A találkozó előtt a fogadóirodák az angol válogatottat tartották esélyesebbnek, annak ellenére, hogy a Roberto Mancini vezette olasz csapat már 33 meccs óta veretlen volt.
Az angolok az egész Európa-bajnokság alatt minimalista hozzáállással futballoztak, az elődöntőben még a sérülés miatt emberhátrányban futballozó dánok ellen is visszaálltak védekezni, amikor megszerezték a vezetőgólt a hosszabbításban. Gareth Southgate edző mentalitását remekül példázza, hogy az elődöntőben a 69. percben pályára küldött Jack Grealisht a 109. percben lehozta a pályáról, mert a csapatának már nem volt szüksége arra, hogy támadásokat vezessen.
Az angolok az egész Európa-bajnokságon úgy futballoztak, mint régebben az olaszok, és pont ez az, amire a döntőben ráfizettek. Luka Shaw második perces, minden idők leggyorsabb Eb-döntőbe szültetett találatával megszerezték a vezetést, onnantól kezdve pedig mintha pályán sem lettek volna. Alig vezettek támadásokat, és magukra húzták az olaszokat, aminek Leonardo Bonucci egyenlítőgólja lett az eredménye a második félidőben.
A hosszabbításban az angolok pár percre felpörgették a játékot, de egyetlen komoly helyzetet sem tudtak kialakítani, így tizenegyespárbajban kellett volna megnyerniük a trófeát, de Gareth Southgate olyan gyerekeket állított oda lőni, mint Jadon Sancho vagy Bukayo Saka, ők pedig nem bírták a nyomást, így az angolok ismét elbuktak – most ráadásul a győzelem kapujában.
Az angol szövetségi kapitány a döntőre tényleg eljutott oda, hogy önmagát valamiféle tévedhetetlen stratégaként lássa: mással nem lehet magyarázni azt, hogy két olyan játékost küldött oda a tizenegyesekhez (Rashford, Sancho), akik a 120. percben álltak be, s akiknek még arra sem volt idejük, hogy bemelegedjenek.
Az angol sajtó a vereség ellenére büszke a válogatott játékosaira. A The Sun bátor oroszlánoknak nevezte az angol csapat tagjait, míg Luke Edwards, a Telegraph újságírója azt hangsúlyozta, hogy a franciák 2016-ban hazai pályán elvesztették az Eb-döntőt, majd két évvel később megnyerték a világbajnokságot. Véleménye szerint a fiatal angol csapat tanulni fog a vereségből ahogy Gareth Southgate is.
A The Guardian "Olaszország szétzúzta Anglia álmait" címmel írt a mérkőzésről. Kiemelik, hogy az 1966-os vb-győzelem óta ez egy fontos este volt Angliának a sportbeli halhatatlansághoz, de a végén egy lehangoló, már jól ismert szerencsétlen történet lett belőle.
Olyanok is voltak, akik támadták a szövetségi kapitányt. Különösen azért, mert a tizenegyespárbajban olyan gyerekekre bízta a lövéseket, mint a 19 éves Bukayo Saka, aki profi pályafutása során még soha nem lőtt gólt tizenegyesből. Mindeközben Jack Grealish vagy az Eb-n az angol csapat legjobbja, Raheem Sterling sem került oda a szétlövésben.
A legendás angol válogatott támadó, Gary Lineker azt írta a közösségi oldalán, hogy ez a vereség nem az angol válogatott végét jelenti, hanem valami jónak a kezdetét. Viszont kiemelte, hogy a jövőben ennek a csapatnak sokkal támadóbb szellemben kell futballoznia, mert megvan a keretben a tehetség, de mintha a csapat félne ezt megmutatni.
A BBC-nél szakkommentátorként dolgozó Alan Shearer, minden idők egyik legjobb angol csatára azt mondta a meccs után, hogy Roberto Mancini akkor változtatott, amikor változtatni kellett. Az olaszok az első félidőben nem tudták zsebre vágni az angolokat, a másodikban viszont igen, ezért gratulálni kell nekik.
Az olasz La Gazzetta dello Sport a szövetségi kapitányt, Roberto Mancinit méltatta, akinek a csapata már 34 mérkőzés óta veretlen, az Európa-bajnokság megnyerését pedig valóságos mesterműként emlegetik, és kiemelik, hogy Mancini újra megszerettette az emberekkel az olasz csapatot.
Az olasz Tutto Sport csak szimplán "Legendáknak" nevezte az olasz csapat játékosait, és az angolok által énekelt „Three Lions (Football's Coming Home)" című dalt átírták "It's coming to Rome"-ra.
A találkozó hőse a tizenegyespárbajban két lövést is hárító Gianluigi Donnarumma volt, akit kapusként megválasztottak az Európa-bajnokság legjobb játékosának.
„Valami rendkívüli dolgot tettünk. Boldogok vagyunk. Egy milliméterig sem adtunk fel. Mindannyian tudjátok, honnan indultunk. Fantasztikus csapat vagyunk, és megérdemeltük.
Az a gól, amit az elején kaptunk, sokat árthatott volna nekünk, de mi nem az a csapat vagyunk, amelyik feladja.
Nem volt könnyű, de látványosan játszottunk, nagyszerűen. A mérkőzés nagy részében domináltunk. Megérdemeltük mindezt" – mondta az olasz kapus, aki minden idők harmadik legfiatalabb kapusa lett, aki nagy torna döntőjében védhetett.
A 22 éves kapus pályafutása során mind az öt olyan meccsét megnyerte, amelyiken csapata tizenegyespárbajra kényszerült. Hármat a klubjával, kettőt a válogatottal.
Az olasz csapat kapitánya, Giorgio Chiellini a lehető legnagyobb dicsérettel illette a fiatal kapust.
„Szerencsés voltam, mert korábban együtt játszottam Gianluigi Buffonnal. Most Donnarummával játszom – a kettő ugyanaz"
– hasonlította a csapattársát minden idők egyik legjobb kapusához az olaszok veterán játékosa.
„Kemény meccs volt. A lehető legrosszabbul kezdtünk. Nehéz volt számunkra, a szurkolók a stadionban minden energiájukkal az angolokat buzdították. De mi csendesek és nyugodtak voltunk, és ez fontos volt. Elkezdtünk játszani. A félidőben megbeszéltük, azt mondtuk, hogy meg kell találnunk a megfelelő passzt, a megfelelő lövést. Irányítanunk kell a játékot, így lehet nyerni. Megérdemeltük a győzelmet.
Éreztük, hogy van valami különleges a levegőben, amikor elkezdtük az Európa-bajnokságot. Ez napról napra nőtt. A fejünkben azt a képet néztük, ahogy Cannavaro tartja a kupát a 2006-os világbajnokságon, és ez szerencsét hozott nekünk.
Megérdemeltük, egész Olaszország megérdemli. Most pedig élvezzük ki. Mindig is úgy futballoztunk, hogy megpróbáltuk jól érezni magunkat. Mindenféleképpen történelmet akartunk írni, és most mi vagyunk Európa bajnokai. Mindannyian hihetetlenül boldogok vagyunk, és alig várjuk, hogy holnap együtt ünnepelhessünk az olaszokkal" – mondta Giorgio Chiellini, aki 36 évesen és 331 naposan a legidősebb játékos lett, aki kapitányként kezdett egy Eb-döntőben.
Roberto Mancini, az olasz válogatott szövetségi kapitánya könnyek közt értékelt a győzelem után.
„Egy időben még csak gondolni is lehetetlen volt erre, de a srácok egyszerűen elképesztőek voltak. Nincsenek szavaim rájuk, ez egy csodálatos csapat. Nehéz meccs volt, ami a korai góljuk után még nehezebbé vált. Attól a korai periódustól eltekintve uraltuk a mérkőzést.
A csapat sokat fejlődött, és úgy gondolom, hogy tovább tudunk javulni.
A tizenegyespárbajokban egy kis szerencsére is szükség van. Kicsit sajnálom Angliát, mert nekik is nagyszerű tornájuk volt. Nagyon boldogok vagyunk, és remélem, a szurkolók most ünnepelnek" – értékelt Mancini, aki Ferruccio Valcareggi után szintén Eb-győzelemre vezette Olaszországot.
Federico Bernardeschi csak 127 percet játszott az Európa-bajnokságon, de a spanyolok elleni elődöntőben és az angolok elleni fináléban is értékesített egy tizenegyest a szétlövésben, így kivette a részét a sikerből.
„Nem volt könnyű szezon számomra, de mindig keményen dolgoztam. Köszönöm a csapattársaimnak, a stábnak, mindazoknak, akik hittek bennem.
Most mi vagyunk a legjobbak Európában. Ennél jobb fizetséget elképzelni sem tudok az elmúlt egy évért. Mindannyian megérdemeltük ezt a sikert"
– mondta a Juventus támadója.
„Csodálatos este volt. Erről a pillanatról álmodtunk. Végre megnyerhettük az Európa-bajnokságot, amit azóta reméltünk, amióta először találkoztunk, hogy együtt edzünk. Most már csak ünnepelnünk kell Olaszországért.
Nem adtuk fel a korai góljuk után sem. Soha nem adtuk fel - ez Olaszország erőssége. Az utolsó percig küzdöttünk és izzadtunk"
– nyilatkozta a brazil származású Emerson Palmieri, aki az után került be a csapatba, hogy az Eb egyik legjobbja, Leonardo Spinazzola Achilles-ín-szakadást szenvedett a belgák elleni negyeddöntőben.
Gareth Southgate elmondta, hogy csalódott az eredmény miatt, de rendkívül büszke a játékosaira, akik mindent megtettek a győzelemért. Az angol válogatott szövetségi kapitánya magára vállalta a felelősséget a tizenegyeseket elvégző focisták miatt.
„A tizenegyesek miatt, a kijelölt rúgókért én vállalom a felelősséget.
Jól kezdtük a lövéseket, de azután nem sikerült ezt így folytatni. Én döntöttem a tizenegyesekről az alapján, amit az edzéseken láttam, és senki sincs egyedül. Együtt, csapatként nyertünk, és mindannyiunkon múlik, hogy ma este nem tudtuk megnyerni a meccset" – értékelt az angol válogatott szövetségi kapitánya.
Az elbukott döntő ellenére Southgate úgy érzi, csapata rengeteget fejlődött.
„A srácok hihetetlen emlékeket adtak az országnak. A mai este természetesen rendkívül nehéz lesz mindannyiunk számára. Át kell éreznünk ezt a csalódottságot, mert az ilyen trófeák megnyerésének lehetőségei nagyon ritkák az életünkben. De amikor visszagondolnak arra, amit tettek, hihetetlenül büszkék lesznek magukra. Ez a csapat még rengeteget fejlődhet. Láthatták, hány fiatal játékos szerzett rutint ezen a tornán, akik abszolút fantasztikusak voltak" – tette hozzá Southgate, aki hangsúlyozta, hogy a tornának rengeteg pozitívuma volt az angol csapat részéről, de ezeket egyelőre nem tudja értékelni a csalódottsága miatt.
Ma este kipukkadt a lufi, ezért az országot nagyon üresnek érzem majd. Tudom, hogy ezt mindenki nehezen viseli majd. Szerettünk volna még egy olyan estét adni mindenkinek, amely után folytatódhatott volna a világ legnagyobb bulija.
Jár az elismerés az olaszoknak, mert az egész tornán kiemelkedőek voltak, és ahogyan sokkal jobban járatták a labdát, mint mi. Elég erősek voltak védekezésben ahhoz, hogy ne tudjunk helyzeteket kialakítani a kapujuk előtt" – zárta az értékelést az angol szövetségi kapitány, aki végezetül hozzátette, hogy van mire büszkének lenniük, mert ez az angol csapat többet tett, mint bármelyik az elmúlt 50 évben.
Harry Kane, az angol válogatott csapatkapitánya pályafutása egyik legrosszabb meccsét játszotta.
„Nagyon jó csapattól kaptunk ki. Tökéletesen kezdtük a meccset, aztán talán túlságosan is visszaálltunk védekezni. Néha, ha korán gólt szerzel, akkor könnyebb már játszani, könnyebb állni az ellenfél rohamait, és könnyebb támadni is. Az ellenfélnek nem volt sok helyzete, jól tettük a dolgunkat. A hosszabbításban felpörögtünk, és voltak már helyzetink is.
A fiúk nem is adhattak volna ki többet magukból. Tizenegyesekkel kikapni a legrosszabb érzés a világon. Ez egy fantasztikus torna volt - büszkék lehetünk, emelt fővel kell távoznunk.
Ez most fájni fog egy darabig" – mondta az angol csapat kapitánya, Harry Kane, akivel a pályafutása során másodszor fordult elő a válogatottban, hogy egyetlen kapura lövéssel sem próbálkozott és egyetlen helyzetet sem alakított ki.
A csapatkapitány szerint a 2018-as világbajnokság óta rengeteget fejlődött ez az angol csapat.
„Bárki hibázhat tizenegyest. Együtt nyerünk, együtt veszítünk.
Tanulunk és fejlődünk belőle. Ezek a fiúk is fejlődni fognak, és ez még több motivációt ad nekünk a jövő évi világbajnokságra. Csapatként rendkívül büszkék lehetünk arra, amit elértünk. Mindannyian győztesek vagyunk, győzni akartunk, ezért valószínűleg egy ideig fájni fog. Karrierünk hátralévő részében fájni fog, de ilyen a futball. Az oroszországi világbajnokság óta sokat fejlődtünk, és ez a folyamat ezen az Eb-n is folytatódott" – tette hozzá a Tottenham támadója, aki négy góllal zárta az Európa-bajnokságot.
„Megszakad a szívem, csalódott vagyok, és ki vagyok akadva. A srácok le vannak sújtva. Mindent beleadtunk" – mondta a döntő után Harry Maguire, az angol csapat védője.
Végül jöjjenek az Eb-döntő érdekességei:
Az olasz válogatott immár 34 mérkőzés óta veretlen, folytatva ezzel története legjobb sorozatát.