Hugh Orde a tartományban folyó rendfenntartási tevékenységet felügyelő kormánybizottság meghallgatásán azt mondta: az IRA az elmúlt egy évben legalább ötven ember ellen követett el büntetőakciókat az ellenőrzése alatt álló területeken. A támadások némelyikében a szervezet tűzfegyvereket használt. Orde szerint mindezt szinte lehetetlen olyan módon bizonyítani, hogy az ügyek bíróság elé kerülhessenek, mert az IRA ellen továbbra sem mer senki tanúskodni, legkevésbé az akciók szenvedő alanyai.
A brit fennhatóság ellen küzdő, jóllehet 1997 óta hivatalosan tűzszünetet tartó radikális katolikus szervezet eszköztárába hagyományosan beletartoznak a büntetőakciók olyanok ellen, akik nem tartják be a fegyveres csoport szabályait az általa ellenőrzött katolikus térségekben. A büntetendő cselekmények listáján a legnagyobb vétek az együttműködés a britpártinak tartott - jelentős többségében valóban protestánsokból álló - rendfenntartó erőkkel.
Az északír rendőrség épp a napokban akadályozott meg egy emberrablást, amelyet az IRA egyik kommandója akart végrehajtani; az akció kiszemelt áldozata, akit elrablása előtt szinte nyomorékká vertek, a köztársasági hadsereg egy kiugrott tagja, aki együttműködött a hatóságokkal.
David Trimble, a legnagyobb britpárti protestáns politikai erő, az Ulsteri Unionista Párt vezére éppen szerdán tárgyalt Tony Blair brit kormányfővel Londonban, és a találkozó után felszólította a többi protestáns pártot a kivonulásra a katolikus-protestáns hatalommegosztáson alapuló tartományi önkormányzatiság újjáélesztését célzó tárgyalásokról, mert a brit kormány nem hajlandó szankciókra az IRA politikai szárnyának tekintett Sinn Fein ellen. Az UUP már előző nap bejelentette, hogy kivonul az egyeztetésekről.
A Sinn Fein, a legnagyobb radikális katolikus politikai párt szerdán "szükségtelennek és időszerűtlennek" nevezte az északír rendőrfőnök szerdai kijelentéseit.
A 1998-as nagypénteki egyezséggel életre hívott északír önkormányzatiság 2002 óta tetszhalott, és többszöri kísérletre sem sikerült feléleszteni a kibékíthetetlen katolikus-protestáns ellentétek miatt. A tartomány közvetlen irányítását másfél éve London ismét magához vonta.