- Megemésztette már, hogy felállították?
- Nekem nem volt honnan felállnom. Június 30-án lejárt a szerződésem.
- De nem hosszabbították meg.
- Pedig a szakmai bizottság július 17-én egyhangúlag elfogadta az Európa-bajnoki szereplésünkről írt jelentésemet. Abban maradtunk, hogy hamarosan elkezdjük a tárgyalásokat a folytatásról. Aztán a "hamarosan" egyre csúszott, mígnem szeptember 9-én este fél nyolckor felhívott a Nemzeti Sport újságírója azzal, hogy már nem én vagyok a szövetségi kapitány.
- Kikből állt a szakmai bizottság?
- Neves edzőkből: Mészáros Lajos, a férfiválogatott szövetségi kapitánya, Ránky Mátyás, Zsoldos András, Földi Sándor, Balogh Judit, Varga István. Jelen volt Fűzy Ákos, a Pécs szakvezetője, egyik válogatottbeli segítőm, de ő nem szakmai bizottsági tag, hanem az Universiade-válogatott szakvezetői minőségében adta le jelentését. Az ülést Sterbenz Tamás főtitkár vezette.
- Szóval ők elfogadták a jelentését?
- Persze. Ezek után minimum furcsa, hogy az elnökségnek az a hat tagja - Kiss Lenke, Horváth Frigyes, Bodrogváry Iván, Tóth Tamás, Farkas Balázs, Berényi János -, akik éppen ráértek, szakmai okokra hivatkozva nem hosszabbítja meg a szerződésemet. Aztán egy órával azok után, hogy egy újságírótól értesültem a hírről, az elnök úr is felhívott.
- Mit mondott?
- Hogy nem kívánnak velem hosszabbítani. Majd szó szerint a következőt: "Székely Norbi (Székely Norbert, a bajnok Sopron edzője - a szerk.) majdnem nullszaldósan el fogja vállalni."
- Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ingyen?
- Fogalmam sincs.
- Nem kérdezte meg Berényitől?
- Nem érdekelt. Amikor azt javasolta, hogy találkozzunk, üljünk le beszélgetni, csak annyit mondtam, hogy fölösleges rabolni egymás idejét. És elköszöntem tőle.
- Berényi említett még valamilyen indokot?
- Igen, hogy a Szpartak Moszkva edzőjeként túl keveset látom a válogatottat alkotó játékosokat. Na de én már több mint egy éve a Szpartak Moszkva edzője vagyok.
- A szakmai hibák sorában azt is a szemére vetették, hogy túl sok volt a tizenhárom felkészülési mérkőzés az Eb előtt.
- Erről annyit, hogy a moszkvai túrát maga Berényi János intézte el Sabtaj von Kalmanovicsnál, az orosz válogatott menedzserénél. Ez a szövetség honlapján is megjelent, az elnök úr hatalmas sportdiplomáciai sikereként feltüntetve.
- Van sejtése arról, hogy a szakmai bizottság döntését felülbírálva az elnökség miért nem akarta tovább alkalmazni önt?
- Nagyon erős a soproni lobbi. Farkas Balázs a bajnokcsapat főszponzorának, az MKB Euroleasingnek az elnök-vezérigazgatója, az elnökség egyik legbefolyásosabb tagja, Berényi pedig sokáig a Sopron elnöke volt.
- Mit szólt, amikor meghallotta, hogy Székely lesz az utódja?
- Azonnal felhívtam, és sok sikert kívántam neki.
- Erre ő?
- Meghatódott. Ennyi.
- Ha már leváltották, miért most tették meg, és miért nem rögtön az Eb után? Hiszen június 30-án már lejárt a szerződése.
- Ezt én is kérdeztem magamtól, már csak azért is, mert épp a minap tudtam meg a leedsi egyetemen tanító Németh Lászlótól, az MKOSZ korábbi elnökétől - akit, a sors különös játékaként szinte ugyanazok az emberek fúrtak meg, akik engem is -, hogy az angol szövetség le akart szerződtetni a női válogatotthoz, csak éppen nem akartak zavarni, mert úgy tudták, hogy foglalt vagyok. Ha úgy tetszik, a magyar elnökség halogató taktikája következtében elestem egy szerződéstől.
- És tudott volna az angol válogatottal dolgozni a Szpartak mellett?
- Miért, a magyar válogatott mellett tudtam?!
- Most már úgyis mindegy, tét nélkül kérdezem: ön elégedett volt az Európa-bajnoki szereplésünkkel?
- Dehogy voltam elégedett. Hetekig kutattam az okokat, s biztos voltam benne, hogy a következő selejtezőig ki is fogjuk javítani a hibákat. Magamnak és a szakmai bizottságnak is feltettem a kérdést: a három liepajai vereség az Eb-csoportban azt jelentette-e, hogy rossz úton haladunk, vagy pedig csak azt, hogy jó úton haladva csupán kisiklott a szerelvényünk. Jövőre kiderül. De egyvalamit ne felejtsünk el: miután a 2001-es és a 2003-as Eb-re is kijuttattam a válogatottat, 2004-ben lemondtam, s attól kezdve két Eb-t csak a tévén nézhettünk. Amikor tavaly újból megbíztak, a legnehezebb selejtezőcsoportban kellett küzdenünk, mert a legalsó, az ötödik kalapban voltunk. Most az utódomnak úgy adom át a válogatottat, hogy az Eb-szereplés miatt a második kalapban van a sorsolásnál, azaz kikövezett útja lesz a jövő évi selejtezőn. És biztos vagyok benne, hogy addigra sokkal erősebb lesz ez a fiatal együttes, már csak a természetes érési folyamat hatására is. Én vetettem, s a termést más takarítja be.
- El tud képzelni olyan szituációt, hogy még egyszer - harmadszor is - a magyar válogatott szövetségi kapitánya legyen?
- Magyar válogatott csak egy van a világon. Kennedyvel vallom: ne azt kérdezd, hogy a hazád mit tehet érted, hanem azt, hogy te mit tehetsz a hazádért.
Székely olcsóbb, mint Rátgéber Berényi János, az MKOSZ elnöke hétfőn délelőtt azzal a szándékkal nyilatkozott az [origo]-nak, hogy helyre rakjon egy-két szerinte pontatlanul megjelent információt. - Végül is miért nem hosszabbítottak Rátgéberrel? - Székely Norbert sokkal olcsóbb, mint Rátgéber? - Miért hivatkozott szakmai indokokra a szövetség honlapján olvasható közleményében, amikor a szakmai bizottság korábban elfogadta Rátgéber jelentését. - Rátgéber azt nehezményezte, hogy nem öntől, hanem egy újságírótól kellett megtudnia, hogy menesztették. |