Az argentínai torna megítélése az országban uralkodó katonai diktatúra miatt igen csak ellentmondásos volt: a világbajnokság ugyan zökkenőmentesen zajlott, de sokan tisztában voltak vele, hogy ez mekkora áldozattal járt az argentin nép számára. A katonai junta vezetője, Jorge Videla tábornok ezreket záratott börtönbe, vagy végeztetett ki politikai okokból - hivatalosan ezek az emberek mind eltűntnek lettek nyilvánítva. Mindez az argentin csapaton belül is lelkiismereti problémákat okozott: a balhátvéd Alberto Tarantini például több jó barátját is elveszítette a diktatúra miatt, és amikor a Peru elleni mérkőzést követően Videla bement az öltözőbe, hogy gratuláljon a játékosoknak, Tarantini nem volt hajlandó kezet fogni vele - a vébé után pedig inkább Európába igazolt. De állítólag a közismerten baloldali kötődésű szövetségi kapitány, César Luis Menotti is hasonlóan tett a döntő utáni fogadáson. A holland válogatott pedig kollektívan nem jelent meg a díjátadáson, így tiltakozva Videla rendszere ellen.
A házigazda aranyérme alapvetően nem volt meglepetés, de sokan kétségbe vonták a jogosságát. Annyi biztos, hogy az argentin válogatott a torna során végig élvezhette a játékvezetők segítségét - vegyük például Nyilasi Tibor és Törőcsik András kiállítását a magyarok elleni csoportmeccsen. A Peru elleni 6-0-s diadal is rengeteg találgatásra ad okot, ám bizonyítékok híján el kell fogadni, hogy Argentína megérdemelten lett világbajnok. A hollandoknak 1974 után, Johan Cruyff nélkül is ezüstérem jutott, a címvédő NSZK pedig a középdöntőben vérzett el, elsősorban az Ausztria elleni vereség miatt. A tornán megszületett az afrikai országok első világbajnoki győzelme Tunézia révén (Mexikó ellen), de pontot szerzett Irán is, míg a magyar válogatott pont nélkül tért haza.
Korai öröm a braziloknak
A torna egyetlen veretlen csapata a brazil válogatott volt, amely azonban csak a harmadik helyet szerezte meg, mivel a középdöntőben Argentína mögé szorult. Nem sokon múlott azonban, hogy a brazilok másik csoportba kerüljenek a második szakaszban: akkor nem Argentínával, Peruval és Lengyelországgal, hanem Hollandiával, Olaszországgal és az NSZK-val játszottak volna a döntőbe kerülésért. Mindez csak pár másodpercen múlott: a svédek elleni találkozón 1-1-nél az utolsó percben a brazilok szögletet rúghattak, ami után Zico gólt fejelt. Igen ám, de a játékvezető, a walesi Clive Thomas lefújta a mérkőzést, miközben a labda a levegőben volt! Mindez pár másodperccel a rendes játékidő letelte után történt, és az esetet tovább cifrázza, hogy a szöglet elvégzését a partjelző is hátráltatta, aki úgy vélte, a labda nincsen pontosan a helyén. Ennyi idő éppen elég volt ahhoz, hogy leteljen a 45 perc, és Thomas hármat fújjon a sípjába. A brazilok egyébként hivatalosan is tiltakoztak a döntés miatt a FIFA-nál, természetesen következmények nélkül.
Pályázó: Argentína. |