Az idei játékok előtt e tekintetben a nagyjából 5,5 millió lakosú Finnország volt az éllovas a maga 101 aranyérmével, a baltiak azonban egyelőre nem tudták növelni ezt a számot Japánban. Eközben Magyarország már 178-nál jár, s az újabb két elsőséggel átvette a vezetést: hazánkban 18,276 az egymillió főre jutó aranyérmek száma, míg Finnországban 18,256 – írja a Blikk.
Persze nemcsak az aranyérmesekre vagyunk büszkék, a párbajtőröző Siklósi Gergely révén egy második helynek, a férfi kardcsapatnak (Szilágyi Áron, Szatmári András, Decsi Tamás, Gémesi Csanád), illetve a cselgáncsozó Tóth Krisztiánnak köszönhetően két bronznak is örülhettünk már. Az MTK dzsúdósának harmadik helyével ráadásul egy történelmi mérföldkövet is elkönyvelhettünk, Tóth a nyári olimpiák történetének 500. magyar érmét szerezte meg.
„Az, hogy ilyen sikeresek vagyunk az olimpiákon, a magyar sportoktatás tradícióinak köszönhető. Örömteli az is, hogy szélesedett a paletta, nem csak a hagyományos sikersportágakban, vívásban, vízilabdában, kajak-kenuban, úszásban remélhetünk érmeket, de például egy vitorlázó is odaérhet a dobogóra. Egy sportoló életében pedig nincs ennél nagyobb öröm" – mondta a lapnak a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett, kétszeres olimpiai ezüstérmes vívólegenda, Kamuti Jenő.
A tavaly visszavonult, háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Szabó Gabriella szerint fontos, hogy a fiatalok előtt ott vannak a példaképek.
„Szerintem mindent az elődöknek, a tradícióknak köszönhetünk. Mindannyiunknak megvoltak a példaképei, akiknek a nyomdokaiba szerettünk volna lépni, mint nekem annak idején Szabó Szilvia, Bóta Kinga, Viski Erzsébet és még sorolhatnám" – mondta Szabó, aki az idei játékok alatt a Millenáris Parkban található szurkolói bázison tevékenykedik házigazdaként.