Edzője, Selmeci Attila az SzPressz Hírszolgálatnak beszélt a közös munkáról, és a nála 42 évvel fiatalabb tanítványáról.
Kristóf olyan képeségekkel rendelkezik, amelyekkel kevés úszó dicsekedhet.
Ezekre építkezve - kemény, olykor a tűréshatárhoz közelítő edzésadagokkal, lemondásokkal és kellő alázattal - a világot megváltani képes versenyző lett belőle.
Nem mondhatom, hogy soha nem voltak összetűzéseink, és hogy ő egyszer sem emelte fel a hangját, de egy edzőnek nem csak diktálnia kell a tempót,
hanem kezelnie is a kapcsolat elmérgesedésével fenyegető helyzeteket. Sokszor kellett csitítanom, olykor még büntetnem is, de nem ezek a konfliktusok jellemezték az együttműködésünk négy évét. Fáradt vagy türelmetlen versenyzők száján nem egyszer szalad ki olyan szó, amiből szép kis csetepaté kerekedhetne.
Ilyenkor néha jobb, ha az edző hátrább lép, és úgy tesz, mint ha nem is hallotta volna meg a szitkokat. Persze, nekem sincs mindig igazam.
El kell ismernem, hogy sokáig elleneztem az indulását a vizes világbajnokságon, talán mert féltettem a nagy – a lehető legnagyobb – megmérettetéstől, de az élet Kristófot igazolta. A döntőig vezető úton, és aztán az éremcsatában is sorra döntötte a junior világcsúcsokat, és ott nem nagyfiúsan, hanem érett felnőtt versenyzőket megszégyenítő teljesítménnyel rukkolt ki.
A helyén volt a szíve, pontosan tudta, hogy mikor mit kell csinálnia. Ő jobban akarta azt a versenyt nálam, hiba lett volna, ha az útjába állok."
A mester azzal szokott példálózni, hogy az igazán tiszteletre méltó sportolók nemcsak a teljesítményükkel, hanem mindig is a szerénységükkel, a mértéktartásukkal tűntek ki. „Akkor van baj, ha a siker átmenetileg megváltoztatja a versenyzőt, és az kezd többet gondolni magáról, mint amire valójában képes. Ezt csak azért mondom, – folytatta Milák Kristóf edzője - mert most a közös munkánk izgalmas szakaszához érkeztünk. Amikor mindkettőnk előtt ugyanaz a mérce magasodik, amit eszünk ágában sincs lejjebb állítani.
Arra törekszem, hogy Kristóf továbbra is csak az elvégzett munkában bízzon, és engem még az sem zavar, ha a versenyzőm olykor egy hajcsárt lát bennem.
Hiszen tudja, hogy amit elvárok tőle, azzal csak a javát akarom."
A világbajnoki ezüstérmes úszóra idén a tavalyinál is nehezebb feladatok várnak. Ismét három világversenyen szeretne bizonyítani, de mielőtt az elsőnek nekifutna, a medencén kívül is vizsgáznia kell. Az érettségin. „Nem lesz könnyű összehangolni az edzéseket a tanulmányi munkával, noha Kristóf minden segítséget megkap az érdi Gárdonyi Gimnázium tanáraitól.
Ha végez, máris indulunk az ifjúsági Európa-bajnokságra, mert a kora szerint még idén is ifi, aztán augusztusban következik az év kihívása, a Glasgow-i Európa-bajnokság.
Ahol - ha semmi sem keresztezi az utunkat - akár a kontinens legjobbja is lehet 100 pillangón. Október közepén aztán, amikor az úszók nem igazán szoktak már a vízben lenni, következik a harmadik próbatétel: az ifjúsági olimpia Buenos Airesben. Egy olyan verseny, ami eddig nagyon bejött a fiatal magyar úszóknak, köztük az aranyérmes Kapás Boglárkának, Szilágyi Liliánának, Bernek Péternek, Grátz Benjáminnak és Kenderesi Tamásnak Hát ezt a szép hagyományt szeretnénk követni" - mondta befejezésül Selmeci Attila.