A sakkvilág már a döntő lázában ég. A regnáló világbajnok Anand és a világranglisát vezető Carlsen összecsapása nem mindennapi látvány lesz azoknak, akik értik, mi folyik a sakkasztalon. Mindenesetre a világ összes országában (talán Észak-Koreát kivéve) milliók követhetik majd élőben az interneten a mérkőzést.
Verőczi Zsuzsa, az Origo Sakkblogjának szerzője részletesen elemzi a két versenyző pályáját és esélyeit a mostani döntőn. Akit mélyebben érdekel az esemény, itt olvashatja el a kiváló sakkozó írásait, a többieknek alább összefoglaljuk a lényeget.
A 43 éves, címvédő Viswanathan Anand és kihívója, a 22 éves, norvég Magnus Carlsen 12 játszmás páros mérkőzését a sakkozás 15. világbajnokának szülővárosában, Csennajban rendezik. Az, hogy Anand hazai pályán vívhat meg Carlsennel, óriási pluszt is jelenthet "Vishy" számára, de nem lesz könnyű megbirkóznia az óriási elvárással. A stábok már a mérkőzés színhelyéül szolgáló Hyatt Regency Hotelben tartózkodnak. Magnus a felkészülését Ománban fejezte be, két hétig finomította még a varikat, majd szülei, nővére, szekundánsai, szakács és biztonsági őr társaságában érkezett meg Csennajba.
A világbajnoki döntőig 29 játszmában vívtak meg klasszikus időkontrollal. Húsz döntetlen mellett Anand 6-3-ra vezet. A legutolsó partijukat a moszkvai Tal-emlékversenyen játszották, Carlsen 29 lépésben nyert, Anand a norvég titánt a 2010-es londoni szuperversenyen tudta utoljára megadásra kényszeríteni. Különböző gyorsított időkontrollal még 33 partiban viaskodtak, Vishy 16 döntetlen mellett 9-szer nyert és 8-szor kapott ki, így az összesített mérleg a címvédőnek kedvez, + 15, = 38, - 11-gyel.
Viswanathan Anand 1969. december 11-én született Csennajban (Madrasz). Hatéves korában édesanyjától tanult meg sakkozni, már kora gyermekkorában kitűnt azzal, hogy hihetetlenül gyorsan játszotta a partijait. 1987-ben ifjúsági világbajnoki címet szerzett, Vaszilij Ivancsukot fél ponttal előzte meg. 1988-ban lett nemzetközi nagymester.
Világbajnok-jelölti páros mérkőzésen Alekszej Drejev ellen nyert, a nyolc között Anatolij Karpovtól kapott ki, „villámkezű” Vishy kapkodva esélyes állásokat rontott el. Első szenzációs tornagyőzelmét 1991–92-ben Reggio Emiliában aratta, Garri Kaszparovot és Karpovot is legyőzve végzett az élen.
Több sikertelen próbálkozás után először 2000-ben nyerte meg a FIDE Sakkvilágbajnokságot, a Teheránban tartott döntőben 3,5:0,5 arányban legyőzve Širovsot. Ezzel ő lett az első indiai sakkvilágbajnok. Nagyjából ekkor ragadt rá a Madraszi Tigris becenév is.
2007 szeptemberében Anand ismet világbajnok lett, megnyerve a FIDE Mexikóvárosban tartott Világbajnoki Tornáját. A körmérkőzéses tornán 14 pontból kilencet szerezve lett az első, egy ponttal a második helyezett Vlagyimir Kramnyik és Borisz Gelfand előtt.
A 2008-as Sakkvilágbajnokságon Anand Kramnyik ellen védte a címét egy 12 játszmás páros mérkőzésen.
Magnus Carlsen 1990. november 30-án született Trønsbergben. Meglepően későn, csak 8 éves korában tanult meg sakkozni, a 2001-es áprilisi Élő-listán találkozunk először a nevével, 2064 ponttal iratkozott fel. Szorgalmasan tanult edzőjétől és példaképétől, Simen Agdesteintől, a sokszoros norvég sakkbajnoktól, egykori válogatott labdarúgótól.
Később egyre több versenyre hívták meg. Kitűnő memóriája, remek kombinációi, élvezetes játéka, szerény magatartása miatt rendkívül népszerű lett a versenyszervezők és rendezők körében. Reykjavíkban nagyszabású rapidversenyen az első fordulóban teljesült nagy álma, megmérkőzhetett a királlyal, Garri Kaszparovval. Az első partit elremizte, a másodikban kikapott Garritól, de nagyon mérges volt magára, mert látványos hibát követett el. Mindenesetre Kaszparov elismeréssel szólt játékáról, a legnagyobb tehetségnek nevezte.
Tizenöt évesen már világbajnokjelölt volt. Egy évvel később következett világbajnok-jelölti párharca Levon Aronjan ellen. A hatjátszmás összecsapás ádáz küzdelmet hozott, döntés csak a ráadás négy rapid, majd két snelljátszmája után született meg, akkor az örmény sakkozó nyert.
Carlsen egyre jobb formába lendült, ami a többi között annak is köszönhető volt, hogy a legnagyobb élő bajnok, Garri Kaszparov vette a szárnyai alá. 2010-ben már a világ legjobbja,
Tavaly a londoni szupertornán szerzett jogot arra, hogy kihívja a regnáló világbajnokot, Anandot. A londoni csatáról, amely fantasztikus fordulatokat és váratlan eredményeket is hozott, az eseményeket csak nézőként követő Anand így nyilatkozott: „A sakktörténelem legjobb világbajnok-jelölti versenye volt. Még nem fordult elő, hogy az utolsó játéknapig, a játéknap utolsó órájáig bármi történhetett, ez tette egyszerűen hihetetlenné a tornát. Az első három-négy napban már azt gondoltam, hogy Aronjannal játszom majd – ez nem azt jelentette, hogy már terveztem, de gondolataim már ebbe az irányba kóboroltak.” Végül Carlsen Kramnyikot megelőzve lett Anand kihívója.
„Számomra nem különösebben érdekes az Anand–Carslen meccs, voltak a történelemben ennél érdekesebb és fontosabb mérkőzések is” – mondta az Origónak Portisch Lajos nemzetközi nagymester. Az egykori világbajnok-jelölt szerint a fiatalság kontra tapasztalat sablont már többször ellőtték, ebben a műfajban az 1960-as Botvinyik–Tal meccs volt a csúcs. A Fischer–Szpasszkij párosmeccs pedig politikai szempontból volt jelentős, hiszen a szovjet hegemóniát csak az amerikai fenoménnak sikerült megtörnie.
„Amúgy én Anandnak drukkolok. Kettejük közül ő az, aki többet tett le az asztalra, nagyon nagyra tartom. Persze bármi megtörténhet, hiszen Carlsen most valószínűleg jobb formában van.”
Portisch Lajos az interneten, élőben követi majd a páros mérkőzést, méghozzá – ahogy mondta – az Origo Sakkblogjában, amelynek rendszeres olvasója.
A sakktörténelem legjobb női sakkozója, Polgár Judit azért tartja izgalmasnak a most következő döntőt, mert a világ legjobb játékosa fog megmérkőzni a regnáló bajnokkal. „Carlsen évek óta a legjobb játékos, neki van a legtöbb élő pontja is. A megnyitási felkészülésen nagyon sok múlik, ebben Anand a jobb, óriási tapasztalata van. Ahogy a vb-döntők lejátszásában is. Egy ilyen sorozat ugyanis teljesen más, mint egy körmérkőzéses torna” – mondta az Origónak Polgár Judit.
"A sakknak valószínűleg jót tesz egy friss világbajnok, így most mindenki Carlsen-győzelmet vár, de Anand éppen ezért nagyon motivált – szakmai szempontból inkább ő tűnik kihívónak, ám most hazai pályán visszaverheti a támadást. Részemről semleges leszek, ráadásul a döntővel egy időben a csapat-Eb-n fogok szerepelni, így kétfelé figyelek majd egyszerre” – tette hozzá Polgár Judit.
Farkasházy Tivadar, aki amatőr sakkozó, óriási érdeklődéssel várja az összecsapást. Szerinte is fontos tényező lehet Ananad páros tapasztalata.
„Carlsen ennek a mai számítógépes generációnak a legkitűnőbb képviselője. Egészen másképp sakkozik, mint Anand, aki inkább a régi iskola követője” – állítja Farkasházy. „Én Anandnak drukkolok, mert szeretném, ha a klasszikus sakk még sokáig tartaná a pozícióit. Jobban szeretem a jazzt azoknál, akik kottából játszanak.”