El kellett halasztani a Szobránye, a macedón parlament ülését, mert tüntetők állták el a bejáratot, így a képviselők nem tutak bemenni az épületbe. A parlament ma a szláv-albán békemegállapodásban rögzített alkotmánymódosításról kezdett volna vitát. Az Ohridban aláírt megállapodás szerint az albán nyelv hivatalos lesz ott, ahol az albán kisebbség számaránya eléri a 20 százalékot. A megállapodás szerint a fegyveres testületeknél is növelni kell az albánok arányát.
Az alaptörvény módosításához kétharmados többség kell a 116 tagú parlamentben.
A parlament blokádja miatt megbénult a forgalom a főváros, Szkopje központjában. A tüntetők transzparensein az amerikai és a NATO-erők távozását, valamint a kormány lemondását követelő feliratok álltak. A tüntetők az alkotmány megváltoztatása és "az ország elalbánosítása" ellen tiltakozó jelszavakat skandáltak, írta az MTI.
Az épülethez rohamrendőröket vezényeltek, de beavatkozásra nem került sor
A parlamenti vitának feltétele volt, hogy az albán felkelők szolgáltassák be fegyvereik harmadát. A NATO tegnap bejelentette, hogy ez megtörtént. A NATO és az albán Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) közötti megállapodás szerint a gerillák 3300 fegyvert adnak át a szövetség katonáinak az egy hónaposra tervezett misszió során.
Ilinka Mitreva macedón külügyminiszter azonban azt mondta, nem tartja elképzelhetetlennek a NATO-erők mandátumának meghosszabítását.
A begyűjtött fegyvereket magyar szakértők semmisítik meg. A csoport ma indult Macedóniába.
[origo]
Korábban: