„Sok gólt akarunk lőni” – így kezdte a meccset felvezető sajtótájékoztatót Ernesto Valverde. Aki látott már idén Barca-meccset, az fenntartásokkal kezelte a spanyol edző kijelentését.
A kockázatvállalás és a fejetlen támadójáték nem Valverde stílusa.
Pláne nem a nagy meccseken. Most is a biztonságot szem előtt tartva 4-4-2-ben állt ki, a középpályát telepakolta erős, ütközni tudó játékosokkal (Rakitic, Paulinho, Busquets), akiknek az volt a feladatuk, hogy megfékezzék a Chelsea kontráit.
Az xG-mutató (Expected Goals, várható gól), amely nem a helyzetek számát, hanem azok minőségét méri, is bizonyítja, hogy ez egy színtelen szagtalan meccs volt, komoly gólszerzési lehetőség nélkül:
A Barca ellen eddig azok a csapatok játszottak jól, amelyek letámadtak és már a labdakihozatalt is megnehezítették. A Chelsea ezt csak elvétve tudta végrehajtani (teljes meccsen át nem is lehet),
ha nem sikerült korán labdát szerezni, akkor visszaállt egy 30-35 méteres sávba, és tíz emberrel védekezett.
Mivel a Barcában nem volt kiemelkedő egyéni teljesítmény, a brutális labdabirtoklás (70+ százalék) nem párosult hatékonysággal, Messinek vissza kellett lépnie labdákért, így a vendégek egyetlen igazi veszélyforrása távol került a kaputól.
„Nagyon közel voltunk ahhoz, hogy tökéletes meccset játsszunk. Egyetlen hibát követtünk el – mondta a meccs után Antonio Conte, utalva Andreas Christensen eladott labdájára, amiből Messi a gólt rúgta. –
Tudtuk, hogy a Barcelona ellen egyetlen hiba is végzetes lesz, mert a Messi, Suárez és Iniesta-féle játékosok azonnal büntetnek.
Conte nem mondott újat. A Barcelona ellen szinte lehetetlen tökéletes meccset játszani, mert ha még tökéletes meccset is játszol, akkor is ott van a kiiktathatatlan Messi-faktor. Ebbe belenézett Massimiliano Allegri a csoportkörben, és három éve Pep Guardiola is.
Meccs előtt az Opta emlékeztetett minket: 655 perc alatt Messi egyetlen gólt sem tudott szerezni a Chelsea ellen. Az argentinnak 37 különböző ellenfele volt már a Bajnokok Ligájában, de közülük csak heten tudták megúszni kapott gól nélkül (Chelsea, Inter, Atlético Madrid, Rubin Kazany, Udinese, Benfica, Liverpool). 75 percig a Chelsea megint jó volt, ahogy a fenti ábra is mutatja, féken tartotta Messit,
aki most egy lövésből megcsinálta, amit az azt megelőző 29-ből egyszer sem tudott: gólt szerzett.
Ha konkrétan a Chelsea ellen nem is megy neki, az angolok a kedvenc áldozatai közé tartoznak: Messinél több gólt (18) senki nem rúgott ellenük a BL-ben. Cristiano Ronaldo 11-el, Thomas Müller kilenccel követi őt.
A meccs alatt onnan kapott éles (de jogos) kritikát a Barca, ahonnan a legkevésbé várta. Guillem Balague spanyol újságíró, aki például a Pep Guardiola – Ahogyan nem győzött még senki című könyvet írta, nincs meglepődve azon, hogy a katalánok az elmúlt két évben már a negyeddöntőben kiestek.
Valószínűleg ez az elmúlt tíz év legrosszabb Barcája
– írta Twitteren, kiemelve, hogy a középpályáról hiányzik leginkább a minőség.
Nyáron Valverde válaszút elé került. „Neymar elvesztése nem volt tervben” – vallotta be. A brazil távozása viszont lehetőséget adott neki, hogy az éveken át az MSN-től függő Barca újra csapatként működjön. A Real Madrid elleni spanyol szuperkupa óta 40 meccset játszott a Barca, ezek közül egyet (!) veszített el (az Espanyol ellen a kupában).
Valverde pragmatikus edző, vagyis mindig azt teszi, amit az adott meccs megkövetel a győzelem érdekében.
Sokszor nem játszik jól a csapat, látványosan és szórakoztatóan pedig pláne nem. Néha még szenved is, mint most a Chelsea ellen. De nyer. „És egy valami biztos – jelentette ki Valverde még az ősszel. – A győzelemért nem fogok elnézést kérni.”
Kezdjünk megbarátkozni vele, mert ez a mondat valószínűleg az egész Valverde-érát végigkíséri majd. A Chelsea elleni döntetlen után is csak annyit mondott a spanyol edző, „ez egy megfelelő eredmény". És őszintén. Ki panaszkodik addig, amíg jönnek a sikerek? Senki.
Még ha ezt így nem is mondta ki Fábregas, a lényeg ez volt. „Nem dőlt el a továbbjutás, de sokkal jobban kell játszanunk a visszavágón.
Támadólag, gólra törően kell fociznunk, mert 90 percen át védekezni a Camp Nouban, felér az öngyilkossággal.
A gólszerző Willian is egyetértően bólogat, amikor úgy nyilatkozik, „Barcelonában meg kell mutatnunk, hogy mit tudunk valójában”.
A Bayern München nem szakította meg az idei BL-nyolcaddöntős hagyományt, és a „főmeccs" mellett szép csöndben, már az odavágón eldöntötte a továbbjutást.
A Besiktasnak ötöt rúgó Bayern zsinórban a 14. meccsét nyerte, amivel beállította a klubtörténelem leghosszabb győzelmi szériáját.
Bár a németek a 16. perctől emberelőnyben játszottak, és vezettek a szünetben, Arjen Robben szerint Jupp Heynckes atyai jótanácsai kellettek ahhoz, hogy végül sima legyen a győzelem. „Az első félidőben nem voltunk elég jók, aztán szünetben az edzőnk adott néhány jó tanácsot, és lám. Az eredmény magáért beszél."
Heynckes is egyetértett abban, hogy két ellentétes félidőt játszottak. „Az elsőben idegesek és pontatlanok voltunk, hagytuk érvényesülni a Besiktast. A vezető gól lélektanilag a legjobbkor jött. A másodikban már gyorsabban futballoztunk, gördülékenyebben ment minden."
Szerdán a Sevilla–Manchester United és a Sahtar Donyeck–Roma páharcokkal zárul a kör a BL nyolcaddöntőjében.