Az olimpiai eszme atyjáról, Pierre de Coubertinről elnevezett díjjal tüntette ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) az új-zélandi Nikki Hamblint és az amerikai Abbey D'Agostinót a az olimpia és a sportszerűség eszméjének megtestesítéséért – írja a Guardian brit napilap internetes kiadása.
A díj rangját jelzi, hogy a NOB eddig összesen 17 alkalommal ítélte oda.
A riói játékok egyik legemlékezetesebb jelenete volt, amikor a női 5000 méter előfutamában Hamblin és D'Agostino elesett, aztán sérülten egymást támogatta el a célig. Pontosabban mindekettejük megállt, és felsegítette a másikat, amikor úgy tűnt, hogy az nem tud továbbfutni.
Az időeredményükkel természetesen nem jutottak volna be a döntőbe, de a szervezők értékelték a gesztusukat, és engedélyezték, hogy mindketten a döntőben induljanak, az esés harmadik kárvallottjával, az osztrák Jennifer Wenth-tel együtt. Igaz, D'Agostino sérülése miatt nem élhetett a lehetőséggel.
Nem hiszem, hogy bármelyikünk úgy kelt fel aznap, hogy ez lesz a mi napunk,
a mi versenyünk vagy a mi olimpiánk. De mindketten kemény versenyzők vagyunk, a legjobbunkat akartuk adni a pályán. (...) Nagyon hálás vagyok Abbeynek, hogy felsegített, azt hiszem, sokan viszonozták volna a helyemben" – mondta Hamblin a vasárnapi díjátadón.
A díjat egyébként a marokkói Naval Al Mutavakil, a NOB alelnöke adta át. Az egykori atléta az 1984-es Los Angeles-i olimpián győzött 400 gáton, ezzel az első Afrikában született muszlim sportolónő lett, aki olimpiai aranyat nyert.