A lólengés döntőjébe a címvédő kínai Hsziao Csün került be a legmagasabb pontszámmal, 16,275-tel, őt a második helyen kétszeres Európa-bajnokunk, az idei amszterdami kontinensbajnokságon is győztes Berki Krisztián követte 15,925-tel. A legjobb nyolc közé még két brit, Smith (15,825) és Keatings (15,675), a fehérorosz Ignatovics (15,500), a kínai Jang Vej (15,475), a japán Tomita (15,375), valamint az amerikai Artemev (15,375) került be. Hsziao Csün jó formáját mutatta, hogy a csütörtöki csapatdöntőben, ahol már szerzett egy aranyérmet a vb-n, 16,225 pontot kapott lólengésben.
A szombati szerenkénti döntők során lólengésben a szólítási sorrend Keatings, Ignatovics, Tomita, Hsziao Csün, Berki, Artemev, Jang Vej és Smith volt. Keatings (14,750) és Ignatovics (14,700) egyaránt leesett a szerről, s utánuk Tomita (15,325) sem brillírozott. Hsziao Csün viszont nagyon szép, anyagerős gyakorlatot mutatott be, amelyre 16,300 pontot kapott. Berki is jól tornászott, egészen a gyakorlata végéig hibátlanul, az utolsó mozdulatainál azonban korrigálnia kellett. A pontozók 15,700 pontra értékelték, s ezzel eldőlt, hogy versenyzőnk nem szerzett olimpiai kvótát, ugyanis neki ehhez meg kellett volna nyernie a vb-t. (Ennek az a magyarázata, hogy a csapatversenybe a magyar együttes a tavalyi vb-n nem kvalifikálta magát, s Berki szerspecialista lévén Stuttgartban az egyéni összetettben nem is indult.)
Artemev 15,175-öt, Jang Vej 15,475-öt, Smith 15,600-at kapott a gyakorlatára, vagyis Berkit egyikük sem tudta megelőzni. Az UTE versenyzője így ezüstérmes lett, és az eddig legjobb világbajnoki eredményét érte el. (Két éve Melbourne-ben negyedik volt, tavaly Aarhusban nem indult.)
Mivel talajon a brazil Hypolito, lólengésben pedig Hsziao Csün személyében olyan versenyzők győztek a vb-n, amelyek nemzete a csapatversenyben már szerzett olimpiai kvótát, az egyéni összetettben kiosztandó pekingi helyek száma nőtt, így a "várólista" első helyén álló Gál Róbert kijutott a jövő évi ötkarikás játékokra. Az olimpián jelen állás szerint két magyar tornász vehet részt, Gál mellett a női egyéni összetettben 51. helyezett Böczögő Dorina. A kvalifikációs rendszer "sajátossága" miatt Berki vb-ezüstérmesként csak a szabad kártyában bízhat...
"Különösebben nem tudok, és nem is nagyon szeretnék mit mondani, magam sem értem, mi történt a végén. Az elmúlt napok jól teltek, sokat pihentem, csak az edzésekkel foglalkoztam..." - nyilatkozta szűkszavúan Berki Krisztián.
Gál Róbert viszont érthetően boldog volt: "Tudtam, mennyire kevésen múlott, hogy megszereztem a kvótát, és most nagyon boldog vagyok, mert már a második olimpiámra készülhetek. Mindenkinek köszönöm, aki szorított értem, és külön köszönettel tartozom az edzőmnek, Vereckei Istvánnak."
Altorjai Sándor, Magyar Torna Szövetség főtitkára a következőket nyilatkozta: "A verseny egészet tekintve ma vitathatatlanul a kínai tornász volt a legjobb. Ám ha a két gyakorlatnak csak az első felét nézzük, akkor Krisztián. Sajnos a leugrás előtti mozdulatsorban a válla megsüllyedt, nem tudott olyan magasba lendülni, hogy biztos támasza legyen, ebből kifolyólag leépített leugrása lett, és ez hozta a 6,3-as kiinduló pontszámot. Ha megvan az eredeti 6,7-es pontszáma, és nem hibázik, akkor ő a világbajnok... Igaz, hogy az arany volt a célunk a kvóta miatt is, de az is óriási dolog, hogy Krisztián vb-ezüstérmes lett. Nincs miért szégyenkeznie, az ezüst is szépen csillog."
"Krisztián nagyon jó formában volt, mind fizikailag, mind mentálisan. Sajnos a gyakorlata legvégén bejött a hiba, és csak találgatni lehet, mi lehet az oka. Bizonyára a feszült hangulat sem jött jól neki, illetve az sem, hogy látta a kínai versenyző hibátlan gyakorlatát. Mindenesetre óriási dolog, hogy rontott gyakorlattal is vb-ezüstöt szerzett" - fogalmazott Karácsony István szakmai igazgató.
Eredmények, férfiak:
talaj: 1. Hypolito (brazil) 16,150; 2. Deferr (spanyol) 15,950; 3. Mizutori (japán) 15,650
lólengés: 1. Hsziao Csün (kínai) 16,300; 2. Berki Krisztián 15,700; 3. Smith (brit) 15,600
nők:
ugrás: 1. Cseng Fej (kínai) 15,937; 2. Szu Jong Hong (KNDK-beli) 15,812; 3. Sacramone (amerikai) 15,412