Szeptember elején a román sajtó arról írt, hogy az ország női kéziválogatottja egy 96-szoros magyar válogatottal erősített. A nagyváradi születésű, kettős állampolgársággal rendelkező Szűcs Gabriella 2008 óta – félévnyi debreceni kitérőt leszámítva – román klubban játszik, és mivel ott számítanak rá, igent mondott a felkérésre.
Szűcs 2004-ben mutatkozott be a magyar felnőtt válogatottban, abban az évben Eb-bronzérmes, egy évvel később vb-harmadik lett, és tagja volt a pekingi olimpián elődöntőbe jutó, végül 4. helyen záró válogatottnak.
Bár a Győr is hívta, végül 2008-ban a román bajnok Oltchim Valceához igazolt, majd a Zilahban folytatta, 2013 óta pedig Nagybányán, a HCM Baia Mare együttesénél játszik.
Egyáltalán nem bántam meg, hogy ide igazoltam. Sokat és sok mindent tanultam, rengeteg barátom lett.
Gheorghe Tadici több éven keresztül hívott, akkoriban ő volt a Valcea edzője. A pekingi olimpia után döntöttem úgy, hogy megyek. Szakmailag nagyon jó edző, számára csak a kézilabda létezik, és ez alá rendel mindent és mindenkit" – mondta Szűcs az Origónak.
Debrecenben kezdte
Szűcs Gabriella 14 évesen 1999-ben lett a DVSC játékosa. Kilenc szezont húzott le a hajdúsági klubnál, közben a korosztályos válogatottakkal sikeresen szerepelt: volt junior vb-ezüstérmes (2003), junior Eb-2. (2002) és ifjúsági Eb-bronzérmes (2001).Azt mondta, Romániában a sportág népszerűsége olykor a futballéval vetekszik.
"A kézilabda hálistennek komoly szurkolótáborral bír, fontos meccseknél lényegesen többet foglalkoznak a kézilabdával, mint a focival. A női szakág kicsit előrébb tart, de Nagybányán szerencsések vagyunk, hiszen mind a női, mind a férfi csapatunk a Bajnokok Ligájában szerepel."
Tavaly Eklemovics Nikola és Tatai Péter, idén Tatai és Iváncsik Tamás révén magyar válogatott játékosok erősítik a város férfi csapatát. "Természetesen tartjuk egymással a kapcsolatot, Eklemovicsék például a közvetlen szomszédaim voltak. Segítünk egymásnak mindenben, de az itt élő emberek is segítőkészek" – mesélte Szűcs Gabriella.
Nem titkolta, rosszul esett neki, hogy elfelejtették a magyar válogatottnál.
Az ilyesmi egy sportolónak, aki ennek szenteli az életét, nem jó érzés. De az élet kárpótol és kárpótolt."
A helyi sajtó márciusban írt először arról, hogy esetleg helyet kaphat a román válogatottban, de már jóval korábban megkezdődtek a tapogatózó tárgyalások.
"A román válogatott vezetői három éven át hívtak. Az év elején Bukarestben játszottuk a Szuperkupát, 31-25-re meg is nyertük. Ezután volt egy torna, amit végignézett az új szövetségi kapitány, a svéd Tomas Ryde, és nagyon tetszett neki a játékom. Megkérdezte a vezetőséget, hogyan lehetne engem megszerezni a román válogatottnak. Közölték vele, hogy beszéljen velem, mivel kettős állampolgár vagyok és évek óta nem szerepeltem a magyar válogatottban, ennek nincs akadálya."
Azt mondta, miután igent mondott a felkérésre, egy héttel később megérkezett Németh András meghívása is: "Megtisztelő volt András telefonhívása, örültem neki, köszönöm."
Úgy véli, nem lesz furcsa érzés román mezben játszani, hiszen "már hét éve román mezben játszom, és nem politizálok".
Az sem zavarja, ha román színekben a magyarok ellen kell játszania.
"A pályán nagy csata lesz, pályán kívül pedig folytatódnak a barátságok, amelyek már több mint 10 évesek."
Románia ugyanúgy ott lesz a decemberi, dániai világbajnokságon, mint a magyar csapat, a D csoportban Norvégia, Spanyolország, Oroszország, Puerto Rico és Kazahsztán lesz az ellenfél. "A világbajnokságtól nagyon jó eredményt várok, mert szeretnék ott lenni a riói olimpián" – jegyezte meg.