A Nemzetközi Olimpiai Bizottság koppenhágai kongresszusán Rio de Janeiro nagy versenyben nyerte el a 2016-os ötkarikás játékok rendezési jogát, az elnökválasztás azonban abszolút egyesélyes volt. Jacques Rogge-nek nem akadt ellenjelöltje, így a szervezetet 2001 óta irányító, 67 éves belga sportdiplomatát közfelkiáltással választhatták volna újra, ám ő maga kérte a szavazást, mert kíváncsi volt, mekkora a támogatottsága. Nos, a tagság a jelek szerint igencsak elégedett a munkájával, mert a titkos szavazáson a kilencvenhárom voksolóból nyolcvannyolcan egyértelműen mellette foglaltak állást. 2013-ban azonban mindenképpen új első embere lesz a NOB-nak, mert a szabályok értelmében az elnök csak két ciklust tölthet el a szervezet élén.
Ami nem volt mindig így, mást ne mondjunk, Rogge elődje, Juan Antonio Samaranch is több mint húsz éven át, 1980 és 2001 között irányította a NOB-ot. A katalán sportvezető 81 évesen köszönt le - de tiszteletbeli elnökként még most is aktívan lobbizott a 2016-os madridi rendezésért -, Jacques Rogge 2001. július 16-án, a NOB 112., moszkvai kongresszusán váltotta. Emlékezetes, hogy az elnöki posztra Rogge mellett a kanadai Dick Pound, a koreai Kim Un Jong, az amerikai Anita DeFrantz és Schmitt Pál is pályázott. A szavazás első fordulójában DeFrantz kiesett, a második körben pedig Rogge megkapta a megválasztásához szükséges szavazatszámot.
Az öt nyelven - angolul, franciául, németül, spanyolul és hollandul - beszélő belga ortopéd sebész vitorlázóként részt vett a mexikói (1968), a müncheni (1972) és a montreali olimpián (1976) is, és bár a finn-dingi osztályban mindháromszor helyezetlenül zárt, mégsem nevezhető kutyaütőnek, a vitorlázó világbajnokságokról van egy aranya és két ezüstje, emellett válogatott rögbijátékos is volt. A moszkvai olimpián, 1980-ban már ő volt a belga csapat vezetője, és ezt a tisztségét az 1988-as, szöuli játékokig betöltötte. 1989 és 1992 között a Belga Olimpiai Bizottság elnöke volt, 1991-ben pedig az EOC (Európai Olimpiai Bizottságok Szervezete) elnökévé választották, és a NOB-nak is tagja lett. Mondhatni, üstökösként tűnt fel a nemzetközi sportdiplomácia horizontján, ahol állócsillag maradt. Samaranchtól egyre komolyabb megbízatásokat kapott. Ő vezette a sydneyi, majd az athéni olimpia koordinációs bizottságát, 1999-ben pedig bekerült a NOB végrehajtó bizottságába is. Innen jött a 2001-es nagy ugrás az elnöki székbe.
Megválasztásakor gyakorlatilag mindenki egyetértett abban, hogy a legjobb döntés született. Érdemes felidézni az akkori lapvéleményeket. La Gazzetta dello Sport: "Az őrségváltás garantálja a folytonosságot." El Pais: "Samaranch mindent elért, amit akart: a fia is NOB-tag lett, Peking rendezheti a 2008-as olimpiát, Rogge az új elnök. Huszonegy évig volt a NOB első embere, és az utolsó pillanatig mindent kézben tartott." The Independent: "A világ legbefolyásosabb sportszervezetének vezetése egy nagyon jó orvos kezébe került, aki meggyógyítja a betegeskedő NOB-ot." The Times: "Rogge az utolsó akadályt is sikerrel vette. Az új NOB-elnök igyekszik kijavítani elődje hibáit."
Sokat tett az ifjúsági olimpiáért
A két brit lap állásfoglalása mindenesetre jelzi, bár Samaranch regnálása alatt az olimpiai mozgalom óriási fejlődésen ment keresztül, az elnök nyolcvanévesen már nem nagyon tudott lépést tartani az idővel. Ráadásul a korrupció is rátelepedett a NOB-ra, ami az 2002-es téli olimpia házigazdája, Salt Lake City kijelölése után napvilágra került. Egyértelmű volt, hogy a szervezeten belül reformokra van szükség, és Rogge megválasztása után azonnal be is jelentette egy új reformbizottság felállítását. "Ha összehasonlítjuk a mai NOB-ot azzal, amit Samaranch örökölt, a különbség óriási. Meg kell felelnünk a mozgalomnak, de összhangban kell lennünk a haladással" - jelentette ki akkor.
A NOB új elnöke Salt Lake Cityben az olimpiai faluban lakott, hogy közel kerüljön a sportolókhoz, és rögtön szembesülhetett az olimpiát mételyező doppinggal és a pontozásos sportágakból nehezen kiirtható manipulációval. Világklasszis sífutók - Larissza Lazutyina, Olga Danyilova, Johann Mühlegg - buktak le a doppingvizsgálaton, a műkorcsolyázásban pedig a párosoknál a bebizonyosodott pontozói csalás miatt az orosz Anton Sziharulidze, Jelena Berezsnaja kettős után utólag a kanadai Jamie Sale, David Pelletier duó is aranyérmet kapott. És a doppingolókat bizony a meghirdetett zéró tolerancia elve sem feltételül riasztja el attól, hogy tiltott szerekhez nyúljanak. Tavaly Pekingben is több érmes rajta vesztett - két fehérorosz kalapácsvető, Vagyim Gyevjatovszkij és Ivan Tyihon, Ludmila Blonszka ukrán hétpróbázó, Kim Dzsong Szu észak-koreai sportlövő -, nyolc hónappal a játékok után pedig a minták utólagos elemzése során a férfi 1500 méteres síkfutás aranyérmese, a bahreini Rasid Ramzi, valamint Davide Rebellin olasz országúti kerékpáros, a mezőnyverseny ezüstérmese is fennakadt a rostán. (A NOB azért rendelte el 948 minta újraelemzését, mert a játékok után fejlesztették ki azt a módszert, mellyel a EPO-vérdopping legújabb generációs változata, a CERA is kimutatható.)
Ki lesz a következő? |
Előtte az elődje
A NOB elnöke újraválasztása után leszögezte, hogy az olimpiai mozgalomban az alapvető célkitűzések nem változtak. "A középpontban a sportoló marad, és törekednünk kell arra, hogy a legjobbak a legjobb körülmények között versenyezzenek, miként ez Sydneyben, Athénben és Pekingben is történt. Ugyanakkor az ifjúsági olimpia létrehozásával előtérbe kerülnek a fiatalok is" - mondta Rogge, szerényen elhallgatva ebben a saját szerepét.
Holott az EOC elnökeként 1991-ben ő indította el az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált (EYOF). Az egyre népszerűbb esemény sikere és tapasztalatai alapján ő javasolta, hogy a fiatalok versengését terjesszék ki az egész világra, ami jövő augusztusban, az első ifjúsági ötkarikás játékokon, Szingapúrban meg is valósul.
Sarkalatos kérdés a Nemzetközi Olimpiai Bizottság anyagi háttere, de Rogge emiatt egyáltalán nem aggódik: "Nyolc éve, hivatalba lépésem idején a NOB mintegy tizennyolc hónapra elegendő tartalékkal rendelkezett. Azóta a bevételeink növelésével és takarékos gazdálkodással stabilabb a helyzetünk. Bár megéreztük a gazdasági világválság hatását, konzervatív befektetési politikánk és szponzoraink, illetve a tévétársaságok támogatásával fenntartottuk a NOB szilárd pénzügyi alapjait" - jelentette ki Jacques Rogge, akinek azért az elkövetkező négy évben is bőven lesz dolga a NOB elnöki székében.