Az Irakról szóló, hétfőn esedékes jelentés előtt három nappal a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szóvivője kijelentette: Szaddám Huszein összességében jó osztályzatokat kap majd a NAÜ jelentésében, mert a szervezet szakértői minden vizsgálatot zavartalanul elvégezhettek és az iraki együttműködést is kielégítőnek találták. Ezzel együtt a NAÜ várhatóan a vizsgálatok hosszabbítását kéri majd az ENSZ-től.
Ari Fleicher, a Fehérház szóvivője ugyanakkor úgy vélte, hogy Irak továbbra sem működik együtt a fegyverzetellenőrökkel. A háború csak a legvégső megoldás lehet, habár egyre inkább kicsúszunk az időből - mondta Fleicher.
Egy amerikai kormányzati tisztviselő pénteken a CNN-nek elmondta: Washington szükségesnek látja, hogy kiterhesszék a fegyverzetellenőrök munkájának határidejét. Az amerikai kormányzat azért pártolja a ellenőrzések meghosszabbítását, mert így újabb bizonyítékok kerülhetnek elő Irak nukleáris fegyverkezésére. Ezzel pedig az Egyesült Államok megszerezheti az ENSZ BT hozzájárulását az Irak elleni támadáshoz.
A BT hétfőn hallgatja meg Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőrei vezetőjének jelentését az első 60 nap vizsgálati eredményeiről. A 15 tagú testületben legalább kilenc szavazatra van szükség a háborút kimondó határozatok elfogadásához. További feltétel, hogy az öt állandó tag közül egy se vétózza meg a határozatot.