Bojkottálhatják a 2004 márciusi elnökválasztást az orosz ellenzéki pártok. Putyin elnök lehetséges kihívói azt kifogásolják, hogy az Egységes Oroszország "medvéinek" parlamenti abszolút többségét maga mögött tudó elnök miatt a választás nem volna tisztességes. Az ellenzéki pártok egymással keresik a kapcsolatot, hogy egyikük sem állítson jelöltet Putyinnal szemben: ezzel a választási törvény szerint lehetetlenné tennék az elnökválasztást.
A liberális Jablonkó párt, mely a választásokon nem szerezte meg a Dumába jutáshoz elegendő öt százalékot, vasárnapi kongresszusán szavazta meg, hogy nem indít elnökjelöltet. Grigorij Javlinszkij, a párt elnöke szerint a "lehetetlen szabad, igazságos és politikailag versenyképes választásokat tartani" Oroszország jelenlegi helyzetében - írja a CNN.
A Moscow Times szerint korábban az a szóbeszéd járta, hogy Putyin elnök nyomást gyakorolt Javlinszkijre, induljon ez elnökválasztáson. Az elnök állítólag így akarta megőrizni a demokrácia látszatát a választáson, amelynek biztos befutójaként tartják számon. Javlinszkij a Jablonkó hétvégi kongresszusán cáfolta a híresztelést.
Szintén nem jutott a parlamentbe a Jobb Erők Szövetsége (SzPSz) ugyan korábban felajánlotta, hogy a liberálisok állítsanak közös jelöltet, de szombaton már az SzPSz-vezetősége is úgy nyilatkozott, hogy a párt nem kíván részt venni a márciusi elnökválasztáson.
A kommunisták is azt fontolgatják, hogy távol maradnak a márciusi választástól. Genagyíj Zjuganov, a párt első embere többször felvetette az elnökválasztás teljes bojkottjának lehetőségét is. Vlagyimir Zsirinovszki, a szélsőjobboldali, ultranacionalista LDPR vezetője korábban nem hagyott kétséget indulása felől, a radikális vezér mostanra azonban visszatáncolni látszik.
A nemzeti baloldal pártja, a Haza Tömb, amely mögött sokak szerint a Kreml áll, ugyan elítélte a liberálisok hét végi állásfoglalását, de egyelőre vonakodik elnökjelöltet állítani. A párt első embere Szergej Glazev több ízben kijelentette, hogy nem kíván elindulni a márciusi elnökválasztáson - írja az MTI.
Az orosz választási törvény ugyan tiltja a választási bojkott meghirdetését, de a politikai vezetők szava komoly erőt képviselhet a választói magatartás alakulásában. A törvény szerint a választás akkor érvénytelen, ha a szavazásra jogosultak több mint a fele nem megy el szavazni, vagy érvénytelen szavazatot ad le, illetve akkor, ha csak két résztvevő van, és egyikük sem szerez egyszerű többséget.