2006. július 1., Frankfurt: Brazília-Franciaország 0-1
2010. július 2., Port Eizabeth: Brazília-Hollandia 1-2
2014. július 8., Belo Horizonte: Brazília-Németország 1-7
2018. július 6., Kazany: Brazília-Belgium 1-2
Négy világbajnokság, négy drámai kiesés. Akik ezeket látták, soha nem felejtik el. A négyből a harmadik azon a vb-n, amelyet a dél-amerikai ország rendezett. Amikor mindenki azt hitte, hogy a brazilok mellé 31 turistacsoport érkezik oda - futballcsapatnak álcázva. Nem így történt.
A brazilok mind a négy vb-n olyan csapattal érkeztek, amely akár nyerhetett is volna. Nem nyert. Ellenben legyőzőik közül 2006-ban a franciák másodikok, 2010-ben a hollandok szintén ezüstérmesek, 2014-ben a németek pedig világbajnokok lettek. 2018, Belgium? Ha a sorozat folytatódik, a belgák meg sem állnak a döntőig.
Sokszor leírtuk már, hogy Brazliában a futball nem csak sport, hanem vallás is. Kis túlzással ott 200 millió ember ezzel kel és fekszik, arról nem beszélve, hogy a világ többi részén mennyi rajongója van a Selecaónak. Számukra ez a péntek este tényleg olyan dráma volt, amelyet mi szinte képtelenek vagyunk felfogni.
Roberto Martínez, a belga válogatott szövetségi kapitánya már a kezdő sípszó előtt húzott néhány váratlant. Az eddig középső középpályásként számításba vett Kevin De Bruyne-t feltolta a támadószekcióba, míg a középcsatár Romelu Lukakut kivezényelte a jobbszélre, hogy ezzel is párharcokra kényszerítse a brazil Marcelót, és befuthassa a mögötte keletkező üres területeket. A mérkőzés eleje kiegyenlített játékot hozott, a 8. percben a brazilok a vezetést is megszerezhették volna, de Thiago Silva közeli kísérlete a kapufán csattant. Amilyen szerencséje volt a belgáknak, olyan szerencsétlenek voltak a brazilok, ugyanis a 13. percben Nacer Chadli szöglete után Fernandinho a saját kapujába csúsztatott.
Fernandinho a vb-történelem második brazil játékosa, aki öngólt szerzett. Az első Marcelo volt a 2014-es világbajnokságon a horvátok elleni meccsen.
Ezt követően az történt a pályán, amit a belgák akartak, és a 31. percben egy formás kontra végén De Bruyne elemi erővel bombázott a kapu jobb oldalába.
„Taktikailag változtattunk, és úgy érzem, az első félidő nagyon jól sikerült, sok helyzetet alakítottunk ki. A második félidőre a brazilok más felfogásban jöttek ki, ekkor jobban játszottak, de még így is voltak gólhelyzeteink.
Az utolsó tíz perc vérbeli jellempróba volt, és mi kiálltuk. Különleges francia válogatott vár ránk, de mi másra is számíthatnánk egy világbajnoki elődöntőben? Szerintem egyenlők az esélyek, mindent megteszünk, hogy mi jussunk be a fináléba
– nyilatkozta a mérkőzés legjobbjának választott Kevin De Bruyne, aki a 100. gólszerzője az oroszországi világbajnokságnak.
„Amikor Brazília ellen játszol, muszáj taktikai előnyt szerezned.
Ellenük mindig vannak pszichológiai akadályok, ott vannak veled szemben a legendás sárga mezek, az öt világbajnoki cím és minden, ami ezzel jár. Ezzel is meg kellett küzdeni.
Nem is a taktikán volt a hangsúly, hanem azon, hogy ezt a taktikát érvényesíteni tudjuk. A szememben Brazíliáé a világbajnokság legjobb csapata, kétségkívül a legveszélyesebben támadó csapat, kilencven percen át ügyelnünk kellett a védekezésünkre.
Sok veszedelmet kellett elhárítanunk, és ebben a helyezkedésével Eden Hazard és Romelu Lukaku is kulcsszerepet játszott. Ez a csata mentális szinten dőlt el.
Most én vagyok a világ legbüszkébb embere állok, mert merész taktikával küldtem pályára a csapatot, és a játékosok végig hittek ennek a megvalósíthatóságában, tartották magukat a megbeszéltekhez"
– nyilatkozta a mérkőzés után a belga válogatott szövetségi kapitánya, Roberto Martínez, akinek a csapata a brazilok legyőzésével már 24 mérkőzés óta veretlen (19 győzelem 5 döntetlen).
A belga válogatott statisztikája Roberto Martínez kinevezése óta:
A belga válogatottban már kilenc futballista szerzett gólt az oroszországi világbajnokságon. Ennél több gólszerzője csak az olaszoknak volt (10) 2006-ban és a franciáknak (10) 1982-ben.
A második félidőben egy teljesen más brazil válogatott futott ki a kazanyi stadion gyepére. A szövetségi kapitány Willian helyett pályára küldte Roberto Firminót, majd nem sokkal később Douglas Costát és Renato Augustót is, és a dél-amerikaiak elkezdték uralni a mérkőzést. A 76. percben Philippe Coutinho beívelése után Renato Augusto fejelt a bal alsó sarokba, ezzel visszahozva a brazil reményeket.
Ekkor úgy tűnt, Tite csapata akár a hosszabbítást is kiharcolhatja, mert a belgák teljesen magukra húzták a brazilokat. Az egyenlítés végül nem jött össze, mert klasszisteljesítményt nyújtó Thibaut Courtois újfent bebizonyította, hogy miért tartják a világ egyik legjobb kapusának.
Csak három kapus tudott kilenc védést bemutatni a világbajnokságon:
A világbajnokságok történetében eddig 130 alkalommal fordult elő, hogy egy csapat az első félidőben kétgólos hátrányba került, de fordítani még egyetlen csapat sem tudott ilyen szituációban.
„Nagyszerű mérkőzés volt, sokat birtokoltuk a labdát, megvoltak a lehetőségeink, de a belgák hatékonyabbnak bizonyultak. Kimagasló futballistáik vannak, nagyon jók a befejezésekben. Courtois is fontos tényezője a sikerüknek.
Két technikás csapat élvezetes mérkőzése volt. Minden fájdalmam ellenére azt kell mondjam, hogy aki semleges szurkolóként leült és végignézte, csettinteni fog, mert különleges élményben részesült.
Aki szereti és érti a futballt, nem gondolkodhat másként. S hogy mi lesz velem? Erről most nem tudok beszélni, nem megfelelő az alkalom, egyelőre a meccs jár a fejemben.
Az idő majd megoldja. Két hét kell ahhoz, hogy leülepedjenek a történtek, jobb, ha az ilyesmit hideg fejjel vitatjuk meg"
– mondta Tite, a brazilok szövetségi kapitánya, akinek az irányítása alatt a Selecao először kapott két gólt egy mérkőzésen.
A brazil válogatott a legutóbbi négy világbajnokságon európai csapat ellen vallott kudarcot. 2006-ban a franciák ejtették ki őket a negyeddöntőben, 2010-ben a hollandok szintén a legjobb nyolc között, 2014-ben a németek ütötték ki őket az elődöntőben, most pedig a belgák jelentették a végállomást.
De Bruyne és Courtois mellett Eden Hazard volt a belga csapat legjobbja, aki tíz cselt kísérelt meg a brazilok ellen, és mind a tíz sikeres volt.
Ha már számoknál tartunk, érdemes megvizsgálni a brazilok legnagyobb sztárját, Neymart. A világ legdrágább játékosa a belgák elleni negyeddöntőben is kimagaslóan futballozott, ugyanis hét helyzetet alakított ki a társainak.
Ezt a számot, csak a németek karmestere, Mesut Özil tudta produkálni a Dél-Korea elleni csoportmérkőzésen.
Érdekesség, hogy a németek kudarcában mégis sokan Özilt kiáltották ki bűnbaknak, ugyanis a testbeszéde, és a pályán mutatott hozzáállása kívülről nézve flegmának tűnik.
Brazíliában mindenki csodát várt Neymartól, és a játékával nem is volt gond a világbajnokságon. Már amikor a játékkal foglalkozott. Ugyanis nem lehet elmenni szó nélkül a rengeteg reklamáció és színészkedései mellett, amiket meccsről-meccsre bemutatott.
A belgák ellen háromszor próbálkozott műeséssel a tizenhatoson belül.
Egy ekkora klasszisnak sokkal több energiát kellene a játékra a fordítania, ahelyett, hogy az állandó fetrengéseivel a játékvezetőkre próbálna nyomást gyakorolni.
Neymar a vb hőse lehetett volna. Agyilag és pszichésen nem tudott felnőni ehhez a feladathoz. Bukása kódolva volt - még akkor is, ha a brazil válogatott bukása nem.
A vb-n mutatott hozzáállásával Nemyar nem sok új rajongóra tett szert. A világ legdrágább játékosa többször változtatott frizurát, mint ahány gólt lőtt.
Neymar ezen a világbajnokságon is bebizonyította, hogy istenáldotta tehetség, de fasorban sincs Cristiano Ronaldóhoz és Lionel Messihez képest. Talán a következő években letisztul a játéka, és négy év múlva a katari világbajnokságon már igazi vezére lesz a brazil válogatottnak, amely akkor már 20 év elteltével szállhat újra harcba a vb-trófeáért.
Pieluigi Collina semmit sem bízott a véletlenre, mert a világ jelenlegi legjobb bírójának tartott szerb Mazsicsot delegálta a találkozóra. (Mazsics vezette idén a Real Madrid-Liverpool BL-döntőt, szóval nem akárki a szakmában. Bede Ferenc, az Origo szakértője azonban elmondja, szerinte melyik volt a mérkőzést is befolyásoló súlyos játékvezetői tévedés.
"Az 56. percben a büntetőterületen belül, közel a kapuvonalhoz a brazil játékos megtolja a labdát, ami a játéktéren van, amikor a belga Kompany mindkét lábával nekicsúszik a brazil játékosnak, ami szabálytalan.
A szerb játékvezető kirúgást ítél, azonban vár, mert videokontroll alá kerül a szituáció. A visszajátszáson is szabálytalan a belga védő szerelési kísérlete, ezért érthetetlen, hogy a videóbíró miért nem látta büntetőnek az esetet –
így Bede.
Az eset 0-0-nál történt, mondanunk sem kell, mennyire más lehetett volna a mérkőzés képe, ha a brazilok ekkor belövik a tizenegyest.
Azonban most még élvezzük a 2018-as világbajnokságot, amit kis túlzással már átkeresztelhetnénk Európa-bajnokságra is, hiszen már biztossá vált, hogy a vb-történelemben ötödször fognak tisztán európai elődöntőket rendezni (1934, 1966, 1982, 2006, 2018).