Egyetlen olyan csapat sincs már, mely az eddigi összes négyes döntőben ott lett volna. A leghosszabb ideig az észak-macedón Vardar Skopje tudott ott lenni a legszűkebb elitben, 2014 és 2018 között az első öt Final4 mindegyikén ott volt az azóta anyagi gondok miatt a BL-szerepléstől visszalépő csapat. A szkopjeiekhez hasonlóan a Győri Audi ETO KC nélkül is csak egyszer, 2015-ben rendeztek Budapesten Final4-t.
Egyetlen újonc csapat van a tizenhat fős mezőnyben. A cseh Baník Most a selejtezőből jutott fel, és a „D" csoportba kapott besorolást, így új, 1400 fős csarnokában a szlovén Krim és a svéd Savehof mellett a Győrt fogadhatja.
A jelenleg is aktív kézilabdázók közül Görbicz Anita és Eduarda Amorim rendelkeznek a legtöbb BL-győzelemmel, öt-öt végső sikerük mindegyikét egymás csapattársaként, a Győrben szerezték. Az abszolút rekorder a Szartak Kijev legendája, Zinaida Turchyna - 13 BL-címmel.
Csak három olyan nemzet van, amelyik kettő csapattal indulhat a 2019-20-as szezonban: Magyarország (Győr, FTC), Franciaország (Brest, Metz), és Románia (CSM Bukarest, Valcea). Meggyőződésünk, hogy egy harmadik magyar csapatnak (Siófok), valamint egy második számú dán csapatnak - a Cornelia Grootot soraiban tudó Odensének - is helye lenne a legjobbak között.
A sorozat négy korábbi gólkirálynője közül talán csak a sérüléséből visszatérő román klasszisnak, Cristina Neagunak van realitása ismét megnyerni a címet. A 36 éves Görbicz Anitának már nem középen, hanem a balszélen van a helye a Győrben, a svéd Isabelle Gulldén szülés után csak tavasszal térhet vissza a Brestbe, a norvég Linn Jörum Sulland eredményessége pedig nagyban múlik a Vipers számára megítélt hétméteresek mennyiségén.
A négy csoportban szereplő négy csapatból mindössze öt együttes nyerte meg korábban a sorozatot, mindannyian Európa keleti részén helyezkednek el: Podravka Vegeta (1996), RK Krim (2001, 2003), Buducnost Podgorica (2012, 2015), Győr (2013, 2014, 2017, 2018, 2019), CSM Bukarest (2016).
Sikerül-e áttörni végre a negyeddöntő által jelentett falat az FTC-Rail Cargo Hungária csapatának a 2019-20-as szezonban?
Elek Gábor csapata a legutóbbi négy alkalommal egyaránt a negyeddöntőben búcsúzott, és ami a legfájóbb, hogy még mérkőzést sem sikerült nyerni ebben a szakaszban fiatal csapatával. Nerea Pena Siófokra távozott, helyére érkezett Emilie Christensen. Pásztor Noémi és Bánfai Kíra személyében a beálló és a jobbszélső poszton tovább fiatalodott a csapat.
Ami az 1970-es és 1980-as években a Szpartak Kijev, az 1990-es években a Hypo, a 2000-es évek elején a Slagelse és a Viborg volt, az a 2000-es évek végétől napjainkig a Győri Audi ETO KC. A győri csapat az elmúlt tizenhárom szezonból tizenkettőben is eljutott legalább az elődöntőkig, ebből nyolcszor bejutott a döntőbe, és ott csak háromszor szenvedett vereséget.
A rekordbajnok Szpartak Kijev utoléréséhez még legalább nyolc év kellene Danyi Gábor csapatának. A legendás kijevi csapaton kívül már csak az osztrák Hypo előzi meg a győrieket, ők nyolc BL-trófeát gyűjtöttek be 1989 és 2000 között.
Ennyi mérkőzés óta veretlen a Győr a legrangosabb európai kupában.
Ez a széria a csoportellenfelek (Baník Most, Krim, Savehof) és a lehetséges középdöntős ellenfelek (Bietigheim, Brest, Buducnost, Valcea közül három) erejét figyelembe véve könnyen lehet, hogy márciusra 37 mérkőzésesre fog duzzadni, ami új rekord lenne.
Háfra Noémi 21 éves korára a Fradi legfontosabb játékosa lett, hiszen az előző BL-szezonban 80 gólt szerzett. A fiatal balátlövőre ezúttal is kulcsszerep hárul a zöld-fehéreknél, ahogyan a csapathoz januárban csatlakozó – szintén junior-világbajnok – Klujber Katrinra is. A Dunaújvárostól érkező jobbátlövő a tavaszi (fél)szezonban lejátszott nyolc mérkőzésen 54-szer talált a kapuba. Ha kettejük fejlődése töretlen marad, akkor könnyen megbirkózhatnak a Metz, Podravka, Vipers trió okozta nehezebb őszi sorsolással.
Kereken ennyi mérkőzést nyert a Hypo a BL történetében. Mögötte a Buducnost (160) és a Győr (151) bír a legtöbb győzelemmel. Mivel a BL-győzelemhez a most kezdődő szezonban csak 16 mérkőzést kell játszani, ezért az örökös osztrák bajnok rekordja még biztosan nem dől meg idén.
A legtöbb gól egy szezonon belül a dán Viborg csapatának nevéhez fűződik. Ettől az 526 góltól csak öttel szerzett kevesebbet az előző szezont 32,56 gólos átlaggal befejező Győr. A már említett könnyű ágnak köszönhetően ez a rekord könnyen átírásra kerülhet a két francia világbajnokkal, Beatrice Edwige-el, illetve Estelle Nze Minkoval, valamint a norvég Amanda Kurtoviccsal és a junior-világbajnok Faluvégi Dorottyával erősítő győriek részéről.
Görbicz Anita szerződése még két szezonra szól a Győrben, ezalatt még gyűjthet pár gólt a már megszerzett 986-hoz. Görbicz már most is a vonatkozó rangsor élén áll, és ő lehet az első, aki eléri az 1000 gólos álomhatárt.
október 5. szombat 19:15 Vipers Kristiansand - FTC
október 6. vasárnap 17:00 Győr - Savehof
október 13. szombat 13:00 FTC - Metz
október 13. szombat 19:00 Baník Most - Győr