Budapest, 2013. május 9.
Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke (j) beszél az MPB sajtótájékoztatóján a Magyar Sport Házában 2013. május 9-én. A tájékoztatón bemutatták a sportági szakvezetőket.
MTI Fotó: Soós Lajos
Vágólapra másolva!
A Magyar Paralimpiai Bizottság felügyelőbizottsága szerint a közgyűlés kezdeményezheti Gömöri Zsolt elnök felelősségre vonását "vezető tisztségviselő hatáskörében kötelezettségbe tartozó vezetői ellenőrzés elmulasztása miatt".
Az időközben lemondott testület öt vizsgálatot folytatott le, és Gömörinek a 2012-es paralimpia után kifizetett 17,5 millió forintos állami jutalom körülményei, a Balaton Reál Kft. és az MPB között létrejött szerződés szerinti gépjármű-kártérítés ügye, a mexikói sportszakmai látogatás, a munkavállalók részére folyósított lakáscélú munkáltatói támogatások körülményei és a Coca-Cola cég által nyújtott támogatás felhasználása kapcsán az MPB működését
rendben találta.
Ugyanakkor a Jochapress.hu pénteki értesülése szerint a felügyelőbizottság az összegzésében további megállapítást is tett. Az fb szerint a közgyűlés, illetve az elnökség felelősségre vonást kezdeményezhet az elnök ellen. Az elnök munkáltatója, azaz a közgyűlés számon kérheti Gömörit azért, mert az MPB illetékes dolgozója
nem kötötte meg egy ellopott gépkocsi cascóját,
és ezzel 3 milliós kárt okozott a paralimpiai bizottságnak.
Az fb az ügyvezető szerv mulasztásának tartja, hogy az elnökség nem hozott összegszerű, illetve konkrét határozatot a Gömörinek nyújtott támogatással kapcsolatban, valamint azt is, hogy annak kifizetése nem a jogszabályban előírt módon történt.
Egy hónapja tart az ügy
A botrány május elején robbant ki, amikor kiderült, hogy Gömöri Zsolt 2012-ben hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a bizottságtól hitele végtörlesztésére. A szervezetet emellett visszaélésekkel, törvénytelenséggel vádolták meg, többek között vezetői indokolatlan utazásaival kapcsolatban.
Az MSZP, a Jobbik és a Demokratikus Koalíció egyaránt a teljes vezetőség lemondását követelte.
Gömöri a vissza nem térítendő támogatást - amelyet Deutsch Tamás alelnök javaslatára szavazott meg neki az elnökség - törvényesnek nevezte, de május 12-én bejelentette, hogy visszafizette a felvett hárommillió forintot.
Ötszáz sportoló petíciója
Az elnök ellen május 21-én több parasportoló nevében csoportos feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségen. Azelőtt pedig közös nyilatkozatban, nyolcpontos petíciót benyújtva lemondásra szólították fel az elnököt, az elnökséget és a felügyelőbizottságot is. A petíciót több mint ötszázan írták alá, köztük Pálos Péter, Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Vereczkei Zsolt és Pásztory Dóra.
Az MPB elnöke kedden cáfolta a sajtóban ellene felhozott 15 vádpontot, és közölte: a "hecckampánnyal" kapcsolatos dokumentumokat elküldik a MOB elnökének és a sportállamtitkárság vezetésének is. Az MPB elnöksége felkérte az etikai és jogi bizottságot az ügy kivizsgálására, egyúttal jelezte, hogy a jogszabálysértések gyanúja miatt a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul.
Beszólt Lázár, beszólt Borkai
Csütörtökön Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, hogy szerinte jobb lenne, ha Gömöri Zsolt távozna az MPB éléről, mert amit az elnök tesz, az többet árt a paralimpia ügyének, mint használ. Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke szerint Gömöri Zsolt "már nem tudja hatékonyan képviselni és hitelesen szolgálni" a szervezetet és a sportolókat.
Az MPB június 19-ére hívott össze rendkívüli közgyűlést.