A Ments Életet Alapítvány "Váltsd Valóra Te is Egy Beteg Gyermek Álmát" programjának keretében az álmok megvalósítása mellett a karitatív szervezet kiemelt célja, hogy a gyerekek minél több életre szóló élményt kapjanak. Az alapítvány rengeteg programmal és változatos tevékenységgel próbál segíteni a rászorulókon, melyek közül kiemelkedik a montenegrói utazás, amelynek ötlete az alapítvány régi támogatójától, az Éld át utazási iroda tuajdonosától, Séra Attilától származik, akivel közösen valósítja meg a projektet a szervezet.
Súlyos, életet veszélyeztető beteséggel küzdő gyerekeknek próbálunk segíteni, akiknek szerencsére a 85 százalékuk felgyógyul.
A nagy többség daganatos betegséggel küzd, de nyilván rossz emlékekkel gondolnak erre majd vissza. Nekik nagyon sok minden kimarad az életükből, szóval azért van mit pótolniuk. A 15 százalékukat sajnos elveszítjük, belőlük angyalkák lesznek. Nekünk az a nagyon fontos, hogy abban a kis időben, ami megadatik nekik, abba minél több dolgot zsúfoljunk bele" - árulta el az alapítvány alelnöke, Budai László, aki egy megható történetet is elmesélt.
Csabika egy SMA-betegségben (gerincvelő-eredetű izomsorvadás) szenvedő kisfiú volt, akinek az álma az volt, hogy a magyar válogatottal találkozhasson. Hálistennek ez összejött, elmentünk vele Telkibe, ahol Marco Rossi mester, Gulácsi Péter és Dzsudzsák Balázs - akkor ő volt a csapatkapitány - fogadtak minket.
Az egész csapat odajött a srácokhoz, tényleg le a kalappal előttük, fantasztikus élmény volt. Ezt a fiatalembert elvittük a Fradihoz egy családi nap alkalmával, ahol egy 50 fős stáb fogadott minket. Aztán egyszer Gulácsi Peti, amikor nem ő védett a válogatottban, a saját páholyát adta át nekünk, így beteg gyerekeket vihettünk a stadionba meccset nézni. Csabika később még Milánóba is eljuthatott egy labdarúgó-mérkőzésre" - mesélte meghatottan az alapítvány alelnöke.
"Amikor a kisfiú angyalka lett, beszéltem az apukájával, hogy részvétet nyilvánítsak, és az apuka így fogalmazott:
ha létezik ez az utolsó perc, ami mindannyiunknak lefut, akkor abban az alapítvány elég gazdagon volt benne, mert Csabikának ezek az élmények rettentően fontosak voltak.
Sajnos ő már nem utazhat velünk Montenegróba, de nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a családja úgy döntött, 25 ezer forintért vesznek Álomjegyet" - osztotta meg a szívszorító történet részleteit Budai László.
A montenegrói Eb-selejtező kapcsán a kuratórium alelnöke kiemelte, rengeteg magyar futballklub és játékos járult hozzá komoly összegekkel és adományokkal a programhoz, illetve az alapítvány által létrehozott, úgynevezett Álomjegyek megvásárlásával bárki nyújthat anyagi támogatást ahhoz, hogy a gyermekek felejthetetlen élményben részesüljenek. Ezeknek a fiataloknak a 90 százaléka még a tengert sem láthatta, de most ezt az élményt is átélhetik.
A csütörtökön kezdődő három napos program keretében a gyerekek a tengerben fürödhetnek, hajókiránduláson vehetnek részt, majd szoríthatnak a magyar válogatottnak a szombati mérkőzésen.
"A Fradi előtt le a kalappal, felajánlották azt a mezt, amelyben ifjabb Lisztes Krisztián két gólt lőtt a Fehérvárnak. Ezt az édesapjával együtt aláírták és 350 ezer forintért kelt el.
Olyan mezt is kaptunk, amit az összes Fradi-játékos aláírt. A ferencvárosi mezekből több mint egy millió forintnyi támogatás jött össze. Ki kell emelni még a Puskás Akadémiát is, a játékosok 600 ezer forintot gyűjtöttek össze. Mindenkit nem is tudnék hirtelen felsorolni, de Böde Danival az élen a Paks is gyűjtött pénzt, a Soroksár, a magyar öregfiúk-válogatott, többek között Vincze Ottó, Király Gábor és Esterházy Márton. Kaptunk mezt a Debrecentől, a Honvédtól, és kiemelném a nagykállói Herkules FC-t, amely a megyei harmadosztály bajnokaként 200 ezer forintot összegyűjtött nekünk.
Ez mind nagyon nagy dolog. A labdarúgók közül rengetegen mellénk álltak, nagyon büszke vagyok rájuk" -
árulta el Budai László, hogy milyen sok klub és futballista önzetlen felajánlása segítette a programot, hozzátéve, hogy a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete és partnercégei is rendkívül nagylelkűek voltak, ugyanis 900 ezer forinttal támogatták a gyerekek utazását.
"Ez volt az egyik fontos pillér, a másik pedig az Álomjegyek, amelyben mindenkire számítunk.
Akár 1000 forint is óriási segítség, így bárki, aki támogat, elmondhatja, hogy részese lehetett ennek a montenegrói projektnek. Az utazás költsége 6 millió forint, és már csak egy nagyon pici hiányzik, de jól állunk" -
árulta el Budai László, hogyan sikerült előteremteni a szükséges összeget az egyedülálló programhoz, amelyet még most is bárki támogathat.
Az alapítvány alelnöke kiemelte, a montenegrói utazás megvalósítása a szervezet eddigi munkásságának csúcspontja, összesen 60 jegyet kaptak az MLSZ-től, amely azt jelenti, hogy 30 gyermek álma válhat valóra, akik a szüleikkel és az alapítvány munkatársaival tekinthetik meg Szoboszlai Dominikék Eb-selejtezőjét a Podgoricai Városi Stadionban.
Van egy ilyen szlogenünk, hogy a jó cselekedet nem vész el, hanem visszatér hozzád, ami nagyon igaz. 12 éve alakult meg az alapítvány, és soha nem gondoltam volna, hogy idáig eljutunk.
Több mint 100 élményprogramunk volt már, köztük több futballmeccs, de ez a Montenegró most mindent visz. Az a célunk, hogy a jövőben is még több ehhez hasonló élménnyel ajándékozhassuk meg a súlyos betegséggel küzdő gyermekeket" - tette hozzá Budai László.