A házigazda mexikóiak a második csoportmérkőzésen Salvador ellen magabiztos győzelmet vártak válogatottjuktól, azonban az ellenfél váratlanul jól tartotta magát, és kevéssel a szünet előtt még 0-0 volt az állás. Ekkor azonban az egyiptomi bíró, Husszain Kandil Mexikó segítségére sietett.
A salvadoriak az oldalvonal mellett szabadrúgáshoz jutottak, amikor egyszer csak egy hazai futballista odalépett a labdához, és továbbpasszolta. A salvadoriak persze leálltak, de a bíró továbbot intett, és az akció végén Javier Valdivia megszerezte a vezetést Mexikónak. A játékvezető a hevesen reklamálás ellenére hajthatatlan maradt, mire a vendégek egyszerűen nem voltak hajlandóak szabályosan elvégezni a középkezdést.
Percekig tartó huzavonát követően végül Kandil nemes egyszerűséggel lefújta a félidőt, a szünetben pedig valamennyire lecsillapodtak a kedélyek, de hogy a salvadoriak nem tudták túltenni magukat a történteken: rögtön a második játékrész elején gólt kaptak, és végül 4-0-s vereséget szenvedtek.
Az 1970-es vb sok szempontból egyedülálló volt: ezt közvetítették először színesben, ezen a vébén lehetett első alkalommal cserélni, és itt alkalmazták először a sárga és piros lapokat, bár utóbbira nem volt szükség.
A szuperlatívuszok világbajnoksága volt: az angol Gordon Banks minden idők legnagyobb védését mutatta be Pelé fejesénél, az Olaszország-NSZK elődöntőt a nemzetközi sajtó az évszázad mérkőzésének nevezi (erről emléktábla is olvasható az Azteca-stadionban), a győztes Brazíliát pedig minden idők legjobb válogatottjának tartják. A brazilok úgy lettek világbajnok, hogy valamennyi mérkőzésüket megnyerték, igaz, az egyenes kieséses szakaszban könnyebb ágon szerepeltek, hiszen a döntőig nem volt európai ellenfelük.
Az NSZK drámai csatában búcsúztatta a címvédő Angliát, majd az elődöntőben még nagyobb küzdelemben, hosszabbítás után kikapott Olaszországtól. Az olaszok a fináléban csak egy félideig tudták tartani a lépést Brazíliával, amely harmadik világbajnoki címét szerezte.
A beolvasztott trófea
A brazilok azzal, hogy harmadszor lettek világbajnokok, egyben végleg megszerezték a Jules Rimet-kupát, más kérdés, hogy nem nagyon vigyáztak a trófeára. A hazautazást követően hatalmas ünneplésre került sor, amely során a kupát is végigvitték a tömeg előtt, azonban a nagy tumultusban a trófea felső része leesett, később sehol sem találták. Szerencsére egy becsületes szurkoló visszaadta a cserecsatárnak, Dáriónak, így a kupát kiállíthatták a brazil szövetség székházában, Rio de Janeiróban.
Tizenhárom évvel később, 1983. december 20-án azonban betörtek az épületbe, megkötözték az éjjeliőrt, és ellopták a trófeát, amely sohasem került meg, pedig még maga Pelé is kérte a bűnözőket a televízió nyilvánossága előtt, hogy adják vissza.
Az aranyból készült Jules Rimet-kupát alighanem beolvasztották, a FIFA pedig két német szobrászt kért fel arra, hogy elkészítsék a trófea pontos másolatát, amelyet a brazilok 1984-ben kaptak meg. Erre már jobban vigyáznak, hiszen azóta is látható Rióban.
Pályázók: Argentína, Mexikó |