A mennydörgés baljóslatú hang, főként, ha fiatal sportolók biztonságát veszélyezteti szabadtéri sport közben. „Ha mennydörgést hallunk, a villám közel van” – hívja fel a figyelmet Scott McGinn, az Amerikai Sportorvosi Központ vezető atlétikai edzője. A szakember szerint a villámlást illik figyelemmel kell kísérni, hiszen függetlenül attól, milyen messze van, már az első jelek után érdemes biztonságos búvóhelyet keresnünk. A kék ég, vagy az eső hiánya nem jelent védelmet a villámlás ellen. Nem kell esni az esőnek ahhoz, hogy becsapjon a villám - figyelmeztet, lehet ez sport esőben, vagy sport szélben.
Az ún. „flash-to-bang” módszer a legegyszerűbb módja annak, hogy megbecsüljük, milyen messze is van a veszély. A villámlással együtt jár mindig a mennydörgés is, még akkor is, ha nehezebben hallható, mert távolabb van, vagy hallani egyéb zajt is a környéken. A módszer használatához számoljunk másodpercekben attól az időponttól kezdve, amikor meglátjuk villámlást a mennydörgés észlelése után, majd ezt a számot osszuk el öttel. A kapott eredmény mérföldben jelzi a villámok távolságát tőlünk.
A villámzás szakértői azt javasolják; ha mennydörgést hallunk, kezdjük meg a felkészülést egy esetleges evakuálásra: hagyjuk félbe aktuális teendőnket, és irány a legközelebbi biztonságos hely, és maradjunk is ott további fél óráig legalább!
Ez természetesen nem jelenti azt hogy nem lehet esőben futni, vagy esőben biciklizni, a mozgás minden formája támogatott egészségmegőrzés céljából, csak körültekintőbbnek kell lennünk.
A villámcsapáshoz hasonlóan veszélyt jelenthet a sport extrém időjárásban, főként a kifejezetten szélsőséges hőmérsékletű napokon, amikor órákon át nagyon meleg, vagy hideg van, a sportbiztonságért felelős személyeknek mindig figyelemmel kell kísérniük a térségre vonatkozó időjárás-előrejelzést.
MINDIG óvakodjunk attól, hogy a terület legmagasabb pontján tartózkodjunk!
Ha vihar esetén hirtelen búvóhely híján találjuk magunkat, keressük meg a legalacsonyabb pontot, és gyorsan menjünk oda, ezzel jár a sportolás rossz időben! Kerüljük a nyílt mezőket, a dombtetőt, vagy a gerinctetőt! Maradjunk távol a magas, elszigetelt fáktól vagy egyéb, magas objektumoktól!
Ügyeljünk arra, hogy a kiválasztott területet lehetőleg ne árassza el könnyen az esővíz! Nyílt terepen guggoljunk alacsonyan valami szárazon, ami semmiképpen sem fém és tartsuk közel egymáshoz a lábainkat, és készítsünk magunkból a lehető legkisebb „célpontot”! Véletlenül se feküdjünk le a földre!
Ha valakit pedig minden igyekezete ellenére mégis villámcsapás ér, végezzünk nála azonnali újraélesztést és haladéktalanul értesítsük a hatóságokat! Az esős időből fakadó természeti jelenségeken túl a magas hőmérséklet és okozhat komoly veszélyhelyzetet, hiszen ez görcsökhöz, kiszáradáshoz, hőgutához és akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet a sportolók számára. Nem is beszélve az egyre többször támadó erdőtüzekről, amelyek különösen károsak többek között légzőrendszerünkre is.
Ahogy a forróság, úgy természetesen a hideg idő és havazás is bőven hordoz veszélyeket magában. Bár a hipotermia és a fagyás a leggyakoribb, a hidegben az olyan sérülések, mint az izomhúzódások és az egyéb betegségekre, vagy megfázásokra való hajlam fokozódhatnak.