Csütörtök este óta tudjuk, hogy mégis megmenekül az Újpest futballcsapata a megszűnéstől – sokáig arra látszott nagyobb esély, hogy nem így lesz, a túlélés hajszálon múlt. Az, hogy az Újpest ilyen helyzetbe került, lényegében arra vezethető vissza, hogy éveken át egy főleg offshore cégekből álló, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelentése szerint legalábbis zavaros gazdálkodást folytató üzleti kör birtokolta a klubot, adódik tehát a kérdés: vajon hány hasonló esetre kell még számítanunk az NB I-ben? Lehetnek-e még olyan klubok, amelyeket egyszer csak maguk alá temethetnek a szekrényből kidőlő offshore-csontvázak?
Az Origo két és fél évvel ezelőtt egyszer már számba vette az élvonal tulajdoni viszonyait, hogy kiderüljön, mennyi – részben vagy egészben – átláthatatlan hátterű magyar futballcsapat működik. Akkori összeállításunk apropóját is az Újpest adta, pontosabban az akkor tulajdonosként fellépő, vélhetően az említett cégháló mögött álló Tolnai Sándor üzletember őrizetbe vétele egy, a klubtól független ügyben.
Úgy tűnik, a helyzet azóta valamivel jobb lett. A magyar futball viszonyai továbbra is zűrösek, az Újpest megmenekülése után is bizonytalan egy másik élvonalbeli klub, a Pécs jövője, de legalább az egzotikus adóparadicsomokban bejegyzett cégek részvétele visszaszorult valamelyest. Tudatos megtisztulási folyamatnak ezt azért nem neveznénk, az MLSZ a saját bevallása szerint sem tud semmit tenni azért, hogy kevesebb legyen a homályos hátterű klub.
Jerseyről Nevadába
Az egyik alapvető változás éppen az, hogy az Újpest főtulajdonosa ma már egy Belgiumban bejegyzett társaság, a Roderick Duchatelet belga üzletember érdekeltségébe tartozó Cesarion BVBA. Van még egy offshore tulajdonból kikerült csapat, a 2011-es cikkünk óta egy osztálynyit zuhanó, ma NB II-es Vasas: az Opten céginformációs adatbázisa szerint a Híd Akvizíciós Zrt. helyett immár az egyedüli tulajdonosa az anyaegyesület, a Vasas SC.
Volt változás a Honvédnál is. A Honvéd Futball Club Kft. nemrég még a Jersey-szigeten bejegyzett Hemingway Franchise Group Limitedé volt, melyről csak sejthető, hogy a tulajdonosként fellépő magyar–amerikai üzletemberhez, George F. Hemingwayhez kötődik. Tavaly decemberben a Quinex America LLC lépett a helyébe, melynek a nevadai Carson Cityben van a székhelye. "Azt akartuk, hogy ne egy offshore társaság legyen a cég tulajdonosa" – írta a váltás okáról a klub az Origónak. Nevada állam valóban nem számít klasszikus offshore helyszínnek, bár az adózási környezet ott is csábító, és a helyi jogszabályok bizonyos cégformák esetén lehetővé teszik a tulajdonosok elrejtőzését. Hemingwayt azonban az internetes cégadatbázisok is feltüntetik a társaság tagjaként.