Press conference. ARRIVABENE Maurizio, Managing Director & Team Principal Scuderia Ferrari, WOLFF Toto (aut), Team Principal & CEO Mercedes AMG F1 Petronas GP, HORNER Christian (gbr), Team Principal of Red Bull Racing, portrait during 2018 Formula 1 championship at Melbourne, Australian Grand Prix, from March 22 To 25 - Photo Florent Gooden / DPPI
Vágólapra másolva!
Éles szóváltás alakult ki Christian Horner és Maurizio Arrivabene között a pénteki F1-es sajtótájékoztatón. A Red Bull főnökének nem tetszik, hogy riválisuk az FIA-tól igazolt szakembert.
Szószegéssel vádolta meg a Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner kollégáját, Maurizio Arrivabenét, illetve a Ferrari csapatát. Horner felháborodását az váltotta ki, hogy az olaszok néhány napja bejelentették Laurent Mekies szerződtetését, aki eddig az FIA alkalmazásában állt, így rálátása volt a csapatok fejlesztéseire, technikai dokumentációjára.
Horner azt állítja, hogy az F1-es Stratégiai Munkacsoport legutóbbi ülésén (amit február végén, az első barcelonai teszt idején tartottak) megegyeztek abban, hogy
ha bármelyik csapat a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) alkalmazottjára vetné ki a hálóját, a kiszemelt csak 12 hónapos kényszerszabadság után kezdhet az új munkahelyén.
Ennyi idő alatt ugyanis elavulnak azok a szakmai és technikai információk, amelyekhez az autósport felügyelő szervénél hozzájutnak a szakemberek.
Elsőként a McLaren sportigazgatója, Eric Boullier akadt ki Mekies leszerződtetésén, a francia vezető azt mondta, a Ferrari megszegte az úriemberek szóbeli egyezségét. Arrivabene azonban Melbourne-ben, a pénteki csapatfőnöki sajtótájékoztatón tagadta ezt.
Nincs ebben semmi rossz. Messzemenőkig betartottuk a svájci törvényeket, amikor Laurentet [Mekiest] szerződtettük.
Sőt utána még tovább mentünk, mert hathónapos szabadságot adtunk neki" – jelentette ki a Ferrari csapatvezetője. Ezzel arra utalt, hogy egy korábbi esetben, amikor a Renault halászta el Marcin Budkowskit az FIA-tól, a lengyel szakember három hónappal később már a franciáknak dolgozott.
Arrivabene hozzátette, hogy Boullier kritikája „csak egy vélemény, nem több annál", illetve, hogy az úgynevezett
„gentleman's agreement" (az úriemberek adott szava) nem jogi kategória, így nem jelent kötöttséget a Ferrarira nézve.
Nem enged igazából a Red Bull csapatfőnöke
Horner azonban ingerülten reagált kollégája védekezésére. „Egyértelmű egyezmény született a csapatok között abban, hogy tisztázni kell az ilyen helyzeteket, és ha egy istálló az FIA vagy a FOM [Formula One Management] valamely alkalmazottját szeretné szerződtetni, legalább 12 hónapos kényszerszabadságra kell küldeni az illetőt. Voltak csapatok, amelyek három év pihenőt javasoltak, de végül 12 hónapban egyeztünk meg."
„Azért vagyok csalódott, mert nem egészen hat hete volt ez a megbeszélés.
Úgy tűnik, [a Ferrari] már akkor tárgyalt [Mekiesszel], ami teljesen értelmetlenné teszi ezeket a megbeszéléseket,
ha képtelenek vagyunk betartani, amiben megállapodtunk" – érvelt a Red Bull csapatvezetője. „Persze, ilyenkor
lehet azzal védekezni, hogy ez nem szerepel a szabályok között, de csoportos megegyezést kötöttünk. Nem tartották be,
ezért adódik a kérdés: mi értelme van ezeknek a megbeszéléseknek?"
Arrivabene azzal védekezett, hogy „megbíztuk az FIA ügyvédeit, hogy ellenőrizzék az egyes nemzeti törvényeket, és térjenek vissza [a következtetéseikre] a Stratégiai Munkacsoport következő ülésén. Ezt fogja prezentálni az FIA a következő megbeszélésen, amire április 17-én kerül sor."
Végül Horner burkoltan szószegéssel vádolta meg a Ferrari elnökét. „Számomra az okozza a legnagyobb csalódást, hogy
maga a Ferrari, konkrétan Sergio [Marchionne] szorgalmazta, hogy három évig tartson a kötelező szabadság.
Az egyik oldalról tehát ezt hangoztatja a csapat, néhány héttel később pedig ebben a helyzetben találjuk magunkat. Ez teljesen feleslegessé teszi az említett fórumot."
Laurent Mekiest időközben már visszaléptették az FIA versenyigazgató-helyettesi posztjáról. A tervek szerint szeptember 20-án állhat munkába a Ferrarinál.