A korábbi válogatott kosárlabdázó édesapa, Hosszú István révén sportcsaládból származó Katinkát – ahogy a két bátyját is – nagyapja tanította meg úszni, de nem mutatták neki az utat, hogy melyik sportot válassza – elég gyorsan kiderült, hogy nemcsak szereti a vizet, de még tehetséges is.
„Ha bármilyen más sportágban lett volna tehetséges, vagy máshoz lett volna kedve, abban is ugyanúgy támogattuk volna” – nyugtat meg mindenkit a matematikatanárnő, Bakos Barbara, aki lányával együtt a Procter & Gamble „Köszi, Anyu” nevet viselő kampányának magyarországi képviselője, és ebben a minőségében válaszolt az Origo e-mailben feltett kérdéseire.
Katinka akkor is önállóan döntött, amikor úgy határozott, hogy amerikai egyetemre fog járni. Bajáról egyetlen útmutatást kapott, ami úgy szólt, hogy „legyen benne elég kitartás, hogy végig tudja csinálni, és ne szaladjon haza”.
Az amerikai létben sok segítséget kapott az egyetemen megismert Shane Tusuptól, aki azóta már férje és edzője egy személyben. A Hosszú család 2011-ben, Amerikában találkozott először a leendő vővel, akit kezdettől fogva nagyon szimpatikusnak találtak.
Shane kezdettől fogva rendkívül segítőkész volt, mint férj pedig nagyon jó társa Katinkának.
Most azonban mindenki az augusztus 5-én kezdődő riói olimpiára fókuszál. Katinka indulása előtt csak arra ügyelt a család, hogy minél jobban segítsék őt a felkészülésben, ha kellett, akkor azzal, hogy a családi együttléteken nem a versenyekről, az edzésekről faggatták.
„A szakmai részt Shane-nel tökéletesen felépítették, nekünk csak annyi dolgunk van, hogy mindig éreztessük vele, hogy lélekben az egész család mellette van” – mondja.
Ahogy a balszerencsésen sikerült londoni olimpia után is tették, ahol Katinka negyedik lett 400 vegyesen. Bakos Barbara maga is meglepődve veszi tudomásul, hogy az azóta eltelt négy évben lánya
az ország legnépszerűbb és egyik legsikeresebb
sportolója lett. „Pedig Londonban én magam is óriási kudarcként éltem meg azt a negyedik helyet. Ha legalább a bronzérem összejött volna. Mert ott én is úgy éreztem, hogy hatalmas szakadék van a negyedik hely és az éremszerzés között.”
Katinka akkor még azt sem zárta ki, hogy visszamegy az egyetemre, és ledoktorál, amit az édesanya kudarcként és csalódásként élt meg.
Ennyit ért volna a sok év befektetett munka?
De végül Shane-nek lett igaza, aki azt mondta, hogy egyáltalán nincs olyan nagy távolság a negyedik hely és az érmek között, csak még egy kicsit többet, illetve máshogy kell dolgozni. És neki lett igaza.”
A szűkebb család (Katinka szülei és két testvére, valamint Shane Tusup szülei) ott lesz Rióban, és a versenyek alatt próbálnak még több erőt adni a lányuknak. „Minden, a szurkoláshoz nélkülözhetetlen holmival felszerelkezve indulunk Rióba.
A versenyek alatt őrületes szurkolást szeretnénk majd csapni!”
Találkozni azonban csak a versenyek végeztével fognak, amikor még együtt eltöltenek néhány napot a brazil városban.
Tudják, mennyire fontos Katinkának a riói győzelem, de nem akarják mindenáron belehajszolni. „Ez az egy érem hiányzik még a gyűjteményéből, persze, hogy szeretnénk, ha teljes lenne a kollekció,
de nem dől össze a világ, ha mégsem sikerül nyernie.
Már így is egy csodálatos pályafutás van mögötte.”
Szerinte Katinka sikereinek nemcsak a rengeteg munka a titka, és az, hogy „kivételes teherbírású”, hanem az is, hogy „fejben is sikerült annyit fejlődnie, hogy pszichésen is nagyon jól viseli a legkülönbözőbb versenyszituációkat is”.
Rióval kapcsolatban is nap mint nap szó esik a biztonsági helyzetről, ami nem kerülhető meg, különösen egy olyan sportoló esetében, aki évente körbeutazza a világot. „Manapság, amikor alig találni egy biztonságos szegletet a világban, persze, hogy aggódunk a lányunkért, de nem szeretnénk a mi aggódásunkkal megnehezíteni Katinkáék helyzetét.”
Az egyik biztonságos szeglet a bajai szülői ház, ahol mindig a kedvenc menüjével várják, amikor hazatér. „Az edzések és a versenyek alatt szigorúbban kell étkeznie, de ha itthon van, akkor a kedvenc menüje várja, azaz húsleves, pulykasült gombaszósszal és salátával” – nyerünk bepillantást a konyhába, ahol halászlé is készül, de az már az édesapa specialitása.