A Kínai Kommunista Párt és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőinek jelenlétében tartott sajtótájékoztatón elárulták: a 130 napos staféta csúcseseménye az lesz, amikor a láng érinti a világ legmagasabb pontját, a Mount Everestet.
A 8848 méter magas hegycsúcs Tibetben fekszik, amely 1950 óta áll kínai megszállás alatt. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg akkor hatolt be az államba, amelynek vallási és politikai vezetője, a dalai láma kilenc évvel később - az 1959 márciusában kirobbant fegyveres felkelés bukása után - Indiába menekült, s azóta is ott él. A harcokban és az azt követő megtorlásokban több mint 200 ezer ember vesztette életét és a 6 ezer buddhista kolostor közül csupán 26 maradt épen.
A Tajvani Olimpiai Bizottság vezetője, Caj Csen-vej az útvonal nyilvánosságra kerülte után máris jelezte: országa nem kíván részese lenni a stafétának, mert az szerintük sérti Tajvan szuverenitását, főleg azért, mert mint kínai állomás szerepel a programban.
A lángot hagyományosan az ókori játékok helyszínén, a görögországi Olümpiában gyújtják meg, majd - érintve többek között Párizst, San Franciscót, Buenos Airest, a pakisztáni Iszlamabádot és az észak-koreai Pjongjangot - átszeli a Földet és 2008. augusztus 8-án érkezik meg Pekingbe.
Az athéni olimpia lángja
A "harmonikus utazás" jelzővel illetett és a "Gyújtsd meg a szenvedélyt, osztozz az álomban" mottó alatt futó váltó fáklyáját is csütörtökön mutatták be: a vörös-ezüst színű fáklya 72 centiméter hosszú és hagyományos kínai felhőmintákkal díszített.