Az IAAF etikai bizottsága csütörtökön közleményben tudatta, hogy mellettük Gabrielle Dolle-t, az IAAF korábbi doppingellenes igazgatóját is megbüntették, ő ötéves eltiltást kapott.
A bizottság hangsúlyozta: mind a négy személy esetében beigazolódott, hogy többször megszegték a doppingellenes szabályokat és érintettek a doppingesetek eltitkolásában.
Az etikai testület most még nem döntött az IAAF-et 1999 és 2015 augusztusa között irányító Lamine Diackról, aki a botrány központi figurája.
A 82 éves szenegáli sportvezető ellen a francia hatóságok korrupció és pénzmosás gyanúja miatt nyomoznak.
A francia gazdasági ügyészség gyanúja szerint Diack megvesztegette Dolle-t, hogy késleltetve számoljon be az orosz sportolók doppingvétségeiről.
A nyomozók további részleteket nem közöltek, a Le Monde című francia napilap viszont december közepén azt írta, hogy
Diack másfél millió eurót (471,4 millió forint) kért az Orosz Atlétikai Szövetségtől 2012-ben.
Diack és több más IAAF-funkcionárius - köztük a fia - a gyanú szerint egymillió eurót (312 millió forint) fogadott el az oroszoktól azért, hogy atlétáik doppingügyei ne kerüljenek nyilvánosságra. Diack óvadék ellenében szabadlábon védekezik.
Az IAAF korábbi vezetőinek korrupciós botránya az elmúlt évek legnagyobb doppingbotrányával áll összefüggésben. Kiderült ugyanis, hogy az orosz atlétikában központilag irányított doppingolás zajlott.
A 2014 decemberében kirobbant botrány nyomán az IAAF november 13-án felfüggesztette orosz tagszövetségét, ami azt jelenti, hogy versenyzőik jelen állás szerint nemzetközi versenyeken nem vehetnek részt, csak hazai viadalokon szerepelhetnek, és ha a döntés nem változik, a nyári riói olimpián sem lehetnek ott.