A Reuters hírügynökség szemtanúra hivatkozva arról számolt be, hogy pénteken elfogták és egy nairobi rendőrségre vitték kihallgatásra az olimpiai bizottság három vezetőjét, Stephen Arap Soi delegációvezetőt, F. K. Paul főtitkárt és James Chacha főtitkárhelyettest. Az atlétikai szövetség igazgatóját, Susan Kamaut is kihallgatták, ám őt később elengedték.
Az elmúlt négy évben negyven kenyai atléta bukott meg doppingvizsgálatokon, ezért kérdéses volt a csapat riói szereplése. Áprilisban a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kérésére törvénybe iktatták, hogy a doppingvétség bűncselekménynek minősül, így biztosították a válogatott részvételét az ötkarikás játékokon.
Aztán az olimpiai szereplést több botrány is megzavarta. Michael Rotichról, az atlétikai válogatott vezetőjéről kiderült, hogy pénzért cserébe értesítette országa sportolóit a küszöbön álló doppingvizsgálatokról, ezért a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) etikai bizottsága felfüggesztette, és haza kellett utaznia. Egy atlétaedző, John Anzrah pedig az egyik sportoló akkreditációjával élt vissza a faluban.
Hassan Wario sportminiszter csütörtökön egy bizottságot állított fel az olimpiai bizottság kivizsgálására, amely szeptember 30-ig készíti el beszámolóját. A politikus a Bűnügyi Igazgatóságot szintén felkérte egy nyomozás lefolytatására.
A problémák ellenére a kelet-afrikai ország egyik legsikeresebb olimpiáján van túl. Kenya Rióban hat arany-, hat ezüst- és egy bronzérmet nyert, mindegyiket atlétikában.