Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.
„Nagyon szomorú vagyok, nem akarok sírni, de nem erre számítottam a csudan mawashi gerim (köríves testrúgás), illetve a pontszerzési lehetőségem után. Miközben az ellenfelem minden pontot megkapott. Természetesen nem ellene vagyok. Nagyon sok technikája pontértékű volt, de szerintem az első pontszerzése, a lábkisöprés, illetve az ütés között annyi idő eltelt, hogy közben történtek taktikai szabálytalanságok, így a részéről ez egyértelműen nem volt pontlehetőség. Viszont a csudan mawashi gerim szerintem bent volt, csak nem nézettük vissza, és nem látták a bírók" – kezdte az értékelést Hárspataki Gábor, aki megköszönte szurkolást a magyar embereknek és külön köszönetet mondott a szakmai stábjának, amely vele dolgozik. „Egy elképesztően jó stáb volt velem egy amatőr sportágban, amely az elmúlt évtizedben profivá nőtte ki magát. Köszönöm a szövetségnek és az MTK-nak, hogy mellettem állt.
Sajnálom, hogy így zártam le. Lehetett volna legalább egy jó hét-hat. Nagyon rég volt ilyen, hogy kikaptam hét nullára. Talán még soha nem is volt ilyen. De legalább harmadikok lettünk. Két három nap múlva biztosan másként fogom értékelni"
– folytatta Hárspataki, aki nevetve megerősítette, hogy az olimpia előtt gondolkodás nélkül aláírta volna, ha valaki azt mondta volna neki, hogy bronzérmes lesz.
Hárspataki Gábornak a második, az amerikai Thomas Scott elleni meccsen eltört az orra, így komoly fájdalmakkal kellett végigcsinálnia a versenyt.
„Nagyon féltettem a fejemet, de az adrenalin és az akarás Magyarország iránt vitt előre."
A 25 éves karatés öt évvel ezelőtt döntötte el, hogy szeretne kijutni a tokiói olimpiára.
„2016. augusztus 6-án kezdődött, amikor a NOB elnöke, Thomas Bach kimondta, hogy olimpiai sportág lett a karate. Akkor az edzőmmel, Fischer Mihállyal eldöntöttük, hogy szeretnék kijutni Tokióba, de éremszerzésre álmunkban sem gondoltunk.
Nagyon hosszú út volt rengeteg felemelő pillanattal, de voltak mélypontok is, mint az idei Európa-bajnokságon, amikor az első körben kikaptam egy sokkal lentebb rangsorolt macedón sráctól. Voltak dolgok, amiket át kellett beszélnünk, de az olimpia előtti hathetes felkészülés olyan jól sikerült, hogy hála istennek bronzérmesek lettünk"
– mondta Hárspataki, aki 2018-ban kezdett rendszeresen járni mentális trénerhez, azóta pedig folyamatosan jönnek az eredményei.
Hárspataki Gábor edzője elmondta, hogy a következő öt év fogja eldönteni, hogy merre tovább.
„25 évesen nagyon korai még a visszavonulásról beszélni.
Szeretnék még kijutni a világjátékokra, illetve nagyon szeretném megnyerni a 2023-as hazai rendezésű világbajnokságot.
Ha azt megnyerem, akkor majd újragondolom merre tovább. Most egyelőre ezt a bronzérmet szeretném megemészteni, aztán egy-két hét múlva elfelejtjük, arrébb tesszük, hogy kijavítsuk a hibákat, és a következő versenyről még fényesebb éremmel térjünk haza."
A karate a tokiói olimpián mutatkozott be a programban, arra azonban nagyon kevés az esély, hogy Párizsban is ott legyen az olimpiai sportágak között.
„Remény mindig van. Tegnap Thomas Bach is megnézett itt egy-két meccset, és állítólag tetszett neki, amit látott. Remélem, hogy a következő olimpiára nemcsak a fiatalok körében népszerű Urban-sportokat fogják támogatni, hanem azokat a sportágakat, amik ilyen szépek és eladhatók.
A karate nem egy monoton sport, mint az úszás, ahol csak az idő és magad ellen dolgozol. Itt fellépsz a tatimra, és nem tudod, mi fog történni."
Hárspataki Gábor a karate őshazájában szerzett olimpiai bronzérmet.
„Több jelentősége is van ennek a bronzéremnek. Japánban szereztem, ráadásul egy japán ellen, egy utolsó másodperces rúgással.
És azt se felejtsük el, hogy 2008-ban S. Kovács Ádám itt nyert ezüstérmet, ebben a csarnokban felnőtt világbajnokságon, elsőként a férfiak között. Nagyon büszkévé tesz, hogy követni tudtam a példáját – tette hozzá az MTK karatésa.
A 25 éves Hárspataki sporttörténelmi sikert ért el, a sportág első magyar olimpiai érmét szerezte.