"Az olimpia megöli a szegényeket." Ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel mentek ki az utcákra vasárnap Tokióban, hogy tiltakozzanak a nyári olimpia és paralimpia megrendezése ellen.
Egészen szürreális volt a helyzet. Miközben bent, az atlétikai stadionban teljesen izolált körülmények között zajlottak a tesztversenyek, addig kint a tiltakozók százai demonstráltak a NOB és az olimpia ellen.
Mindez akkor történik, amikor a koronavírus-járvány miatti vészhelyzetet újra - ki tudja, hányadszor - meghosszabbították az ázsiai szigetország fővárosában és több prefektúrájában. A vészhelyzet most május 31-ig tart, ám egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy a fertőzések száma jelentősen csökkenne.
A Tokió nyugati részén, Tachikawában található kórházban transzparenst függesztettek ki, amely figyelmeztet, hogy az egészségügyi kapacitás elérte a határt. „Adj egy kis szünetet! Az olimpia lehetetlen!" - áll a transzparensen.
Az oszakai prefektúrában, ahol a fertőzések száma megugrott, az egészségügyi minisztérium adatai szerint több mint 13 ezer fertőzöttet kértek arra, hogy maradjanak otthon, mert a helyi kórházak megteltek.
Barbara Holthus, aki önkéntesként dolgozna a játékokon azt mondta:
Ez az egész egy katasztrófa. Nagyon féltem az embereket, nagyon féltem az egész országot. Az olimpia megrendezése - ezt ki kell mondani - jelen körülmények között veszélyes vállalkozás."
Barbara Holthus egyike annak a 110 ezer önkéntesnek, aki dolgozna az olimpián. A nő azt mondja, hogy a japán szervező bizottság semmivel sem törődik, velük meg főleg nem. Miközben a sportolóknak, a média munkatársainak, de még a VIP-vendégeknek is több oldalas tájékoztató szabálykönyvet adtak ki (a sajtónak szóló szabálykönyv például 51 oldalas), addig
az önkéntesek szemét egy két oldalas brossúrával szúrták ki. Ezen a két oldalon azt írják, hogy mindenki viseljen maszkot, mosson gyakran kezet és tartsa meg a megfelelő távolságot. Slussz.
A nő egyszerűen tragikusnak tartja, hogy az önkénteseket nem fogják naponta tesztelni, nem törődnek velük, a tömegközlekedést is használhatják, mehetnek a város bárjaiba, éttermeibe. Holott pont ez az, amit minden olimpiai résztvevőnek szigorúan megtiltanak. Nekik nem. Pedig az önkéntesek közvetlen kapcsolatban lesznek az olimpiai résztvevőkkel. "Meggyőződésem, hogy jelentős a kockázata annak, hogy az önkéntesek kapcsolatba kerülnek az olimpiai buborékban lévő emberekkel, majd tömegközlekedéssel hazamennek a családjukhoz - mondta a német önkéntes, majd így folytatta:
Erkölcsi szempontból egyszerűen vállalhatatlan az olimpia megrendezése. Ez az egész nem más, mint felesleges pénzkidobás egy olyan helyzetben, amikor a pandémia miatt a világon naponta ezrek halnak meg. Még mindig reménykedem abban hogy megjön az eszük és törlik az olimpiát, de nem vagyok ostoba, tudom, hogy itt nem az emberek, hanem a pénz az elsődleges, ezért kell minden áron megtartani a játékokat."
Japánban eddig a lakosság alig több mint két százaléka kapta meg az oltást, amely nagyon lassan halad. A világ egyik legmagasabb életkorú társadalmáról van szó. A tüntetés egyik, 50 év körüli résztvevője szerint őt még nem értesítették, hogy mehet az oltásért, s ahogy Japánban a dolgok haladnak, egyelőre nem is számít arra, hogy beoltják.
Korábban a szigetországban a felnőtt lakosság 72 százaléka ellenezte az olimpia megrendezését. A konzervatív Yomiuri Shimbun című újság által május 7. és 9. között végzett felmérés szerint a felnőtt lakosság 59%-a azt akarja, hogy a játékokat töröljék. Közben a múlt héten elindult egy aláírásgyűjtés, amelyhez az első napokban több mint 300 ezren csatlakoztak.Dan Orlowitz, a The Japan Times sportújságírója szerint a helyzet tragikus:
Egyre többen fordulnak el Japánban az olimpiától, pedig, ahogy közeleg a rajt, úgy kellene millióknak az esemény mögé állniuk. Erről azonban szó sincs. Az emberek nem boldogok, mert úgy érzik, hogy a sportolók jobb bánásmódban részesülnek, mint a japán állampolgárok.
Ennek az egésznek nincsenek nyertesei. Ez borzalmas mindannyiunk számára. A szervező bizottság és a kormány eddigi fellépése alapján nem látok esélyt arra, hogy lefújják az olimpiát."
Kentaro Iwata professzor, a kobei Egyetemi Kórház fertőző betegségek osztályának vezetője szerint az olimpiát azonnal le kellene fújni. „Ez nem a megfelelő idő és hely az olimpiai játékok megrendezésére.
Egyes nemzetek, például India, teljesen ellenőrizhetetlenek. Sok ember élete forog kockán. A fertőzés és járvány ellen hozott intézkedések elégségesek a sportolók védelmére. De az olimpia többi résztvevőinek számára aligha azok. Az edzők, a média munkatársainak biztonsága nem igazán garantálható ezekkel az intézkedésekkel" -
mondta Iwata, aki szerint minden nézőt, tehát a Japánban élő szurkolókat is ki kell tiltani a játékokból, nem csak a külföldeieket.
Szuga Josihide, Japán miniszterelnöke azt mondta, hogy kormánya nem tartja fontosabbnak a játékok megrendezését a járvány elleni küzdelemél. Arra a kérdésre, hogy az olimpiát akkor is megrendezik-e, ha a fertőzések emelkednek, Suga így válaszolt:
Soha nem állítottam azt, hogy az olimpia mindennél fontosabb. A prioritás mindig is a japán lakosság életének és egészségének védelme volt. Először meg kell akadályoznunk a vírus terjedését."
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a japán kormány közben folyamatosan azt kommunikálja, hogy az olimpiát megrendezik.
Az eseményt amúgy a japánok egyedül nem is mondhatják le. Erre csak a NOB-nak van jogosultsága.
Közben kiderült, hogy a szervező bizottság 500 ápolót keres, akik csatlakoznának az olimpiai egészségügyi csapathoz.
De egyet sem találtak. "Az ápolók kínjukban nevetnek ezen az egészen. Ez egy rossz vicc - mondta Iwata.
Jelenleg több nővért keresünk a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez és napi szinten is létszámgondokkal küzdünk. Hogyan találhatnánk akkor 500 önkéntes ápolót az olimpiára? Itt a pénz diktál. Ezek semmilyen veszélytől nem riadnak vissza, ha kell, tűzön-vizen át, de akkor is megrendezik ezt az olimpiát."
Michael Head, a Southamptoni Egyetem tudományos munkatársa attól tart, hogy a játékok megrendezése visszavetheti a világjárvány elleni küzdelmet. "Fennáll annak a veszélye, hogy újabb mutánsok jelenhetnek meg és a fertőzések visszatérnek azokba az országokba is, ahol már jobban áll a vírus elleni harc. Óriási a kockázata annak, hogy a világ minden országából az embereket ugyanabba a városba, Tokióba hozzák."
Közben a világ sportolóinak szövetsége elfogadhatatlannak nevezte azt a szabálykönyvet, amelyet a japán szervezők az olimpiára kijutó sportolók számára szövegeztek meg. Ám a sportolók másképpen vélekednek, mint az egészségügyi szakemberek. Az úszó Adam Peaty szerint ha mindenki betartja a szabályokat, nem kerülhetnek veszélybe.
Bízom a szervezőkben, de azt mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy a szabályokat nem lehet megkerülni. Csak azok betartásával rendezhető meg az olimpia."
A britek világbajnok tornásza, Joe Fraser szerint ha minden nap elvégzik a teszteket, biztonságban lehetnek. Viszont azt mindenki elismeri, hogy a Japánba érkező több mint 200 ország sportolóit akkor sem lehet egyenként ellenőrizni, ha valamennyiük két negatív PCR-teszttel érkezik meg Tokióba. A világ számos országában - különösen Afrikában és Dél-Amerikában - a koronavírus elleni védekezés nincs azon a szinten, mint akár Japánban, akár Európában.
Ugyanakkor nem minden sportoló ennyire optimista. A japánok teniszklasszisa, Naomi Oszaka szerint elérkezett annak az ideje, hogy komolyan beszéljenek az olimpia sorsáról. "Természetesen azt szeretném, ha az olimpia megrendezésre kerülne" - mondta Oszaka, aki jelenleg a római teniszversenyen játszik.
Ugyanakkor látjuk, hogy mi történik a világban és ezek mellett nem szabad szó nélkül elmenni. Ha az olimpia megrendezése veszélybe sodorja az embereket, akkor erről beszélni kell és nem hallgatni."
A Fuji News Network hétfői jelentése szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach júniusban érkezik Japánba. Korábban arról volt szó, hogy Bach május 17-én már a szigetországba utazik, hogy részt vegyen az olimpiai fáklyafutás eseményein. Jelenléte azt demonstrálta volna, hogy a vészhelyzet elmúlt, az olimpia megrendezése előtt nincs akadály. Erről azonban - látva a jelen állapotokat - botorság lenne beszélni.
A tokiói nyári olimpia 2021. július 23-án kezdődik.