Mikor kezdte ezt a sportot, és hogyan ismerkedett meg vele?
Minden gyereknek próbálnak találni valami sportot a szülei, amiben jó, nekem végül ez a lovaglás lett. Hamar ráéreztem, hogy ez nagyon nekem való sport, és mozgásforma. Amikor hatévesen elkezdtem lovagolni, akkor a szüleim folyton hordtak a lovardába és ők is elkezdtek lovagolni, kifejezetten megszerették a távlovaglást. Onnantól kezdve inkább ebbe az irányba tereltek.
Mondhatni akkor túlnyomórészt a szülei segítették eddig leginkább a pályafutását, jól sejtem?
Abszolút. Édesanyám nagyon sokat segített abban, hogy eljussak idáig.
Nem kevés lemondással és áldozattal járhatott neki...
Sok, de próbáljuk úgy felfogni, mint egy közös családi bulit, ahol igyekszünk minél több új élményt gyűjteni és a versenyeket egyfajta nyaralásként megélni.
Ha már versenyek, melyik eredményére a legbüszkébb?
Jelen pillanatban azt mondanám a legutóbbi versenyemen, a Fiatal Lovak Világbajnokságán elért 12. helyezésemre vagyok a legbüszkébb, mert egy elég nehéz lovaglású lóval értem el ezt az eredményt. Ráadásul
már az is nagy szó volt, hogy egyáltalán kijutottunk a vb-re, ahol nagyon nehéz pálya mellett számos profi lovas képviseltette magát. Arabok, spanyolok, akik a távlovaglásban a világ élvonalába tartoznak. Így magyar viszonylatban sikerült egy nagyon jó eredményt elérnünk.
Illetve 2009-ben Bábolnán volt egy junior világbajnokság, ahol egyéniben hatodikak lettünk, a magyar csapat pedig a harmadik helyen végzett. Ez volt eddig a legnagyobb sikerünk.
Hogyan tud edzeni, vagy felkészülni?
Egyedül ezt nem lehet csinálni, teljesen csapatmunka. A szüleim is segítenek a saját és a lovam felkészítésében is. A szüleimnek van saját istállója és itt készítjük fel a lovakat, továbbá vannak lovasaink, akik szintén részt vesznek a mindennapos munkában.
Szeptemberben frissítették a távlovas világranglistákat, és a nemzetközi szövetség (FEI) kombinációs világranglistájának élén áll jelenleg, hogyan sikerült ezt elérni?
A ranglista úgy állt össze, hogy az egész évben a befejezett versenyekért kaptunk pontokat, attól függően, hogy hány induló volt, milyen helyezést értünk el, milyen kaliberű volt a verseny. A világbajnokságért például nagyon sok pontot lehetett kapni. Ezek alapján pedig mi voltunk eddig a legsikeresebbek a szezonban. Ebben a kombinációs világranglistában összesen nyolcezer induló van.
Először is gratulálok ehhez az eredményhez, mekkora siker ez a magyar lovassportnak?
Ez nagyon nagy dolog, teljesen egyedülálló, mivel magyar lovas még soha nem állt ilyen magasan a ranglista élén, de nem csak távlovaglásban, hanem más szakágakban sem.
Szinte minden sportolónak a pályafutásában van mélypont, az önében volt már?
Talán legnagyobb bukás a sikeres junior világbajnokság utáni Eb-n történt, ahova ugyanazzal a lóval mentünk ki, és azt terveztük, hogy megnyerjük a tornát. Ám a távlovaglásban a versenyek előtt állatorvosi vizsgálaton kell részt venni, ahol megállapítják a ló mozgását, vagy hogy milyen állapotban van. Ezen a vizsgálaton
a lovamat sántának minősítették, így hiába fektettünk bele rengeteg energiát, pénzt és időt, végül el sem tudtunk indulni a versenyen.
Volt több mélypont is, de ezekből tanulni kell és tovább lépni.
Ha már említette a továbblépést, mik a tervei a jövőre?
Télen a rossz idő miatt nem rendeznek versenyeket Európában, viszont a Közel-Keleten, egész pontosan Dubajban ilyenkor kezdődik a versenyszezon a távlovaglásban és ilyenkor ottani versenyeken szoktam részt venni. Illetve a következő nagyobb megmérettetés az a felnőtt világbajnokság lesz, ami most lett volna októberben, csak elhalasztották. Szóval egyelőre várjuk az új időpontot és az új helyszínt.