Már biztos a tokiói szereplése a férfi szakág egyik legjobbjának tartott, idén a világbajnoki címét elveszítő Szerbia, a világranglista-pontjainak köszönhetően Oroszország és Kína, valamint a házigazda Japán. Női vonalon szintén ott lesznek az oroszok és a kínaiak, melléjük szintén előkelő világranglista-helyezés okán csatlakoznak a mongolok és a románok.
A mezőny fele tehát adott, a fennmaradó helyekből pedig három-három fog gazdát találni a márciusban, Indiában sorra kerülő selejtezőtornán.
Károlyi Andrea vb-ezüstérmes együttese a C csoportba kapott besorolást, ahol Hollandia, Észtország, Fehéroroszország és Srí Lanka lesznek a mieink ellenfelei. A hollandokkal és a fehéroroszokkal rendre összefutnak a hölgyek kisebb-nagyobb tornákon, és általában győztesként hagyják el a pályát. Észtország valamelyest ismeretlenebb, kevesebb versenyen láthatóak, míg Srí Lanka inkább csak a lelkesedésével tűnhet ki a mezőnyből, játékerejével nem.
Összességében kaphatott volna könnyebb, de nehezebb csoportot is a magyar csapat. Az A jelű ötösben ott van Franciaország és az Egyesült Államok is, a D csoportban pedig a 2018-as világbajnok olaszok.
Ha a vb-ezüstérmes női válogatott nem tudja kiharcolni az olimpiai szereplést az indiai tornán, akkor sem kell végleg lemondania a tokiói álmokról, ugyanis 2020 áprilisában Budapesten rendezik a hatcsapatos, utolsó olimpiai selejtezőtornát, amelyről a győztes csapat kijut a nyári olimpiára.
A budapesti tornán a férfiak és a nők részéről is hat-hat csapat indulhat. A helyzetet valamelyest könnyíti, hogy csak olyan csapatok indulnak majd, akik még nem szereztek olimpiai kvótát. Ráadásul csak olyan nemzetek csapatai léphetnek pályára a hazai rendezésű tornán, amelyek a legutóbbi két olimpián nem szerepeltek a hagyományos kosárlabda-programban.
„Fantasztikus siker ez, nagyon örülünk annak, hogy a FIBA mellettünk döntött
- mondta a Hunbasketnek Szalay Ferenc, az MKOSZ elnöke. - Valószínűleg a szeptemberi kosárlabdázás napi rendezvény győzte meg őket végképp, hogy
Magyarország tökéletes házigazda lehet, bár az eddig rendezéseink, a korosztályos Európa-bajnokságok, a soproni Euroliga-döntők során nagyon sok dicséretet kapott szövetségünk a rendezés kiválósága miatt."
Szalay Ferenc hozzátette: a részletekről napokon belül elkezdődnek az egyeztetések, a szövetség szeretné, ha a Hősök terén építhetnék fel az ideiglenes arénát, ahol több ezer ember előtt vívhatná ki Magyarország férfi és női válogatottja a tokiói olimpiai szereplés jogát.
A budapesti torna csoportbeosztása értelemszerűen majd akkor készül el, amikor az indiai torna után kiderül, mely csapatok indulása biztos a 2020-as tokiói olimpián.