Sportmúzeum |
Itt megtekintheti a Filmmúzeum interjúit a jelen és a múlt jeles magyar sportembereivel. |
Az összes interjú |
A küldöttségek ünnepélyes bevonulása során a magyarok (az ország neve görög írás szerint Ouggaria, ejtsd: Uggaría) - noha a 142-es sorszámot kapták a listán - a 141. helyen léptek be a létesítménybe. Az ok: Görögország, mint a játékok bölcsőjének küldöttsége, eddig minden ötkarikás megnyitóra elsőként érkezett, most viszont - lévén egyben házigazda is - először csak a nemzeti zászló jött, s a csapat csak a végén vonul.
A megnyitó első szakaszában több száz dobos verte a ritmust, utánozva az emberi szívverést. A stadion küzdőterének nagy részét már korábban elárasztották vízzel, ezzel szimbolizálták, hogy az ország és a város számára milyen sokat jelent(ett) a tenger. A mesterséges tó közepén az olimpiai öt karikát formálták meg tűzből, később pedig egy kishajón fiúcska érkezett görög zászlóval a kezében.
Ekkor lépett a stadionba Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, valamint Zsanna Angelopulosz-Daszkalaki, a szervezőbizottság elnöke. Ők ketten köszöntötték Konsztantinosz Sztefanopulosz görög államfőt, majd hármasban tisztelegtek a görög lobogó felhúzásának, miközben a görög himnusz szólt.
Aztán kezdetét vette a pazar műsor. Az "Allegória" fantázianevet viselő blokkban például a vízből egy kentaur emelkedett ki és egy gerelyt hajított a tó közepére, ahonnan egy fejet ábrázoló szobor bukkant fel. A Klepszidra nevű szakaszban a helybéliek megpróbálták bemutatni, hogy a görögök mit adtak az emberiségnek: demokráciát, művészetet, természet és társadalom tudományokat, mitológiai hősöket, színjátszást és nem utolsó sorban sportot, olimpiát... A látottak alapján elmondható, sikerült nekik.
Folytatódott az ókori történelem és a görög mitológia felidézése, majd következett a jelen kultúrájának a bemutatása. A produkcióban közel 8 ezren léptek fel, de még az alsó szektorokban ülő nézők is kivették a részüket a műsorból. Először kapott szerepet olimpiai megnyitón lemezlovas a holland DJ Tiesto személyében, akit szakmájában kétszer, 2002-ben és 2003-ban választottak a világ legjobbjának. Közben a küzdőtérről eltűnt a tó, ugyanis később oda kellett felsorakozniuk a versenyzőknek. A hazai zászló köszöntését káprázatos pirotechnikai műsor színesítette, természetesen a görög fehér-kék nemzeti színekkel. Következett a sportolói bevonulás DJ Tiesto zenéjére. A hazai zászlót - a görög ábécé alapján - Santa Luciáé követte.
Az afgánoknál furcsa módon nem sportoló, hanem egy női edző, Nina Suratger vitte a zászlót. Ez szép gesztus volt, hiszen az ország versenyzői - többek között - a nők elnyomása miatt nem vehettek részt a sydneyi játékokon. A Szaddám-rezsim elnyomása alól felszabadított Irak nagy tapsot kapott.
A két Korea együtt vonult fel a félszigetet ábrázoló zászló mögött. A rudat ketten fogták: a déliektől a röplabdázónő Min Dzsung, északi részről pedig Kim Szong Ho, a nemzeti olimpiai bizottság tisztségviselője.
A magyarok - Honduras után és Uganda előtt - 141.-ként érkeztek a stadionba. A zászlót a barcelonai bajnok cselgáncsozó, Kovács Antal vitte. A küldöttségben a hölgyek fehér selyemruhában és kosztümkabátban, a férfiak pedig tengerkék színű zakóban és drapp nadrágban vonultak fel. Természetesen nem lehetett jelen mindenki a delegációból, többen ugyanis még otthon készülnek, míg vannak olyanok, akik szombaton már versenyeznek.
A sportolók közel kétórás bevonulása után a híres izlandi popsztár, Björk énekelt, miközben a küzdőtéren álló sportolók tengert formáltak. Aztán váratlanul bejelentkezett két asztronauta, akik az űrből köszöntötték a résztvevőket. Ezután felelevenítették a korábbi nyári játékokat, majd Zsanna Angelopulosz-Daszkalaki, a szervezőbizottság elnöke és Jacques Rogge NOB-elnök mondott rövid beszédet.
A főszervező kitért arra, hogy a több mint kéthetes esemény kapcsán emberek milliárdjai figyelnek Athénra, és lesznek részesei az olimpia hazatérésének. "Ez az olimpia ötvözi a régit és az újat, és lehetőséget teremt minden versenyző és szurkoló számára, hogy átélje milyen az, amikor az olimpia visszatér a szülőföldjére" - mondta Angelopulosz-Daszkalaki. "De Athén nemcsak történelem, hanem modern metropolisz is, amelyben új létesítmények szolgálják ki a nézőket. Megpróbálunk remek házigazdái lenni a XXI. század első nyári olimpiájának."
Jacques Rogge - aki először görögül köszöntötte a helybélieket, amiért viszonzásul hatalmas tapsot kapott - ugyancsak hangsúlyozta: a modern érában a játékok másodjára - 1896 után ismét - visszatértek a bölcsőhöz. "Az esemény hozzájárul az ország és a helybéliek, a jövő generációjának fejlődéséhez. Köszönet a görög embereknek, a kormánynak, Athén városának, a szervezőbizottságnak és az önkénteseknek. Ők biztosították, hogy most találkozhatunk, és ünnepelhetjük a sport a tolerancia, a szolidaritás, a béke és a barátság egyetemes fesztiválját. Kezdődjön az olimpia!" - mondta Rogge, aki ismét kitért a dopping elleni harcra, és a becsületes útra, a fair playre szólította fel a sportolókat.
Ezt követően Konsztantinosz Sztefanopulosz államfő a hagyományok szerint egyetlen mondattal megnyitottnak nyilvánította a játékokat, majd az olimpiai himnusz akkordjaira felvonták az ötkarikás lobogót, ezt követően pedig a versenyzők és a bírók tettek esküt. Előbbiek nevében Zoi Dimosaki úszó, utóbbiak nevében pedig Lazarosz Voreadisz kosárlabda bíró tett fogadalmat.
Majd érkezett a fáklya, amelyet a stadionban jelenlegi és egykori kiváló hazai sportolók vittek körbe. A lobogót Mihalisz Murucosz tekvondós, Petrosz Galaktopulosz birkózó, Niki Bakojanni magasugró, Elisz Hadjipavlisz vitorlázó, Dimosztenisz Tambakosz tornász (gyűrűn a sydneyi aranyérmes Csollány Szilveszter korábbi nagy riválisa), Valeriosz Leonidisz és Leonidasz Kokasz súlyemelő, valamint Angelosz Basszinasz, az idén Európa-bajnokságot nyert labdarúgó-válogatott tagja, a fáklyát pedig Dimitriosz (Mimisz) Domazosz labdarúgó, Nikosz Gallisz kosárlabdázó, Akakiosz Kakiaszvili súlyemelő, Ioannisz Melisszanidisz tornász, Paraszkevi (Vula) Patulidu atléta, valamint Nikolaosz Kaklamanakisz vitorlázó vitte.
A lángot végül Kaklamanakisz gyújtotta meg. Az augusztus 19-én 36 éves versenyző Mistralban megnyerte az 1996-os atlantai olimpiát és a 2001-es athéni világbajnokságot, míg a tavalyi cadizi vb-n ezüstérmes volt. A műsort szép tűzijáték zárta.