A Brit Nagydíj hétvégéjén az F1 vezetése újabb részleteket közölt arról, hogy milyen várható technikai szabályváltozások lépnek életbe a 2021-es szezontól. A versenyek szorosabbá tételének szempontjából a legfontosabb módosítások az aerodinamikát érintik, nemcsak az autók külseje fog ugyanis megváltozni, hanem a mód is, ahogyan előállítják a leszorítóerőt. Az új regulálk véglegesítését egyszer már elhalasztották, a jelenlegi cél, hogy szeptember 15-ig dűlőre jussanak, hogy a Motorsport Világtanács október végéig véglegesíteni tudja a 2021-es szabályokat.
Noha kisebb-nagyobb szabályváltoztatásokkal már az idei szezonra is szerették volna elérni, hogy az autók könnyebben tudják követni egymást, ez nem igazán sikerült, így jelenleg mindenki abban reménykedik, hogy a 2021-es, a mostaninál jóval nagyobb mértékű módosításokkal sikerül ezt elérni. A silverstone-i versenyhétvégén valamivel pontosabb képet kaphattunk arról, hogy milyen módon szeretnék izgalmasabbá tenni az F1-et. A számtalan ötlet és elfogadásra váró javaslat közül az aerodinamikai változtatások lesznek a legjelentősebbek.
A fő cél, hogy megszabaduljanak a mai, bonyolult aerodinamikától és az autók jóval egyszerűbb módon generálják a leszorítóerőt úgy, hogy arra ne legyen akkora hatással a másik autó által keltett légörvény.
Ennek érdekében a mostani, leginkább a szárnyakra és a különböző aerodinamikai elemekre fókuszáló koncepció helyett a szívóhatást szeretnék visszahozni az F1-be, ahogyan azt a GPhírek kérdésére több istálló képviselője is előrebocsátotta az Osztrák Nagydíjon. Azért visszahozni, mert a 70-es-80-as években egyszer már láthattunk szívóhatású autókat a sportágban, miután Colin Chapman, a Lotus legendás főtervezője tökéletesítette a módszert, amelyet később veszélyessége miatt betiltottak.
Az autó hasán úgynevezett Venturi-csatornák futnak végig egy hatalmas ikerdiffúzorba torkollva,
az elv lényege, hogy a levegő ezekben a csatornákban felgyorsul, a kialakuló nyomáskülönbség pedig gyakorlatilag rászívja az autót az útra.
A Venturi-csatornák az oldalsó légbeömlők előtt kezdődnének és az autó által generált leszorítóerő nagyobb részéért azok lennének felelősek, míg most a diffúzor és a hátsó szárny együttese az. Ezzel a hátsó szárnyak méretén is lehetne csökkenteni, valamint
jóval egyszerűbb lesz az autók teljes „felszíni" aerodinamikája, tovább egyszerűsítik az első szárny és orrkúp körüli területet, eltűnnek a bonyolult oldalsó légterelők az első kerekek mögül,
az első kerekek fölé pedig terelőlapokat helyeznek, amelyek a kerekek körüli légáramlatot segítenek beterelni a padlólemez alá. Ezen túlmenően a fékek hűtőnyílásait is egyszerűsítik, csökkentve azok aerodinamikai szerepét, valamint visszatérnek a 2006 és 2009 között már használt, később betiltott felnifedőkhöz is, amelyek szintén az áramlások irányításában kapnak szerepet.
A tervezett módosításokból jól látható, hogy nem csak a leszorítóerő előállításának módján változtatnak, hanem
arra is törekednek, hogy az autók minél kevesebb zavaró légáramlatot generáljanak a hátul érkezőnek,
mert bár a Venturi-csatorna annyira nem érzékeny ezekre, mint a szárnyak, azért nem egyedül azon fog múlni, hogy mennyire lesz könnyű közel maradni a másikhoz. „Könnyebbé akarjuk tenni a követést, ezáltal izgalmasabb csatákat előidézve.
Olyan gumikat akarunk, amelyek lehetővé teszik a csatákat anélkül, hogy elkopnának, vagy csak egy rövid ideig teszik lehetővé a versenyzőnek, hogy támadjon
– nyilatkozta Nikolasz Tombazisz, az FIA formaautós technikai igazgatója. – A 2021-es autók egyszerűbbek a mostaniaknál, mert sok apró elemet eltávolítunk, különösen az oldalszekrények elől, valamint az első szárnyon is egyszerűsítünk."
A mostani autók a teljes leszorítóerejük nagyjából 45%-át veszítik el, ha két autóhossznál közelebb kerülnek az elöl haladóhoz.
A legutóbbi szimulációk azt mutatják, hogy ez az érték a 2021-es autókkal 5 és 10% között van,
Tombaszisz szerint a hátul haladó jóval „tisztább" átamlatokban haladhat majd, mint most.