Olyan csapatból, amelyik valamennyi meccsét megnyerte a selejtezőkben mindössze egy van: a még mindig Cristiano Ronaldo által repített portugálok. A portugálok szokásukkal ellentétben ezúttal elképesztően gólerősek voltak, a 3,6-os átlag lenyűgöző - igaz, ebből 15-öt Luxemburg, nyolcat pedig Bosznia-Hercegovina kapott.
Az egy öltözőre jutó legtöbb világsztárt felvonultató franciák nem sokkal maradnak el tőlük, de a görögök elleni utolsó csoportmeccsen csak döntetlent játszottak. A franciák így 7 győzelemmel és egy 1 döntetlennel zártak. Ők 29 gólt rúgtak (3,5-ös átlag), és csak 3-at kaptak (egy Hollandiában, kettőt Athénban), míg a portugál kaput kétszer vették be összesen az ellenfelek, mindkétszer a szlovákok a két csapat portói meccsén. A selejtezők abszolút gólrekordja is megdőlt 2023. november 18-án, amikor a franciák 14-0-ra megsemmisítették a több mint 70 percet emberhátrányban játszó Gibraltárt.
Ha a hibátlan mérleg nem is, de a veretlenség több csapatnak is összejött. Az élre természetesen a G csoportot megnyerő magyar válogatott teljesítménye kívánkozik! Marco Rossi csapata nemcsak, hogy 1984 után először jutott ki közvetlenül egy nagy tornára (az 1986-os mexikói vb-re jutott ki a Mezey György által irányított válogatott), de
akkor az utolsó, már tét nélküli meccsen itthon kikapott a Rijkaarddal, Gullittal és Van Bastennel felálló hollandoktól.
Most a rendszeres vb-szereplő Szerbiát oda-vissza vertük, és a kiszámíthatatlan montenegrói, litván, bolgár trió ellen Szoboszlai Dominikék nem hagytak sok teret a meglepetéseknek: amikor az ellenfelek rájuk ijesztettek, fantasztikusan játszva mutatták meg, hogy ők a legjobbak a csoportban.
Gyorsan írjuk még le, mert egyáltalán nem mellékes: a magyar válogatott immár 11 mérkőzés óta veretlen (verhetetlen),
ezzel a mieinké a leghosszabb veretlenségi sorozat Európában!
A sorozat éppen azóta tart, hogy Szoboszlai Dominik viseli a csapatkapitányi karszalagot.
Ugyancsak veretlenül nyerte a csoportját az angol és a belga válogatott, mindkét sztárcsapatnak 6 győzelem és 2 döntetlen áll a neve mellett. Előbbi csapat Észak-Macedóniának, míg utóbbi Azerbajdzsánnak lőtt két meccsen nyolc gólt,
ami jól mutatja, hogy sokkal kevésbé volt kiegyensúlyozott a csoportjuk, mint a mieinké.
Amihez azt is hozzá lehet tenni, hogy nálunk a csoport utolsó helyén záró Bulgária négy ponttal fejezte be a sorozatot, míg az angolok csoportjában Málta nulla ponttal zárt, a belgák ötösében pedig Észtország egyetlen árva pontocskával végzett az utolsó helyen...
Az I csoportot megnyerő Románia sem kapott ki, hat győzelem mellett négy döntetlent játszottak. Viszont Belarusz és Izrael ellen is semleges pályán játszották az "idegenbeli" meccsüket, a már biztos kijutó Svájc elleni győzelmük pedig nem sokat ér, hiszen egy tét nélküli sörmeccsen született meg az utolsó fordulóban.
Úgy ám, sokat vártunk rá, de végre leírhatjuk, hogy van olyan mutató, amelyben a magyar válogatott megelőzi nem csak Eb-címvédő olaszokat, de az évtizedek óta tátott szájjal bámult spanyolokat is! Egyik sztárcsapat sem tudta ugyanis veretlenül zárni a selejtezőket, ahogy a hollandoknak sem sikerült ez a mutatvány. A spanyolok rögtön a második fordulóban kikaptak Glasgow-ban a skótoktól, a hollandok egy méretes 0-4-es zakóval kezdtek Párizsban, míg az olaszokat oda-vissza verve álltak bosszút az angolok az elvesztett Eb-döntőért.
Vagyis egyáltalán nem olyan könnyű nyolc meccset - valamennyi csapat a miénkhez hasonló ötös csoportban szerepelt - vereség nélkül lehozni.
Míg a mi kijutásunk a szerbek elleni idegenbeli siker után alapvetően nem forgott veszélyben - kizárt volt, hogy ez a válogatott az utolsó három meccsén ne húzza be az Eb-helyet -, addig az olaszok egyenes ági kijutásához egy, az ukránok elleni meccs utolsó perceiben hozott nagyon véleményes bírói ítélet is kellett. Mert az a szerelés bizony 100-ból 99-szer tizenegyest ér, ez volt az az egy alkalom, amikor nem...
A horvátok is elmondhattak egy imát: az előző két világbajnokságon egyaránt érmet szerző válogatott az utolsó fordulóra hagyta a továbbjutást, és bizony forró volt a helyzet, amikor Cardiffban 1-0-ra vezetett Wales, az örmény Kamo Hovhannisszjan pedig egyedül vezette a labdát Livakovic kapujára... A helyzet azonban kimaradt, a horvátok lőttek egy gólt, ahogy a törökök is Walesben, így Modricék 5-1-2-es mérleggel becsusszantak az Eb-re. A csoportot 5-2-1-es mérleggel a törökök nyerték.
Úgy látszik, Erling Haaland, a Manchester City zseniális csatára lesz a következő olyan világsztár, akinek már egyetlen Eb-részvétel is ajándék lesz karrierje során. Láttunk már ilyen játékost, Ryan Giggs, minden idők egyik legjobb balszélsője sem Eb-n, sem vb-n nem járt walesi válogatottal.
A norvégok topligás játékosok tucatját, köztük Haaland mellett Martin Ödegaardot (Arsenal), Alexander Sörloth-ot (Villareal), Leo Skiri Östigardot (Napoli), vagy éppen a Fradi támadóját, Kristoffer Zachariassent felvonultatva
lettek csoportharmadikok, de még a Nemzetek Ligájában kiosztott pótselejtezős helyekről is lemaradtak.
Pótselejtezhet viszont az elmúlt évtized egyik legjobb csatára, Robert Lewandowski, és bizony nincs rá garancia, hogy a lengyel válogatott megnyeri a négyes csoportot, ahol ott van Wales, valamint ahova bekerül a finn, ukrán, izlandi trió egyik tagja is.
A pótselejtezőben bízhat Izrael, a 2014-ben még vb-résztvevő Bosznia, vagy az egykor folyton mieink útját álló görögök.
A magyar válogatott ezúttal nem csak csapatként alkotott maradandót, de egyéni teljesítmények terén is fel tudunk mutatni klasszis produkciókat. Az élen ebben természetesen Szoboszlai Dominik áll, aki négy gólt szerzett, ötöt előkészített, azaz a 16 magyar találat több mint feléből kivette a részét - hasonlóra nincs példa a csoportgyőztesek soraiban. Több gólpassza csak Bruno Fernandesnek (8) és Kylian Mbappénak (6), azaz két abszolút világsztárnak van.
Szoboszlai bolgárok elleni gólja a hazai meccsen:
Szoboszlai a kapura lövések számában is az előkelő, negyedik helyen áll 13 kísérlettel.
A másik sztárunk a válogatott újsütetű hőse, Varga Barnabás, aki ugyancsak négy góllal zárt. De a 22 védést, köztük nem egy egészen elképesztő bravúrt bemutató Dibusz Dénes is az élmezőnyben van mind a védések számát, mind a hatékonyságot tekintve.