Átláthatatlan a helyzet Zimbabwéban

Vágólapra másolva!
Kormánypárti tüntetők feldúlták a legjelentősebb ellenzéki párt fővárosi székházát hétfőn Zimbabwéban. A kormány megtiltotta egy sor külföldi sajtószervnek, hogy tudósítót küldjön a márciusi elnökválasztásra. Az egyik vidéki városban bírósági elé állítottak 11 egyházi személyt, mert tilalom ellenére szerveztek "békeimákat".
Vágólapra másolva!

Robert Mugabe elnök több ezer híve tartott demonstratív felvonulást hétfőn Hararéban, és a tüntetők egy része kövekkel támadt a legjelentősebb ellenzéki párt, a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) székházára. A garázdák betörték az épület üvegajtaját és a szomszédos üzletek ablakait.

Az AFP tudósítása szerint a kormánypárti tüntetők közül több százan, akik a hatalmon lévő ZANU-PF trikóját viselték, botokkal, kövekkel, csákányokkal és lapátokkal felfegyverkezve, kisebb csoportokban tűntek fel a város különböző pontjain, és megfélemlítették a járókelőket. A boltosok elővigyázatosságból lehúzták rolóikat.

A Mugabe-párti tüntetők egy csoportja betört a polgármesteri hivatalba, ahol az elnökválasztással egyidejűleg tartandó önkormányzati választás ellenzéki jelöltjei tartózkodtak jelölésük benyújtása céljából. Az AFP egy tudósítója több mentőautót látott távozni az épületből ezt követően.

A randalírozássá fajult kormánypárti megmozdulást, amelyen az AP szerint 10 ezer ember vett részt, annak ellenére engedélyezték, hogy egy ennél sokkal kisebbre tervezett ellenzéki felvonulást pénteken betiltottak a nyilvános erőszak veszélye címén.

Mugabe elnök mintegy háromezer híve tüntetett hétfőn a hararei brit nagykövetség előtt is, azzal vádolva az egykori gyarmattartót, hogy beleavatkozik a március 9-10-i elnökválasztásba. A tüntetők között volt két miniszter is, akik később tiltakozó jegyzéket nyújtottak át a diplomatáknak.

Bulawayo városában hétfőn bíróság elé állítottak 11 egyházi személyt, mert engedély nélkül tartottak "békeimákat" a közelgő választásokra tekintettel. A különféle felekezetekhez tartozó személyeket, köztük négy papot, szombaton vették őrizetbe az új közbiztonsági törvény alapján, amely lehetővé teszi a politikainak tekinthető rendezvények betiltását. Az aktivistákat hétfőn óvadék ellenében szabadon engedték, de vádat emeltek ellenük a közrend megzavarása címén.

A zimbabwei kormány hétfőn, korábbi ígéretei ellenére, megtagadta a márciusi elnökválasztásról való helyszíni tudósítás lehetőségét több olyan sajtóügynökségtől, amely neki nem tetsző tudósításokat közöl, továbbá több olyan ország riportereitől, amelyet Hararéban Mugabe elnök tekintélyuralmi rendszerével szemben állónak tekintenek. A svéd újságírókkal már vasárnap közölték, hogy nem tudósíthatnak az elnökválasztásról. Hétfőn további európai és dél-afrikai tudósítóktól tagadták meg az akkreditálást. Az AP hírügynökségnek nem engedélyezték, hogy a választás idejére külföldi tudósítót küldjön az országba. A tájékoztatási minisztérium egy illetékese kertelés nélkül kimondta, hogy nagy valószínűséggel elutasítanak bármely nagy lapot vagy hírügynökséget, amely (a zimbabwei hatalomra nézve) kedvezőtlen tudósításokat közöl.

A fekete-afrikai ország mindinkább önkényuralmi elnöke hazudozónak nevezi az újságírókat, és fennhangon firtatja, vajon nem kellene-e letartóztatni a tudósítókat. "A független média legtöbbje közönséges hazudozó. Híreket fabrikálnak, eltúlozzák a híreket. A független hírlapok engem bíráló, démonizáló cikkeket közölnek. Nem is tudom, miért nem tartóztatjuk le őket?" - mondta Mugabe a zimbabwei állami televízióban vasárnap este. Zimbabwéban a közelmúltban több helyi újságírót is letartóztattak, és megtiltották az államfő bírálatát.

Korábban:

Zimbabwe svéd diplomata vízumát semmisítette meg

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!