A tegnapi európai parlamenti választáson megsemmisítő vereséget szenvedett Emmanuel Macron francia elnök. A háborús uszító, NATO-csapatokat Ukrajnába küldeni akaró, és a nukleáris fegyverek bevetését fontolgató Macron fele annyi szavazatot kapott, mint a konzervatív–szuverenista Marine Le Pen által vezetett formáció.
Az eredmény magáért beszél: nyilvánvaló módon a francia választópolgárok ítéletet mondtak a háború- és bevándorláspárti liberális politikus felett.
Az elnöknek a népszerűtlensége miatt egyre szűkült a belpolitikai mozgástere az évek során. Valójában elmondható, hogy ezért próbálkozott az európai politizálással, a szélsőséges külpolitikai megnyilvánulásaival akart bevonulni a történelembe úgy, mint egy nagy és híres francia elnök.
Úgy fest, hogy az orosz-ukrán háborút és a féktelen illegális bevándorlást ellenző francia nép végleges és megsemmisítő ítéletet mondott a francia elnök felett.
Az EP-választáson az adatok szerint a Marine Le Pen által vezetett Nemzeti Tömörülés (RN) 31,37 százalékot szerzett. Macron pártja mindösszesen 17 százalékponttal lemaradva, csak a szavazatok 14,60 százalékát kapta. Harmadik helyre a szocialisták futottak be 13,83 százalékkal.
Az ifjú, felemelkedő Jordan Bardella által vezetett Nemzeti Tömörülés az EP-listáról ezzel a francia elnököt megsemmisítő győzelem után 30 EP-képviselőt delegálhat az Európai Parlamentbe.
Le Pen erős választási szereplése 10 százalékpontos növekedést jelent a 2019-es uniós eredményéhez képest.
A bukott Macron veresége után bejelentette, hogy feloszlatja a francia nemzetgyűlést, és előrehozott választásokat ír ki még ebben a hónapban. Macron persze taktikázik, de ezzel a rendkívül népszerű Nemzeti Tömörülés nagy esélyt kapott.
Az elnökségének maradék három évében nagyon nehéz helyzetbe kerülhet, szinte béna kacsává válhat, ha a Nemzeti Tömörülés többséget szerez. A belpolitikai kérdésekben az irányítás átkerülhet Marine Le Penhez.
Készek vagyunk átvenni a hatalmat, ha a franciák bizalmat szavaznak nekünk a közelgő országos választásokon”
– mondta a győztes Marine Le Pen nagygyűlésén – írja a Reuters.
Marine Le Pen élesen bírálta Macront a háborús hisztériakeltéséért,
egyenesen hányingerkeltőnek nevezve azt, amit a francia elnök csinált.
Emmanuel Macron francia elnök háborúval politizál, és ez óriási hiba, mondta Marine Le Pen.
A háború komoly dolog! Az ukrán nép ezt éli meg, és nem használhatjuk fel mindezt arra, hogy megpróbáljuk csapdába csalni az ellenfeleinket!
– fogalmazott Le Pen.
Vasárnap este Le Pen unokahúga, Marion Marechal úgy nyilatkozott, hogy kész találkozni nagynénjével, hogy megvizsgálják a paktum lehetőségét, erre a találkozóra hétfőn már sor is kerülhet.
Egy jobboldali koalíció számomra szükségesebbnek tűnik, mint valaha
– mondta Marechal.
A háborús pszichózisban szenvedő elnök pártjának jelenleg 169 alsóházi képviselője van az 577-ből. A Nemzeti Tömörülésnek most 88 képviselője van.
Ha Le Pen többséget szerez, Macron továbbra is irányítaná a védelmi és külpolitikát, de elveszítené a belpolitikai napirend meghatározásának jogát, a gazdaságpolitikától a biztonságpolitikáig.
A Teneo tanácsadó cég véleménye szerint Macron olyan választást írt ki, amelyet valószínűleg elveszít. Franciaországban már korábban is voltak úgynevezett „cohabitation” időszakok, amikor az elnök más politikai pártból származik, mint a parlamenti többség. Ilyenkor a többségi párt miniszterelnöke lesz Franciaország legfőbb belpolitikai döntéshozója.
A Le Figaro átfogó cikkében taglalja a francia elnök döntésének a hátterét. Mint írják, vasárnap már mielőtt Macron megjelent a tévéképernyőkön futótűzként terjedt a hír az előrehozott választások kiírásáról. A lap ismertette: ez a látványos döntés az elnök belső köreiben már a választások napján is keringett, akkor, amikor a választási részvétel növekedése és a tengerentúli területeken és a külföldiek körében elért első negatív eredmények miatt Macron tisztviselői a legrosszabbat jósolták.
A Le Figaro ismertetése szerint este negyed nyolc körül, háromnegyed órával az első becslések bejelentése előtt Emmanuel Macron behívta az Élysée-palotába Gabriel Attal miniszterelnököt, több kulcsfontosságú minisztert, köztük Gérald Darmanint, Bruno Le Mairet , Sébastien Lecornut és Stéphane Séjournét, valamint Yaël Braun-Pivet, a nemzetgyűlés elnökét. A tekintélyes francia lap szerint nem azért, hogy kikérje a véleményüket, hanem hogy bejelentse a döntését.
A lap szerint az 51,83%-os részvételi arányt tekintve 1994 óta nem vettek részt ennyien az európai parlamenti választásokon. Ez annak a jele, hogy erős volt a vágy a hatalmon lévők megbüntetésére.
A vasárnapi választás nagy nyertese, a Nemzeti Tömörülés egyértelmű favoritja a közelgő parlamenti választásoknak – vonja le az egyik fontos következtetést a Le Figaro.