Nem telt el három hónap az előző szezonból, de 2020 novembere környékén talán egyetlen szurkoló sem reménykedhetett abban, hogy a Szeged akár csak egyetlen trófeát is meg tud nyerni. A Bajnokok Ligája 16 csapata közül egyértelműen a Tisza-partiakat sújtotta leginkább a koronavírus-járvány. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy november végéig csupán három találkozót játszott le a sorozatból, volt, hogy alig egy sornyi játékossal az alapcsapatból.
A járványt elkapó kézilabdázók között volt a beálló Bánhidi Bence is, akit elképesztő fizikuma ellenére is igencsak ledöntött a lábáról a vírus.
Sajnos a barátnőmmel együtt kaptuk el, de próbáltam nyugodtan felfogni a helyzetet, hiszen ahogyan minden más, úgy ez is főként fejben dől el véleményem szerint. Ha már elkaptam, odafigyeltem magamra. A nehéz időszak a visszatérés volt, éreztem a testemen a leépülést
– mondta a 2020-as Európa-bajnokság álomcsapatába beválasztott játékos.
Bánhidi klasszisát bizonyítja, hogy rögtön visszatérése utáni első BL-mérkőzésén hat góllal vette ki a részét az Elverum kiütéséből. Sőt, december 9-én a Meshkov Brest ellen az ő 12 gólja nélkül egészen biztosan máshogyan alakul a végül 30-27-re megnyert összecsapás.
A posztján a világ egyik legjobbjának számító játékos ezután elment a világbajnokságra a magyar válogatottal, ahol
a nemzeti csapat történetének harmadik legjobb eredményét elérve az 5. helyen zárta a tornát.
Egyiptomból hazatérve heti két BL-meccs várt rá és a Szeged többi tagjára is, ami tekintve, hogy az EHF végül mindenkit továbbjuttatott a csoportkörből, csak a sérülés- és fertőzésveszélyt növelte.
Az egyenes kieséses szakaszban a THW Kiel elleni nyolcaddöntős párharc mindkét felvonását 33-28-ra veszítették el, így nem volt más választásuk, mint a hazai porondra koncentrálni. A Magyar-kupa négyes döntőjében egy rendkívül feszült, régi időket idéző meccsen szintén vereséget szenvedtek. Majd ezután valami mintha megfordult volna a két klub tendenciáit figyelve.
Míg a Veszprémnek a Nantes elleni BL-negyeddöntő is ott volt a már-már „szokásos" bajnoki döntő előtt, addig Szegeden másfél hónapon át gyengébb képességű magyar csapatok ellen csak erre a kétmeccses párharcra készülhettek. Ezzel élni is tudtak, és immáron nézők előtt
előbb az Újszegedi Sportcsarnokban nyertek 31-28-ra, majd a Veszprém Arénában egy őrült rohanás végén aratott 37-36-os sikerrel meglett a klub történetének negyedik bajnoki címe.
„Sok mindent átírhatott az emberek fejében ez a siker, hiszen senki nem gondolhatta, hogy sikerül legyőznünk a Veszprémet, nagyon sok problémánk volt a sérülések és a koronavírus miatt. Nagyon jó érzés volt" – mondta Bánhidi a sikerről. A tendenciák annyira megfordultak, hogy a két ősi rivális tekintetében a közeljövő a Szeged számára tűnik biztatóbbnak.
Arra a kérdésünkre, hogy a Szeged már a Veszprém előtt jár-e, Dr. Szűcs Ernő Péter visszafogott választ adott: „Nem nagyon szeretnék bármilyen rangsort tenni, mert a sport napról napra változik. Inkább azt mondanám, hogy nem vagyunk lemaradva, vagyis legalább azon a szinten vagyunk, mint ők.
Az elmúlt három bajnoki címből kettőt mi szereztünk meg, plusz egy kupát is nyertünk, így az utolsó öt hazai trófeából három is a miénk lett. Jó úton járunk e tekintetben is.
Mivel a szurkolók csak májusban térhettek vissza a lelátóra, ezért a klubok számára ez komoly bevételkiesést jelentett – pláne az olyan helyeken, mint Szeged, ahol rendre telt ház és 3200-3500 rajongó buzdítja csapatát. „A pandémia nem csak nálunk váltott ki a működési költségekben negatívat, mindenhol zárt kapus mérkőzések voltak egy éven keresztül, de mi is jelentős jegybevételtől estünk el.
A 2019-20-as bajnokság pedig nem lett befejezve, amelyben néhány szponzor időarányosan csökkentette a támogatást. Ezek azért jelentős veszteségeket okoztak a klubnak
– nem beszélve arról, amikor az egyik névadó szponzor, mint a Szeged esetében a MOL úgy dönt, hogy elpártol a csapat mellől és egy riválist kezd el támogatni.
„A MOL kiesése váratlanul ért bennünket. Nem szokványos, hogy valaki a bajnokcsapatot hagyja ott és megy át máshová. A kiesett bevételeket a tulajdonos Csányi Sándor úr fogja pótolni, aki továbbra is maximálisan a klub mögött áll"
– beszélt a kézen fekvő megoldásról az elnök.
A Szeged a váratlan, ám annál felemelőbb siker dacára sem tétlenkedett az átigazolási piacon. Hat játékos távozott a nyáron, akik közül egyedül Stanislav Kaspárek volt 30 évnél fiatalabb. Az érkezők oldalán viszont a Veszprémtől érkező Kent Robin Tönnesen volt a rangidős ugyanezzel a korral.
Alexander Blonz és Miguel Martins az új generáció legtehetségesebb játékosai között vannak világszinten is, de ugyanez elmondható a balszélen szintén látványos megoldásokra képes Sebastian Frimmelről. Imanol Garciandia pedig egyértelműen a 2023-ig hosszabbító Juan Carlos Pastor külön kérésére érkezett. Arról, hogy mi az, amiért egyre több világsztár választja Szegedet, az elnök ezt gondolja:
A Szeged nem tartozik a leggazdagabb klubok közé a nemzetközi élmezőnyben, de nem mindig az anyagi dolgok a befolyásolóak egy-egy ilyen döntés meghozatalában. Máshol óriási pénzeket fizetnek ki egy-egy világsztárnak, mégis helyben járnak.
Nem mindegy, hogy milyen csapattársakkal és milyen körülmények között dolgozhatnak együtt, milyen városba érkeznek, ez a családosok esetében kiemelten fontos, hiszen nekik az is szempont, hogy a gyermekeik megfelelő helyre tudjanak óvodába vagy iskolába járni. Minden összefügg mindennel" – vallja a sportvezető, aki nagyon hisz az állandóságban, ezért is kapott új szerződést a spanyol vezetőedző.
„Nem vagyok híve a sorozatos edzőváltásnak, rengeteg példát tudunk mondani a nemzetközi mezőnyből, amikor eredménytelenebb időszakokban is kitartottak a szakemberük mellett" – Patrice Canayer (Montpellier) és Alfred Gíslason (THW Kiel) is így volt hosszú ideig ugyanannak a topcsapatnak a vezetőedzője, de ne feledjük, hogy 1995 és 2013 között Pastor is 18 éven át irányította a Valladolidot.
„Ha minőségi szakmai munka van, akkor a gyengébb eredmény sem ingatja meg az edző helyét a padon, ahhoz egyéb okoknak kell bekövetkeznie. Ő a világon a topedzők közé tartozik, nem gondolkodunk abban, hogy megválunk tőle" – mondta az elnök.
Ugyanakkor, ha Pastor mesterrel valami mégsem úgy alakulna, ahogyan azt a Tisza partján tervezték, akkor már az is látszik, hogy ki lehetne a „Mister" méltó utódja.
Az alig egy éve létrehozott Pick Akadémia a jövő szegedi kézilabdázóit hivatott kinevelni, méghozzá egy kiváló szakember, a párhuzamosan a magyar ifjúsági válogatottat is irányító Kárpáti Krisztián irányításával.
„Az akadémia egy friss történet, amelyet Kárpáti Krisztián vezet, és jelentős minőségi előrelépés történt, mióta itt van.
Az egyik legtehetségesebb még fiatalnak tekinthető edzőnek tartom őt. Pár éven belül ki kell lépnie az utánpótlásból, és nagyobb feladatokat kell neki adni nem csak Szegeden, de a magyar kézilabdázás egészében is
– beszélt büszkén a Pick Akadémia vezetőjéről Dr. Szűcs Ernő Péter.
Ezeket a fiatalokat pedig a mostani szegediek egy sikeres szezonnal inspirálhatják tovább. A csapat nyári programjáról Bánhidi beszélt: „Július végén találkoztunk először a srácokkal, Szegeden töltöttünk két napot, majd Szlovéniába mentünk tíz napra magaslati edzőtáborba. Ez egy keményebb időszak, mert amikor hazatértünk, akkor sem álltunk meg, az augusztus főként futó-és kondiedzésekkel telt."
A beálló a 2021-22-es évadot már csapatkapitányként kezdhette meg, miután Jonas Kallman a portugál Benficába igazolt. Hiába távozott Joan Canellas személyében egy másik nagy tapasztalattal bíró játékos is, Bánhidi szerint ígéretes az, ahogyan az újak bemutatkoztak.
„Fiatalodtunk, gyorsabb lett a játékunk, amikor jönnek a tétmeccsek, akkor mindenre fény derül. A felkészülési meccsek csalókák, még a szeptembert várjuk meg, hogy milyenek leszünk, kell egy kis idő, hogy összeszokjunk.
Nagyon együtt van a csapat, egy a korosztály, van közös téma.
Az újak közül Miguel Martinsszal találtam meg leginkább a közös hangot, mosolygós srác, vele jól kijövök, de igazából senkivel sincs probléma."
„A bajnoki címet nem megszerezni, hanem megtartani az igazán nehéz. Ugyanakkor szeretnénk a kupában is eredményesek lenni és a nagy álmunknak tartott BL négyes döntőbe is bekerülni végre" – vázolta a Szeged céljait a 26 éves játékos, aki nem csak a Szegeddel, de a válogatottal is komoly feladat előtt áll. Hazai pályán szeretne minél jobb eredményt elérni az Európa-bajnokságon.
A kontinensviadalon ugyan nem léphet majd pályára a tervek szerint november elejére elkészülő Szeged Arénában – minden magyar meccs az új budapesti csarnokban lesz –, de mire az Eb sorra kerül, a Szeged már nagy eséllyel fel fogja avatni a létesítményt. Az elnök szerint ez legkésőbb a december 8-9-én sorra kerülő THW Kiel elleni BL-rangadón meg fog történni, de szeretnének egy nagyszabású avatót is tartani a 8300 fős csarnokban.
„Első körben egy 6000 fős csarnokot terveztettünk, de közben az MKSZ elnyerte a 2022-es Európa-bajnokság társrendezői jogát, így az ő indítványukra került sor a befogadóképesség megnövelésére. Így lett alkalmas egy világesemény fogadására a csarnok, ezért lett végül ekkorára tervezve" – avatott be minket az elnök az eredeti tervekbe és az ahhoz képest bekövetkező változásokba.
A nagyobb befogadóképesség és a város fekvése adja a kérdést, hogy az aréna megtöltéséhez mennyire számítanak a határon túli szurkolóikra. „Amennyire csak lehetett, mostanáig is próbáltunk Vajdaságból és Erdélyből szurkolókat fogadni, nekünk az lenne a legfontosabb, hogy a határon túli országokból is jöjjenek kézilabda rajongók. A lehetőségeink eddig be voltak határolva a kisebb csarnok miatt, de mivel
ezen a környéken nem nagyon van ilyen színvonalú teremsport, mint amit a Pick Szeged képvisel,
ezért remélem, hogy minél kevesebb meccset kell majd kevés néző előtt játszani."
Ugyan a magyar válogatottért a szegedi rajongóknak is Budapestre kell majd utazniuk januárban, mégis érdemes lesz figyelemmel követniük a torna helyi történéseit is. Elég arra gondolnunk, hogy január 15-én Szerbia-Horvátország meccset rendeznek a Szeged Arénában, ami ideális esetben óriási hangulatban mehetne. Az olimpiai bajnok Franciaországot is a csongrádi megyeszékhelyen láthatjuk majd a csoportkörben.
A magyar válogatott számára az Eb Portugália, Izland és Hollandia ellen indul majd Budapesten. A két éve megkezdett úton sikerült egy szerethető, céltudatos csapatot kialakítani, aminek Bánhidi az egyik legfontosabb tagja.
Mindenki küzd mindenkiért, mindenki a saját feladatára koncentrál, nagyon jó a hangulat. Fiatalok vagyunk, jó mögöttünk az edzői stáb is, akik jól felkészítenek nem csak fizikálisan, de mentálisan is bennünket
– beszélt a Gulyás István, Chema Rodríguez és Nagy László alkotta szakmai stábról, valamint a csapategységről a beálló.
Bánhidi a páratlan lehetőséghez méltó eddig sosem látott célokat vázolt a mieinknek:
„Sok mindenre lehetünk képesek együtt, ha sikerülne a négybe jutni, az óriási eredmény lenne. A keresztágunk nehéz, de
tavaly megmutattuk, hogy bárkivel képesek vagyunk felvenni a kesztyűt.
Nagy élmény lesz, még nem is játszottam ennyi néző előtt, ez plusz egy embert jelenthet majd a pályán. Remélem, hogy ezt az emberelőny ki fogjuk majd tudni használni."
A Juan Carlos Pastorral készített interjúnk a következő oldalon olvasható!