Nemrég indítottátok el a Los Abeles nevű YouTube-csatornát. Egy-egy témát, eseményt elemeztek, lényegében gondolkodásra késztetitek a nézőt. Milyen témák közül választotok?
Bódi Ábel: Sokan elemeznek friss híreket, eseményeket, de mi inkább a miértekre szeretnénk választ adni. Nemcsak azt mondjuk el, hogy az esemény kapcsán min gondolkodjanak el az emberek, hanem azt is, hogy miért.
Pintér Ábel: Mindig megbeszéljük egymással, hogy mi történt az elmúlt napokban, igyekszünk arra kapcsolódni. Hasonló értékrendet vallunk, csaknem ugyanazok a témák érdekelnek mindkettőnket, így könnyű a témaválasztás. Rengeteg olyan ötletünk van, amelyet már régóta szeretnénk elmondani a nézőknek, de eddig nem volt rá lehetőség. Most a Los Abeles csatornán alkalmunk lesz megbeszélni a nézőinkkel ezeket a fontos témákat, sokszor akár történelmi távlatokból. Ez utóbbihoz egyébként erős a kötődésünk, hiszen én történész, történelemtanár vagyok, Ábel pedig a történelem nagy rajongója, amely mögött hatalmas tudás és műveltség van. Szeretnénk, ha a csatornán sok minden szóba kerülne, ezért igyekszünk sokszor a múltat is tisztázni. A témáink nagy része olykor abból is fakad, hogy sokan rosszul hasznának egy-egy fogalmat, és ezeket járjuk körbe, helyre tesszük a szavak jelentését. Hátha segít majd a nézőknek abban, hogy ez az új húszas évekbeli köd kicsit oszoljon. Legalább egy-két fogalomban egyezzünk meg.
Ki a célcsoport? Kiket vártok a Los Abeles csatornára?
Bódi Ábel: Nagy sikernek éltem meg, amikor az első néhány műsor után megnéztem a YouTube statisztikáit. Kiderült ugyanis, hogy a 25 és 45 év közöttiek adják a közönségünk magját. Számos csatornát kezelek, sok készítésében veszek részt és tudom, hogy nagyon nehéz elérni ezt a korosztályt, ugyanis hihetetlenül nagy a a zaj a videómegosztón, és a fiatalok tartalomfogyasztási szokásai is megváltoztak. Nehéz átütni az üvegplafont, de próbálkozunk. A nézettségünk tekintetében még van hova fejlődni:
szeretnénk megszólítani nemcsak a közélet iránt érdeklődő fiatalokat, hanem azokat is, akik meg szeretnék érteni a korszellemet, hogy mi miért történik, nem elégszenek meg annyival, hogy kapnak egy hírt, és a saját buborékuk mondja meg, hogy mit kell arról gondolni.
Pintér Ábel: Persze, mi is megkapjuk a magunk billogjait. De abban bízunk, hogy talán sikerül egy-két emberrel megértetni, hogy
aki konzervatív, jobboldali érzelmű, azt nem vezették félre, hanem történelmi mélységekből táplálkozó, kulturális háttérrel rendelkező ember, akinek az a jövőképe, hogy ez a világ emberi tudjon maradni.
Szeretnénk persze, hogy ránk találjon minél több olyan néző, aki hasonlóan gondolkodik.
Bódi Ábel: Úgy érezzük, hogy bár sokan beszélnek aktualitásokról, de nem azokat a témákat feszegetik, amelyeket mi szeretnénk. Nem követek rendszeresen más YouTube-csatornákat, de akiket megnézek, ott azt látom, hogy ugyan elmondják az aktualitásokat, lényegében narrálják a híreket, de nem mennek mögé. Az biztos, hogy soha nem lesznek egyszerű üzenetek a Los Abeles csatornán. Nem is célunk leegyszerűsödni.
Viszont úgy érezzük, más nem mondja el az események hátterét, történelmi összefüggéseit. Vagy ha elmondják, teljesen más buborékból - a liberális-baloldali szemszögből, ami rendszerint hamis, nem úgy igaz, ahogy elmondják, vagy nemes egyszerűséggel hazudnak ugyanúgy a jelenünkről, ahogy a múltunkról is.
Nem szeretnénk, ha csak az ő hangjuk hallatszódna.
Külföldi és hazai témákat is érintetek. Miért ilyen nagy a merítés?
Bódi Ábel: Néha úgy tűnhet, hogy csapongunk, de örülök, ha van hozzánk hasonló “háborodott” - persze, jó értelemben -, akit szintén ennyire sok minden érdekel. Mi minden témát, amiről beszélünk - önző módon - arra használunk, hogy azon keresztül láttassuk a mi gondolatainkat.
Mit gondoltok, mitől lesz jó egy tartalom?
Pintér Ábel: A természetesség a kulcs - és nem a nagyképűség.
Az emberek többsége annak örül, ha szabadon, természetesen lehet beszélgetni, mindenfajta szereplés vagy megjátszás nélkül.
Ábellel sok évvel ezelőtt találkoztunk először Pécsen és már akkor kiderült, hogy úgy tudunk beszélgetni mindenféle témáról, hogy nem kell felvenni semmilyen álarcot, nem kell finomkodni. Nem kell foglalkozni azzal, hogy megbántunk-e valakit. Az adásokat is így vesszük fel, majdhogynem vágatlanul töltjük fel a csatornára. Szabadon beszélgetünk, és így el is készül egy adás.
Bódi Ábel: Nem szabad szerepet játszani. Az önazonosság a lényeg. Ha valaki felvesz egy maszkot, előbb-utóbb kilóg majd a lóláb.
Mi pontosan ugyanolyan elvetemült ellenforradalmár, katolikus, monarchista állásponton vagyunk otthon is, mint a videóinkban.
Nincs olyan, hogy “jaj, ezt most nem mondhatom, mert akkor mi lesz…”
Nincsenek korlátok?
Pintér Ábel: A csatorna jellegéből fakadóan nincs szükség korlátokra. Ha popkulturális dolgokról beszélnénk, akkor lehet, hogy ezt vagy azt nem lehetne mondani. Ha kellő felkészültséggel, műveltséggel és természetességgel beszélgetünk egy témáról, akkor nincs szükség korlátokra. Persze, akár lehetne is, mert ha valaki azt mondja, hogy monarchista vagy királyságpáti, bizonyos körökben ez nem biztos, hogy elfogadott, de nekünk itt ezzel nem kell foglalkozni. Nincs bennünk megfelelési kényszer.
Milyenek az első visszajelzések?
Bódi Ábel: Nagyon jók! Egyrészt, amit a statisztikákban látunk, az nagy öröm. Ha nézőszámban még nem is vagyunk ott, ahol szeretnénk, de egyre nő a táborunk. A kommentek is biztatók - és igyekszünk válaszolni is a hozzászólásokra, persze, csak ha érdemiek, a fröcsögésre csak szívecskét teszünk, hátha ez a "szeretet" majd segít rajtuk. De sokkal több az értelmes hozzászóló, velük rendszeresen beszélgetünk is. Egy-két komment olyan értékes, hogy szívesen vendégül látnánk a stúdióban az íróját.
Pintér Ábel: Nyilván fontos, hogy megerősítsük azokat a nézőinket, akik szeretnék tudni, hogy ők valóban a normalitásban léteznek-e.
Mindeközben nem titkolt vágyam az is, hogy az ellenkező oldalon állókat is megszólítsuk. Jöjjenek, beszéljük meg a témákat, nyomjuk végig és ébresszünk gondolatot.
Minket az is jellemez - és ez sajnos ritka -, hogy ha rájövünk, hogy nincs igazunk, azt elfogadjuk, így legalább egyel közelebb kerülünk az igazsághoz. Azt is mondhatnánk, hogy ez egy misszió.
Tehát, azoknak is ajánljátok a csatornát, akik nem a ti értékrendeteket vallják?
Bódi Ábel: Nekik főleg! Ha képesek az önreflexióra, akkor mindenképpen. A kommunistáknak azért ajánljuk, hogy lássák: nem csak az ő hangjuk hallatszik és nem csak az ő valóságuk létezik. Nincsenek egyedül, nem masírozhatnak kizárólag ők ezen a frontvonalon. Bizony, van itt pár antikommunista, vagy nevezhetjük ma ezt antiglobalistának, akivel szembe kell nézniük. A jobboldaliaknak pedig azért ajánljuk, mert sok toposz van ezen az oldalon is, amit érdemes kapargatni - például Nagy Imre vagy Kossuth kultuszát, a magyarság és a királyság viszonyát. Nem kell velünk egyetérteni, de hallgassák meg, gondolkodjanak el rajta, hozzanak maguk döntést, ne vegyenek semmit készpénznek. Mindig azt mondom, hogy soha nem nekünk kell hinni, de ha a néző a videót követően majd utánanéz annak, amit hallott és akár egy hajszálnyit is megváltozik a véleménye, már elértük a célunkat.
Pintér Ábel: Jó lenne, ha az internetes csatornák, oldalak nem ilyen szélsőségesek, progresszívek, liberálisok, baloldaliak lennének, mint amennyire azok. Meg kellene próbálni létrehozni szigeteket, ahol ki tudnának bontakozni a jobboldali emberek is, és rájönnének, hogy érdemes hallatni a hangjukat.
A jobboldali, konzervatív emberek általában valóban csendesebbek, élik a saját életüket, dolgoznak, gyerekeket nevelnek, szabadidejükben kirándulnak, családi programokat szerveznek, aztán négyévente elmennek szavazni. Kevésbé vágynak arra, hogy “megmondóemberek” legyenek, viszont az értékek nagyon fontosak a számukra, ezét mennek el mindenképpen szavazni.
Bódi Ábel: Ez így igaz, alapvetően a reakciós attitűd ilyen. Mi csak élni akarjuk a saját életünket, de a globalista elit jelenleg ezt nem teszi lehetővé, nem hagynak minket békén, mindenhonnan ömlik ránk a szivárványos zászló, a hamis tolerancia és sorolhatnánk a propagandájuk többi elemét.
És talán még egy fontos ok, amiért kevésbé szeretnék megmutatni magukat a jobboldaliak, mégpedig az, hogy a baloldali, liberális, progresszív oldal rendkívül agresszíven támadhatja őket…
Bódi Ábel: Ez is igaz. Bőven kaptam az elmúlt években hideget-meleget. De erős hittel túl lehet lendülni a támadásokon. Ha nem lenne az Istenbe vetett hitem, biztos, hogy sokkal nehezebb lenne. Ha valakinek a világ az igazodási pontja, és jönnek a negatív visszacsatolások, nemtelen támadások, nem tud mibe kapaszkodni. Ha ott a hit, az mindig megtart.
Pintér Ábel: És így el is érkeztünk az alapokhoz.