"Minden egyes nap nagyon értékes. Tervek, tervek és tervek az első pillanattól fogva, mert az idő soha nem elég!" - jelentette ki Fanni Palli Petralia, a görög kulturális minisztérium olimpiai eseményekkel megbízott államtitkára.
A kérdés különösen időszerű az országban, ugyanis a 2004-es játékok évfordulójának közeledtével felerősödtek a kritikai hangok a fővárosban, mert a lakosság még mindig nem veheti birtokba azokat a stadionokat és sportcsarnokokat, amelyek az ötkarikás versenyekre készültek. A létesítmények hasznosítására vonatkozó közbeszerzési pályázatokat a múlt héten terjesztették elő, de a bírálók szerint ezek sokat késtek. A 28, kormányzati tulajdonban lévő sport- és kulturális centrum közül 18-nak a bérleti jogát ajánlották fel az érdeklődőknek.
A jelenlegi helyzet elég kiábrándító, a baseballstadion például üresen tátong, és sirályok tanyáznak benne. Az athéniak türelmetlenkednek, és egyre gyakrabban teszik fel a kérdést: meddig kell még várniuk arra, hogy az olimpia hasznát élvezhessék?
"Görögország rengeteget költött a játékokra, statisztikáink szerint még az unokáink is fizetni fogják a számlákat, ezért szeretnénk használni azokat a létesítményeket, amelyeket közpénzből építettek fel" - mondta Teodore Pszalidopulosz, Athén egyik kerületi polgármestere. Többen már azt is megkérdőjelezik, valóban megérte-e olimpiát rendezni Athénban. "Persze, hogy megérte" - reagált Fanni Palli Petralia, aki hangsúlyozta: "A játékok pozitív hatásainak kiaknázásához évekre van szükség. Nem várhatjuk, hogy tíz hónap alatt rögtön profitáljunk, de a nyereség nem fog elmaradni."
A hasznosíthatósági tervekre való felhívás mellett - különösen a múlt heti, londoni terrorcselekmények nyomán - a biztonsági kérdések is főszerepet kaptak a brit fővárosnak címzett athéni üzenetben. A görögök pusztán erre az egy területre egymilliárd eurót költöttek, igaz, Athén tartotta az első olimpiát a 2001. szeptember tizenegyedikei véres események óta.