A brit politikusoknak most nyilván az okozza a nagy fejtörést, vajon a Skócia függetlenségéről szóló népszavazás után is megmarad-e a közös valuta, illetve mi lesz a skót vizeken található olajmezőkkel. De a sportdiplomáciában is lehetnek következményei a szakadásnak.
Az olimpiákon ugyanis Skócia összes sportolója Nagy-Britannia színeit képviseli. A magyar focisták 1996-os atlantai szereplését, például, éppen annak köszönhetjük, hogy a skótoknak nincs saját olimpiai csapatuk: az atlantai játékokra is kvalifikáló U23-as Eb-selejtezőn ellenük estünk ki,, de pont a legjobbkor.
Egy skót a brit csúcstartó
Voltak a skótoknak kimondottan híres olimpikonjaik. A Tűzszekerek című filmből emlékezhetünk a skót Eric Lidellre, aki az 1924-es párizsi olimpián világcsúccsal nyerte a 400 méteres futást. (Elhíresült mondása szerint az volt a siker titka, hogy az első kétszáz méteren olyan gyorsan futott, ahogy csak tudott, "a második kétszázon pedig Isten segítségével még gyorsabban".)
De nem ő volt az első skót olimpiai aranyérmes. 1896-ban, Athénban, egykezes súlyemelésben az izomkolosszus Launceston Elliot nemcsak Skócia, hanem egész Nagy-Britannia első olimpiai aranyát nyerte meg. Mindketten tagjai a skót Sports Hall of Fame-nek, ahova minden bizonnyal be fog kerülni a legeredményesebb skót olimpikon, a hatszoros olimpiai bajnok kerékpáros Sir Chris Hoy. A világ valaha volt legjobb pályakerékpárosa tavaly vonult vissza, nála több olimpiai aranyat senki sem nyert egész Nagy-Britanniában.
A brit aranyak majdnem ötödét hozták
A nyári olimpiák történetében Skócia a 236 brit aranyérem közül 42-ből vette ki a részét, ez majdnem 18 százalékos arány. 2012-ben, Londonban hét arany, négy ezüst és két bronz volt a mérleg, ami akkor pont az ötöde volt a brit csapat által szerzett 65 éremnek.
Skócia a curling szülőhazája, így Nagy-Britannia első téli olimpiai aranyát is skótok szerezték: 1924-ben, Chamonix-ban, a férfi curlingcsapat. 2002-ben a női válogatott söpörte magát a csúcsra, 2014-ben pedig bronzot szereztek, míg a férfiak ezüstöt. Mindegyik csapat csupa skót játékosból állt. Az önálló Skócia egyébként ötször nyert aranyérmet curlingvébén a férfiaknál és kétszer a nőknél.