Nem véletlenül van tele a sajtó a Barcelona 16 éves játékosa, Ansu Fati nevével, ugyanis Fati az Osasuna ellen szerzett góljával a Barcelona legfiatalabb bajnoki gólszerzője lett 16 évesen és 304 naposan. A korábbi rekord Bojan Krkic nevéhez fűződött, aki Lionel Messi rekordját adta át a múltnak.
Ansu Fati a félidőben állt be az Osasuna ellen, öt perc alatt szerzett gólt, a meccs végül 2-2-re végződött:
A Barcelona szurkolói sem voltak igazán felkészülve a fiatal tehetség szerepeltetésére, de mit szóljanak akkor a La Liga vagy éppen az Osasuna dolgozói. Nem véletlen, hogy a gólszerzőről nem is tudtak hirtelen képet varázsolni a helyi kivetítőre az Osasuna stadionjában, az El Sadarban. A neve mellett egy üres téglalap volt, ahol egy képnek kellett volna szerepelnie.
Anssumane Fati 2002. október 31-én született Bissau-Guineában.
Két nappal korábban a Barcelona 1-0-ra verte a Club Brugge csapatát a Bajnokok Ligájában Juan Roman Riquelme góljával. Fati hat éves koráig nem is találkozott az apjával, akkor költözött a családjával Spanyolországba, ahol az édesapja dolgozott, a bátyját pedig leigazolta a Sevilla utánpótlása. Ansu a helyi csapatban, a CDF Herrerában kezdett focizni, majd őt is elvitte a Sevilla.
„Tudtam, hogy szeret focizni, mint minden afrikai gyerek, de nem tudtam, hogy ennyire ügyes" – nyilatkozta nemrég Ansu apja, Bori Fati.
Ansu rögtön focizni akart, ahogy megérkeztek Spanyolországba, de korábban Bissau-Guineában csak rongylabdákkal játszhatott.
Ahogy igazi focilabda közelébe került, az is kiderült, mennyire tehetséges. 2010-ben mindössze pár hete volt a Sevillánál, de
a Real Madrid és a Barcelona is meg akarta szerezni.
A Real több pénzt ígért, de a szülők a lakhatási lehetőség miatt a híres La Masia, azaz a Barcelona mellett döntöttek. Nem mellesleg a katalán csapat képviselői a család házához siettek és kész szerződést tettek a családfő és a fiatal tehetség elé.
A Sevillánál érthető módon nem voltak boldogok, az idény hátralévő részében nem is játszatták Fatit.
Ansu az U12-es csapatban kezdett focizni, ahol egy bizonyos Takefusa Kubo is a csapattársa volt, de erről majd később. A FIFA ekkor büntette meg a Barcelonát a fiatal játékosok szabálytalan igazolása miatt, Kubo távozott is a csapattól, míg Ansut egy darabig jegelte a katalán csapat, nehogy valami probléma legyen a klub egyik legnagyobb tehetségével. Ugyanebben az évben, azaz 2015-ben, egy Espanyol elleni meccsen súlyosan megsérült Ansu, kettős lábtörést szenvedett. Hosszú ideig nem szerepelhetett a pályán, így talán még nagyobbnak tűnik mindaz, amit 16 éves korára elért.
A Juvenil B csapatban Jose Mari Bakero a balszélen kezdte használni Fatit, aki nagyon gyors és remekül cselez, de hamar rájött mindenki, hogy az igazi helye a csatársorban van. Az előző idényben az ifi BL-ben kilenc meccsen négy gólt rúgott és adott három gólpasszt is, itt egyébként U19-esek szerepelhetnek, miközben Fati csak 15 éves volt, de a bajnokságban már a Juvenil A csapatban szerepelt, ahol a 18 évesek is.
Ansu Fati egyébként már az U19-es csapatban ontotta a gólokat, amikor nyáron lejárt a szerződése. Több sztárcsapat is vitte volna, így a Barcelonának lépnie kellett. Viszonylag hosszú tárgyalássorozatot követően júliusban, azaz még a felnőtt debütálása előtt
2022-ig érvényes, és százmillió eurós kivásárlási árral rendelkező szerződést írt alá, évente egymillió eurót fog keresni az afrikai szupertini.
A papírforma alapján Fati a Barcelona B csapatában szerepelne ebben az idényben a harmadosztályban, de Lionel Messi, Luis Suárez és Ousmane Dembélé sérülése, valamint Philippe Coutinho eladása miatt nyáron megnyílt az út a nagycsapat felé. Ernesto Valverde hívta a nagyokhoz, és a Betis elleni 5-2-es győzelem alkalmával be is állhatott. A 21 éves Carles Pérez helyén kapott 12 percet, ezzel pedig a második legfiatalabb Barcelona-játékos lett a spanyol bajnokságban, és a legfiatalabb debütáns 1941 óta.
„Nagyon magabiztos, jól látja meg a területeket, jó egy-egy ellen. Azt hiszem, ő a legfiatalabb játékos, aki valaha debütált nálam, nagy hasznára lehet a csapatnak" – mondta róla Valverde.
„Egész életemben emlékezni fogok erre a napra. Minden fiúnak ez az álma a La Masián, beállni a Camp Nouban, egy öltözőben lenni a világ legjobbjaival" – írta a meccs után Fati, akinek a szülei sem nagyon bírtak magukkal.
„Amikor mondta, hogy az edző behívta a nagyokhoz, elsírtam magam, ahogy a feleségem is. Amikor be is állhatott, szinte a fellegekben jártunk. Bármi történik, én már boldogan halok meg, a fiam szerepelt a Barcelonában" – mondta Fati apuka.
Olaj volt még a tűzre Messi képe a meccs után, ahogy a fiatal tehetséget öleli, mint amikor Messit ölelte Ronaldinho első gólja után 2005-ben. „A jelen és a jövő" – írta a képhez a Barcelona.
A családban egyébként nem Ansu az egyetlen focista, a 21 éves Brahima szintén a Barca játékosa, ő a Calahorra csapatában van kölcsönben, az öccse pedig a La Masián tanul, egy bizonyos Thiago Messi (Lionel fia) csapattársaként.
Ma már elképzelhetetlennek tűnhet, de 2013-ban Ansu Fati góljainak jó részéhez a japán Takefusa Kubo adta a gólpasszokat a Barcelona utánpótlásmeccsein. Ebben az idényben a Mallorca és a Barcelona összecsapásain futhatnak össze, a jövőben pedig jó eséllyel egy El Clásicón.
A két játékos együtt indult el a siker felé vezető úton, de évek múlva a legnagyobb riválisok lehetnek.
Takefusa Kubo hatalmas tehetségként robbant be a nemzetközi futballba, nem véletlenül aggatták rá a japán Messi becenevet. Több európai tornán is részt vett gyerekként, sokszor lett a rendezvények MVP-je, többek között 2009-ben, az FC Barcelona Soccer Camp tornán is, nyolc évesen. 2010-ben bekerült az FC Barcelona School csapatba, majd 2011 nyarán kapott meghívást a La Masiára.
Takefusa Kubo tíz évesen érkezett Barcelonába, négy évet töltött a klub akadémiáján.
Az U11-es csapatban kezdett, 30 meccsen 74 góllal lett gólkirály,
fokozatosan haladt felfele a ranglétrán, majd 2015-ben mennie kellett, miután a FIFA vizsgálatot indított a Barcelona ellen a fiatal játékosok igazolásával kapcsolatban.
Emlékezhetünk, hogy a Barcelona az U18-as játékosokkal kapcsolatos rendelkezéseket szegte meg több esetben is. A klub elnöke, Josep Maria Bartomeu többször is lobbizott a szabályozás ellen, szerinte ugyanis érthetetlen, hogy
miért kaphat minden fiatal sportoló ösztöndíjat, kivéve a labdarúgásban.
A Barca végül kétéves eltiltást kapott az átigazolásoktól, többek között amerikai, kameruni, két holland, venezuelai, két francia és három koreai játékost kellett elküldeniük Kubo mellett, akit hiába vártak vissza, ő Madridba igazolt.
A barcelonai affér után Kubo Japánban az FC Tokyo utánpótlásához került, később szerepelt a felnőttek között és japán felnőtt-válogatott lett a még most is csak 18 éves játékos. 2016-ban tért vissza Japánba, 15 évesen már a felnőttekkel készült. A japán élvonalban 15 évesen, öt hónaposan és egy naposan debütált, ezzel természetesen rekorder. 2017 áprilisában ő lett a J.League legfiatalabb gólszerzője is, 15 évesen és tíz hónaposan. Kubo fél szezont a Yokohama F. Marinosnál töltött kölcsönben, 2019-től pedig rendszeres kezdő volt a Tokyóban. A Barcelona joggal reménykedett, hogy sikerül majd visszaszerezni a középpályást, de
a Real Madrid kétmillió euróért megszerezte, és a hírek szerint évi egymillió eurós fizetésért, hat évre szerződtette a japánt.
Attól függetlenül, hogy Kubo nem közvetlenül került a Barcelonától a legnagyobb riválishoz, akár vereségként is felfoghatják sokan a japán madridi igazolását. Kubo gyerekként ment el Barcelonától, mára viszont felnőtt válogatott, aki a Copa Américára meghívott csapatban is szerepelt 2019 nyarán.
2019 júniusában jelentette be szerződtetését a Real Madrid, eredetileg az U19-esek közé regisztrálták, de a nyári felkészülési meccseken rendre szerepet kapott Zinedine Zidane-tól. A Real végül augusztus 22-én kölcsönadta az idény végéig a Mallorcának, Kubo pedig a Valencia ellen csereként be is mutatkozhatott a Valencia elleni vereség alkalmával.
Azt természetesen nem tudjuk, mennyi lehetőséget kap majd a két fiatal, de érdemes lesz szemmel tartani őket, hiszen könnyen lehet, hogy évek múlva már róluk fog szólni egy-egy El Clásico.