Június 7-én, kedden az ukrán gyerekek napi edzését követően a Ferencváros - a Magyarországi Zsidó Hitközösségek Szövetségével közösen - sportpályán kívüli programot szervezett az ukrán fiataloknak. A délután első programja a Szent István Bazilika megtekintése volt, ahol Bánki József, a Ferencváros korábbi labdarúgója és a Zöld és fehér klubmagazin főszerkesztője kalauzolta a fiatalokat.
A gyerekek érdeklődéssel hallgatták a zöld-fehérek egykori labdarúgójától a magyar történelem fontos eseményein túl azokat a történeteket is, amelyek olyan korábbi legendás játékosokról szóltak, mint Kocsis Sándor, Buzánszky Jenő, vagy Grosics Gyula.
Ilyen jellegű kezdeményezésben még nem vettem részt, bár stadiontúrák mellett több, a Ferencváros történelméről szóló előadást tartottam már. Örömmel tettem eleget ennek a feladatnak az ukrán gyerekekért és a Ferencvárosért
- árulta el a Fradi korábbi labdarúgója, Bánki József.
A Ferencváros tradíciójának része, hogy mindig segíteni próbál a bajbajutott embereken, legyenek azok egykori játékostársak vagy háború elől menekülők. A Fradi mindig is egy nyitott és szolidáris klub volt, az ukrán gyermekek megsegítésére is ezért indult el ez a kezdeményezés
- mondta el Bánki József a Szent István Bazilikában tett kirándulás alatt.
Az FTC-MVM Népligeti Sportközpontban a magyar klub a hazájukból elmenekült ukrán gyerekeknek március óta biztosít folyamatos sportolási lehetőséget.
A fiataloknak a Fradi akadémiájának korosztályos edzői tartanak fociedzéseket heti négy alkalommal.
Az U13-as korosztálytól az U19-esig hol ötven, hol akár száz ukrán gyermek rúgja rendszeresen a labdát a Fradi-szerelésben. A klub a mindennapi élethez és a sportoláshoz szükséges eszközöket egyaránt biztosítja a gyerekeknek a tisztálkodó eszközöktől a sportfelszerelésekig.
Vannak köztük kárpátaljai magyar gyermekek és ukrán gyerekek is. Nagyon tetszik nekik a klub által biztosított környezet és hangulat, és mi annak nagyon örülünk, hogy át tudunk adni nekik valamennyit a Fradi szellemiségéből
- árulta el Bánki József.
A beszélgetés alatt a gyerekek körbejárták a Bazilika épületét, és a fiatalok sokszor megálltak egy diszített kép vagy oltár előtt, hogy emlékül fotókat készítsenek. A Szent István Bazilika megtekintése után busszal indult tovább a csapat a Dohány utcai Zsinagógához. A gyerekek itt megismerkedhettek a világ második legnagyobb Zsinagógájának történetével és a magyar zsidó kultúra szimbólumaival. A fiatalok tolmács segítségével hallgatták a főváros történelméhez szorosan kapcsolódó történeteket.
A program a Rumbach zsinagógában folytatódott fél háromtól, ahol az addigra már igencsak éhes társaságot pizzaszeletekkel fogadták a vendéglátók. Az ebéd alatt lehetőség volt beszélgetni az ukrán gyerekekkel, aki többször elmondták, hogy mennyire hálásak a Ferencvárosnak, hogy befogadták őket, és sportolási lehetőségeket is biztosítanak a számukra.
Gyönyörű helyeken jártunk, és mindegyik nagyon tetszett
- mondta Szása, aki márciusban érkezett Magyarországra. Az elején egy picit honvágya volt, de már jobban érzi magát nálunk.
A volt vezetőedző, Szerhij Rebrov és Olekszandr Zubkov révén már hallott a Ferencvárosról.
A kedvenc játékosom Zubkov a Fradiban, de Messi játékát is kedvelem
- mondta mosolyogva Szása. A tizennégy éves fiúnak olykor nehéz megértenie a magyar nyelvet az edzéseken, de azért próbálkozik. Szása hatévesen kezdett focizni, és tervei között szerepel, hogy egyszer profi labdarúgó lesz.
Támadó középpályás vagyok, a tízes a kedvenc posztom
- árulta el a fiatal ukrán fiú. Szása minden edzővel nagyon elégedett a Fradinál, szerinte rengeteget segítenek neki a pályán kívűl is. A magyar kubnál nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a játékosok jól érezzék magukat, és ez nagyon tetszik neki.
A Rumbach zsinagóga kertjében is nagy sétát tettek a fiatalok, majd fél négy körül ért véget a kedd délutáni kirándulás, ahol mindenki nagyon jól érezte magát.