Az erőszakos cselekményektől való félelem miatt gyakorlatilag szellemvárossá változtatták Genovát. Körülbelül húszezer fős, rendőrökből és különböző fegyveres testületek tagjaiból verbuvált biztonsági erő vigyázza a rendet. A hercegi palotát magában foglaló városrészt, ahol a csúcstalálkozó fontosabb eseményei történnek majd, négy méter magas fémkerítéssel vették körül. Az üzletek, éttermek, kocsmák mind acélredőnyök mögé zárva várják a találkozó végét.
Sok tüntető azonban szándékosan korábbra időzítette érkezését, hogy kikerülje a rendőrség által felállított "acélgyűrűt". Bolognából 900 diák érkezett már meg, Milánóból még ötszázra számítanak, mielőtt végleg lezárnák a belvárosi pályaudvarokat. "A G8 nem jó, mivel mindössze nyolcan döntenek hatmilliárd ember sorsáról. Jobban szeretném, ha G-100 lenne" - mondta a BBC-nek egy 24 éves olasz diák. A diákok többsége azt mondja, igyekszik elkerülni az összetűzést a biztonságiakkal, de többen közülük a radikális "Tutti Bianchi" (Fehér Overallosok) csoportjához tartoznak, akik akár erőszak árán is be akarnak törni a csúcs helyszíne körül kialakított "vörös" biztonsági zónába.
Az idei találkozó napirendjén a nyomor, a betegségek és a szegény országok adósságai szerepelnek. A Rómában tanácskozó G8-külügyminiszterek a megbeszéléseken érintik az izraeli-palesztin viszályt és a macedóniai helyzetet. Megvitatják a az új amerikai védelmi elképzeléseket, valamint az afrikai országokat sújtó problémákat, mint az AIDS és a magas államadósságok - írja a BBC.
Ajánlat:
Korábbi cikkünk:
A résztvevők luxushajón, a tüntetők sátrakban kapnak szállást a genovai csúcson
(2001. július 18.)