Luis Enrique manager of FC Barcelona during the UEFA Champions League quarter final match between Juventus and Barcelona at the Juventus Stadium, Turin, Italy on 11 April 2017. (Photo by Giuseppe Maffia/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
A Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjéhez hasonlóan a negyeddöntő első mérkőzésén is a szakadék szélére sodorta magát a Barcelona, miután kilátástalan játékkal 3-0-s vereséget szenvedett a Juventus vendégeként. Az érett futballt bemutató olaszok remekül időzítették szezonbeli talán legjobb teljesítményüket, míg a túloldalon ismét megmutatkoztak a Barcelona gyengeségei: az MSN-függőség, a védelem határozatlansága és Luis Enrique taktikai hiányosságai. Nézzük, hogyan látták a párharc első felvonását a Barca–Juve főszereplői!
Az új Messi beárnyékolta az igazit
A Juventus története során először szerzett három gólt, és első alkalommal nyert egynél nagyobb különbséggel a Barcelona ellen. A sikerben oroszlánrészt vállalt a torinóiak 23 éves támadója, Paulo Dybala, aki 22 perc alatt ugyanannyi gólt lőtt kedd este, mint a BL-szezon eddigi összes mérkőzésén (kettőt).
A párizsi után a torinói gyors is elgázolta a katalánokat. Innen lesz visszaút?
Maurizio Zamparini, a leköszönő palermói klubelnök utolsó nagy felfedezettjét 2015 nyarán 33 millió euróért szerződtette a Juventus, és már az első szezonjában letette névjegyét a fiatal argentin: 46 mérkőzésen 23 gólt és 9 gólpasszt hozott össze. Honfitársa, Gonzalo Higuaín érkezésével a 2016–2017-es szezonra a Juve egyik legfontosabb kulcsemberévé nőtte ki magát Dybala (16 gól és 8 gólpassz), és ezt azzal is jelezte, hogy
a szezon eddigi legfontosabb mérkőzésén, a világ egyik legjobb csapata ellen jelentette ő a különbséget.
„Boldog vagyok, mert gyermekként ilyen estékről álmodoztam, és ez most valóra vált. Nagyon jó úton haladunk a céljaink felé, és a maihoz hasonló győzelmek csak növelik az önbizalmunkat" – mondta a Barca legyőzése után.
Jól futballoztunk, sok helyzetet alakítottunk ki, pozitív eredménnyel utazhatunk a Camp Nouba, de nem dőlhetünk hátra, hiszen nagyon kemény lesz a visszavágó, mindannyian láttuk, honnan képes feltámadni a Barcelona"
– folytatta Dybala, akit a mérkőzés legnagyobb Barca-helyzetét földöntúli reflexszel hárító Gianluigi Buffon a világ öt legjobb játékosa közé sorolt.
„Dybala elképesztően sokat fejlődött az elmúlt két évben, gyakran mondogatom, hogy helye van a világ öt legjobb játékosa között, de a top 3-tól sincs messze. Ezt minden mérkőzésen bizonyítania kell, de ahogy láthattuk, képes megfelelni a vállára nehezedő óriási elvárásoknak" – mondta Buffon 16 évvel fiatalabb csapattársáról.
STATISZTIKA
A Juventus 48 mérkőzés óta veretlen hazai pályán, legutóbbi 16 mérkőzését megnyerte saját stadionjában.
„A 3-0-s eredmény nem túlzó, megmutattuk, milyen minőség rejlik a csapatban. Ma este elégedettek lehetünk, de tudjuk, még nem vagyunk ott az elődöntőben. A 2015-ös, 3-1-re elvesztett BL-finálé óta nemcsak a játékunk lett jobb, hanem az önbizalmunk is megnőtt.
A Barcelona még mindig a világ egyik legjobb csapata, de egy ilyen párharc kimenetelét a játékosok kvalitásai mellett sok-sok egyéb tényező is befolyásolja."
Luis Enrique: Kudarcot vallottam
A Barcelona hiába nőtt ellenfele fölé több statisztikai mutatóban is, futballja súlytalan és hatástalan volt. Sokkal többet birtokolták a labdát (32%-68%), többet passzoltak (205-538) és lőttek (14-16), mégis nagyon messze voltak egy olyan eredménytől, amely némi reménnyel kecsegtetett volna az április 19-i visszavágóra.
STATISZTIKA
Luis Enrique kinevezése óta a Barcelona először vesztett el egymás után két idegenbeli BL-mérkőzést.
Az első félidőben szenvedtünk, hasonlóan a párizsi mérkőzésünkhöz, a másodikban azért mutattunk némi javulást.
Ha az első 45 percet odaajándékozod az ellenfélnek, egyértelmű, hogy problémáid lesznek" – nyilatkozta a lefújás után Luis Enrique, aki a folytatásban önmagát sem kímélte.
Egy edző mindent elkövet, hogy felkészítse és segítse csapatát a célok elérésében, ebben nyilvánvalóan kudarcot vallottam.
A visszavágóig sokat kell javulnunk, elemeznünk kell a hibákat, tanulni belőlük. Másodszor kell felébrednünk egy rémálomból, nehéz lesz, de talpra kell állnunk, és megfordítanunk a párharcot."
A szünetben André Gomes beállításával próbált javítani csapata teljesítményén a spanyol mester (azt a Mathieu-t váltotta, akinek védő létére egyetlen sikeres szerelése sem volt az első 45 percben), a Twitteren azonnal beindult a viccelődés, hogy nagy a baj, ha a szezonban értékelhető meccset alig játszó portugáltól várják a fordulatot a Barcánál.
„Az első félidőben buta hibákat követtünk el, a Juventus pedig van annyira jó csapat, hogy megbüntesse ezeket. Hogy feléledtek-e bennünk a párizsi emlékek?
Most talán nem kerültünk annyira padlóra, de tény, hogy ismét egy magas hegyet kell megmásznunk.
Ha képesek leszünk kihozni magunkból a maximumot, nem lehetetlen a továbbjutás" – ezt már Andrés Iniesta mondta.
Allegri utazott már 2-0-val a Camp Nouba
Massimiliano Allegrinek a kedd esti volt a 10. mérkőzése vezetőedzőként a Barcelona ellen, ebből kétszer ült a Juventus, és nyolc alkalommal az AC Milan kispadján, mérlege két győzelem, három döntetlen és öt vereség.
Emlékezetes párharca volt a Barca ellen a 2012–2013-as BL-szezon nyolcaddöntőjében. Akkor a Milan hazai pályán 2-0-ra nyert, de a visszavágón 4-0-ra kikapott, és kiesett.
„Dicséret illeti a csapatomat, mert remek teljesítményt nyújtott támadásban és védekezésben is.
Mindenki jól szórakozott a stadionban, de ez a győzelem nem kavarhatja meg a fejeket.
Fontos lépést tettünk az elődöntő felé, a visszavágó viszont egy teljesen más mérkőzés lesz, nem tudom megmondani, hány százalék esélyünk van a továbbjutásra" – értékelt a lefújás után a Juve mestere.
STATISZTIKA
Allegri kinevezése óta egyetlen olyan sorozat volt, amelyet nem nyert meg, vagy amelynek nem jutott el a döntőjéig a Juventus (BL, 2015-2016).
„Álmodozó vagyok, de közben realista is. Az elmúlt években egy felfelé ívelő útra léptünk, boldogsággal tölt el, amit a pályán láttam a srácoktól. A Juventus tiszteli az ellenfeleit, de
eljutottunk arra a szintre, hogy már minket is tisztelnek Európában. Azt hiszem, ez a legnagyobb dicsőség, amit elértem az elmúlt három évben"
– tette hozzá Allegri, aki holnaptól már a Pescara elleni bajnokira és az olasz bajnoki cím bebiztosítására koncentrál.
Él és virul a Higuaín-átok
A Barcelona elleni első mérkőzés nemcsak a Juventusnak, hanem a nyáron 90 millióért igazolt csatárnak, Gonzalo Higuaínnak is a szezon egyik nagy tesztje volt. Az argentin gólvágó az elmúlt években rendre megkapta, hogy hiába ontja a gólokat augusztustól májusig (ebben a szezonban 43 találkozón 27-nél tart), ha a fontos, igazán nagy téttel bíró meccseken rendre alulteljesít.
Nos, a Juventus remek eredménye ellenére az első számú gólfelelős nagymeccses statisztikái ezen az estén sem javultak: ez volt a 23. fellépése a BL kieséses szakaszában, mindössze két gólt szerzett ezeken a mérkőzéseken, miközben a csoportkörben 38 mérkőzésen 13 gólja van. Emellett ez volt a 19. Barcelona elleni találkozója, és csupán három találatot jegyez a katalánok ellen.
Lemaradt a gólokról? Olvassa el összefoglaló cikkünket! Érdeklik a részletek? Tekintse meg a mérkőzés legfontosabb adatait Livescore-oldalonkon, ahol a BL-negyeddöntő további összecsapásait és sok más eredményt is élőben követhet!
Emberi gesztusok a dortmundi támadás árnyékában
A kedd este másik BL-negyeddöntőjét szerda 18.45-re halasztották, miután több robbanás is történt az AS Monaco elleni Bajnokok Ligája-mérkőzésre tartó Borussia Dortmund buszának közelében, másfél órával a kezdő sípszó előtt.
A támadás egyetlen sérültje Marc Bartra volt. A spanyol védő egyik keze eltörött, illetve több szilánk is megvágta, az este folyamán megműtötték, ezt a a német klub és a futballista családja is megerősítette.
A stadion kiürítése simán ment, a Dortmund és a Monaco szurkolói már a lelátón jelesre vizsgáztak, amikor a két tábor egymást éltette, majd a dortmundiak ingyenes szálláslehetőségeket ajánlottak fel a francia drukkereknek, akik a Twitteren a #bedforawayfans (#ágyatavendégszurkolóknak) hashtaggel tudtak segítőkész befogadókat keresni.