A házigazdákat előzetesen senki sem sorolta az esélyesek közé, azonban a chilei válogatott egészen az elődöntőig jutott, amihez egy érdekes elhatározás is hozzájárult. A chilei labdarúgók ugyanis minden mérkőzésük előtt az ellenfél nemzeti konyhájára jellemző ételt vagy italt fogyasztottak.
A svájciak elleni csoportmérkőzést megelőzően sajtot majszoltak, és nyertek 3-1-re, majd az olaszok elleni meccs előtt spagetti volt a vacsora. Az NSZK elleni találkozót megelőzően ez a rituálé kimaradt (a játékosok nem tudták eldönteni, hogy mi is legyen a menü), így aztán nem csoda, hogy Chile 2-0-s vereséget szenvedett. A Szovjetunió elleni negyeddöntő előtt nem volt kérdés, hogy mit kell fogyasztani: természetesen vodkát, ami meghozta a győzelmet. A terv végül a Brazília elleni elődöntőben csődöt mondott, mert hiába vedelték a kávét a chileiek, a brazilok 4-2-re nyertek. Arról nem tudni, hogy a Jugoszlávia elleni bronzmeccs előtt csevapcsicsa szerepelt volna az étlapon, de Chile végül bronzéremmel zárta a világbajnokságot.
A hazai együttes remeklése a torna nagy meglepetése volt, és hatalmas eufóriát okozott az országban, amelyet két évvel a vb előtt súlyos földrengés sújtott. A világbajnokságot így is meg tudták rendezni, de hogy nagy volt a feszültség és a bizonyítási vágy a hazaiakban, azt az olaszok elleni meccs bizonyította, amely a brutalitása miatt santiagói csata néven vonult be a történelembe. A titkos esélyesnek tartott magyar válogatott a negyeddöntőben egy balszerencsés meccsen esett ki, a csehszlovákok pedig kapusuk, Villiam Schrojf bravúrjainak köszönhetően egészen a döntőig jutottak, ahol aztán éppen ő hibázott óriásit a brazilok ellen. A címvédő ugyan a második mérkőzésén sérülés miatt elveszítette Pelét, helyette a továbbiakban Garrincha villogott - más kérdés, hogy őt az elődöntőben kiállították, mégis pályára léphetett a fináléban.
A szovjet válogatottat szintén az esélyesek közé sorolták, de a negyeddöntőben a Chile ellen vereség a kiesését jelentette. Náluk szerepelt a kor egyik legjobb kapusának tartott Lev Jasin, akinek azonban nem nagyon ment a védés a tornán, Kolumbia ellen egészen egyedülálló gólt kapott. A szovjetek 11 perc alatt háromgólos előnybe kerültek, de a kolumbiaiak innen is egyenlítettek, és második góljukat Marcos Coll szögletből, közvetlenül érintés nélkül szerezte. Ugyan a találat elsősorban nem Jasin, hanem a rövid saroknál, a kapufa mellett helyezkedő védő hibája volt, de jól láthatóan megviselte a kapust, aki Chile ellen mindkét kapott gólban alaposan benne volt. Mind a mai napig ez az egyetlen közvetlenül szögletből elért gól a világbajnokságok történetében.
A szögletgól 3:23-tól látható:
Pályázók: Argentína, Chile, NSZK, Spanyolország. |