A női K-1 200 méteren Lucz Dóra futamgyőzelemmel, Kárász Anna pedig második hellyel jutott tovább a keddi elődöntőbe. A királykategóriás férfi K-1 1000 méteres előfutamból a világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint futamgyőztesként került az elődöntőbe, a 21 éves Varga Ádám pedig a második helyen kvalifikálta magát a középfutamba. A női K-2 500 méteres előfutamában a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra kettős több mint két másodpercet vert rá a mezőnyre, majd a Csipes Tamara, Medveczky Erika páros szintén futamgyőzelemmel van ott az elődöntőben. Nem járt sikerrel a C2-1000 méter reményfutamában az Adolf Balázs, Fejes Dániel páros, akik így nem jutottak be a kedd hajnali elődöntőbe.
A kötöttfogású birkózók 77 kg-os mezőnyében hétfőn megkezdte a küzdelmeket Lőrincz Tamás, aki a nyolcaddöntőből egyből továbbjutott, ugyanis ellenfele nem állt ki, a legjobb nyolc között a japán Jakubu Soheit pedig könnyedén (3-1) búcsúztatta. A ceglédi sportoló ellenfele az elődöntőben az iráni Mohammadali Garadzsi volt, aki 2018-ban Ázsia Játékokat nyert, 2019-ben pedig bronzérmet szerzett a világbajnokságon.
Lőrincz hatalmas csatában, izgalmas végjátékot követően 6-5-re győzte le ellenfelét, így a keddi fináléban a kirgiz Akzsol Mahmudovval küzd meg az aranyéremért a világ- és Európa-bajnok magyar birkózó.
"Hihetetlen, az biztos, hogy minden mérkőzésre úgy mentem fel, hogy otthon van a feleségem és a két gyönyörű gyermekem, és négy éve hagyom ott őket folyamatosan az edzőtáborok miatt, és az nem lehet, hogy én itt nem megyek végig. Minden mérkőzésre úgy mentem fel, hogy láttam az arcukat és csak értük küzdöttem, nagyon boldog vagyok, hogy így sikerült" - mondta a döntőbe jutást követően a pályafutása utolsó meccsére készülő Lőrincz Tamás.
Ez az utolsó versenyem, és nagyon bíztam benne, hogy így sikerül lejönnöm a szőnyegről, és nagyon bízom benne, hogy még egy mérkőzést sikerül abszolválnom"
- tette hozzá a 34 éves birkózó, aki a 2012-es londoni ötkarikás játékokon ezüstérmes volt, és most olimpiai arannyal zárhatja fantasztikus karrierjét.
A kötöttfogásúak 97 kilogrammos kategóriájában Szőke Alex a nyolcaddöntős sikere után a negyeddöntőben ugyan kikapott, de a vigaszágon folytathatja, így akár még bronzérmes is lehet.
A férfi kisöbű szabadpuska 3x40 lövéses összetett számában Péni István a 10., Pekler Zalán a 14. helyen végzett, egyikük sem került fináléba, a világranglista-vezető Péninek ehhez mindössze három kör hiányzott.
A férfi vízilabdások egy szinte megnyert mérkőzést adtak ki a kezükből és játszottak 5-5-ös döntetlent az olaszokkal. A magyar csapat végig vezetett a találkozón, az ellenfél egyszer sem, azonban az utolsó másodpercekben mégis Nagy Viktornak kellett nagyot védenie a pontszerzésért. A nemzeti együttes legeredményesebb játékosa a háromgólos Varga Dénes volt. A magyar vízilabda-válogatott a csoportjában a harmadik helyen végzett, és a szerdai negyeddöntőben Horvátország lesz az ellenfele.
Mi uraltuk a mérkőzést, ami nagyon nem könnyű az olaszok ellen. Mi engedtük ki a sikert a kezükből. Megvoltak azok a helyzetek, amelyekkel el lehetett volna lépni, és akkor nem jöttek volna vissza az olaszok. Picit mérges is vagyok.
Egyszer-kétszer nem úgy járt a labda, nem olyan iramban, ahogy megbeszéltük. Összességében pozitív a meccs, nagyon jó volt a védekezés, helyzeteket is dolgoztunk ki bőven" - mondta az olaszok elleni mérkőzés után a szövetségi kapitány, Märcz Tamás.
A hétfői versenynapon egyetlen magyar atléta volt érdekelt, a világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmes kalapácsvető Halász Bence - aki januárban térdműtéten esett át - nem jutott be a döntőbe, 14. lett.
A női kézilabdásokra rendkívül fontos mérkőzés várt a svédek ellen. Az olimpián az első három meccsét egyaránt elveszítő együttes szombaton remek játékkal múlta felül a vb-ezüstérmes spanyolokat, így életben tartotta a továbbjutási esélyeit. Elek Gábor csapatának Svédországot is le kellett győznie a negyeddöntőbe kerüléshez, amely végül fantasztikus teljesítménnyel sikerült is. A magyar válogatott az első félidőt 15-15-ös eredménnyel zárta, azonban a második 30 percben fantasztikus védőmunkát bemutatva végül 26-23-ra verte a svédeket, és így az Európa-bajnok Norvégia ellen játszhat a negyeddöntőben.
Az utolsó két meccsen nem éreztem azt, hogy ne lettünk volna felszabadultak. A brazilok elleni vereség szájon vert minket, s azt a pofont vittük át az oroszok elleni meccsre. Láttam már olyat, hogy egy ilyen ütésből egy csapat nem tud kijönni. Erre vagyok a legbüszkébb, hogy minden baj ellenére elviseltünk mindent, s továbbjutottunk. Ezért vagyok büszke a csapatra"
- mondta a továbbjutás után a szövetségi kapitány, Elek Gábor.
"Boldog vagyok, mert sikerült a továbbjutás, ehhez az is kellett, hogy a többi mérkőzés számunkra jól alakuljon. A tüske benne van az emberben az első három meccs miatt, de a lényeg, hogy tovább tudtunk jutni a csoportból.
Ha valaki ezt az orosz meccs után odateszi nekem, gondolkodás nélkül írom alá. Remélem, hogy ezzel a továbbjutással most átszakadt a gát"
- nyilatkozta a svédek legyőzése után az ezúttal is fantasztikusan védő Bíró Blanka.
Ami a nemzetközi eseményeket illeti, az amerikai tornasztár, Simone Biles, aki korábban mentális problémákra hivatkozva több számtól is visszalépett, végül ott lesz a gerendán, a szer keddi döntőjén. Ez a szám zárja egyébként a női küzdelmeket a tokiói tornászversenyeken.
Történelmi tettet hajtott végre a birkózás egyik élő legendája, a kubai Mijaín López Núnez, ugyanis sorozatban negyedik aranyérmét szerezte az olimpiákon,
miután a férfi kötöttfogásúak 130 kg-os mezőnyének döntőjében legyőzte a világbajnoki bronzérmes, grúz Jakob Kadzsaját. Korábban még egyetlen birkózó sem nyert négy aranyérmet birkózásban, a kubai versenyző sporttörténelmet írt.
Soufiane El Bakkali 1980 óta az első futó lett, aki nem Kenyából érkezve nyerte meg a 3000 akadályt az olimpián. A marokkói atléta lett az, aki Tokióban megszakította az afrikaiak kilenc olimpián át tartó sorozatát. 1980-ban a lengyel Bronislaw Malinowski volt az utolsó nem kenyai aranyérmes.