Ha az év végéig nem térhetnek vissza a szurkolók a csarnokokba, akkor könnyen veszélybe kerülhet az egész sportág léte
– mondta roppant pesszimistán a Handball-World oldalnak az egyik legnagyobb német klub, a Rhein-Neckar Löwen igazgatója, Jennifer Kettermann.
Egyelőre azonban mindenki azzal számol, hogy, ha nem is az új idény október 1-i rajtján, de a folytatásban a csarnokokban szurkoló nézők előtt játszahatnak majd a csapatok – természetesen a szigorú biztonsági protokollok szerint. A kézilabda Bundesliga vezetősége már felvette a kapcsolatot az egészségügyi minisztériummal, de egyelőre nem kaptak zöld jelzést: a labdarúgó-bajnoksághoz hasonlóan biztos, hogy október 31-ig zárt kapuk mögött kell rendezni a meccseket.
"Nem aggódom, biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb újra szurkolók előtt játszhatunk" – bizakodott Füchse Berlin vezérigazgatója.
A Bundesliga-klubok közül éppen a mannheimiek vannak a legjobban rászorulva a nézőkre:
náluk ugyanis a klub bevételeinek a fele keletkezik a jegyeladásokból, igazi a többi csapatnál is rendkívül magas, 30-40 százalékos ez az arány.
Ami az üres lelátókkal értelemszerűen nullára olvad. Ha nem is nullára, de csökken a tévés bevételek egyébként sem túl nagy összege (a bevételek kb. 5 százalékát teszi ki), valamint a szponzoroktól befolyó pénz is, hiszen ők sem szeretnének a "semmire" fizetni.
A nézők beengedéséhez azonban a kormányhatározat mellett arra is szükség van, hogy a klubok meg tudjanak egyezni az illetékes helyi szervekkel, hogy hány nézőt és milyen feltételekkel engednek be a csarnokokba. Frank Bohmann, a kézilabda Bundesliga vezérigazgatója szerint az ő esetüket nem igazán lehet összehasonlítani a labdarúgáséval, ahogy azt a minisztériumban teszik, hiszen még a leglátogatottabb kézilabdameccseken is töredéke a nézők száma, mint egy átlagos élvonalbeli futballmeccsen. A bajnok THW Kiel és az ezüstérmes Flensburg szuperkupameccsét például 6000 néző előtt rendeznék meg Düsseldorfban szeptember 26-án, és a mérkőzés egészségügyi tervét már el is készítették.
Emellett megkezdődik a klubokban a rendszeres koronavírus-szűrés, a csapatvezetők figyelmét pedig felhívták, hogy ne kössenek le felkészülési meccseket külföldi csapatokkal. Ugyanakkor a kieli egyetem egészségügyi központja fertőző részlegének vezetője emlékeztetett, hogy a zárt tér miatt a kézilabda-csarnokokban a legnagyobb elővigyázatosság mellett is nagyobb a fertőzés terjedésének veszélye, mint például egy futballstadionban.