Soha nem izgultunk még annyira egy számunkra elvileg semleges Svédország-Németország női kézilabda vb-mérkőzés miatt, mint pénteken reggel.
Tudtuk, hogy a magyar női kézilabda-válogatott csak akkor érheti el - utolsóként - az olimpiai selejtezőt, ha a svédek nyernek. Amikor az első félidő közepén a németek 8-4-re vezettek, csak lemondóan néztük a meccset.
Aztán óriási fordulat következett,
a skandináv csapat feltámadt,
és a végére hatalmas különbséggel, 35-24-re legyőzte azt a német együttest, amely a vb-n az első hat meccséből ötöt megnyert, de amelyik ezzel a vereséggel mindent elbukott.
Németország - Dánia mellett - nem játszhat olimpiai selejtezőt,
ez a két ország biztosan nem lehet ott a 2020-as tokiói játékokon. A svédek tehát kikaparták a magyaroknak a selejtezős részvétel lehetőségét.
Egyelőre nem mindent, hiszen
még nem dőlt el, hogy a Japánban zajló világbajnokságon az első négy helyen mely országok végeznek.
Ez alapvetően befolyásolja a csoportok összetételét. Van azonban pár tény, amit már most rögízthetünk.
Ugyanakkor sok minden felborulhat, ha a WADA döntése nyomán az orosz válogatottat kizárják az olimpiai selejtezőről. Az elődöntőben az oroszok 32-31-re kikaptak a hollandoktól. Oroszország ezzel biztosan olimpiai selejtezős lesz - ha engedik őket elindulni.
Eldőlt az is, hogy Hollandia már semmiképpen sem lehet a magyar olimpiai selejtezőcsoportban,
mert már nem lehet harmadik. Ugyanez igaz a spanyol válogatottra is, mert a második elődöntőben a hispánok legázolták a norvégokat. Szóval, a csoportban vagy a norvégok, vagy az oroszok esnek be negyedikként.
Nem kell hangsúlyozni, hogy egy ilyen fontos tornán
mennyire nagy előnye van annak a csapatnak, amely hazai pályán játszhatja le az olimpiai selejtezőt.
Információink szerint a Magyar Kézilabda Szövetség még idén szeptemberben benyújtotta a pályázatát a rendezésre. Ne legyen azonban kétségünk, hogy mások is megtették ezt. Az IHF kezében van a döntés tehát. Korábban a nemzetközi szövetség a világbajnokságon második, harmadik és negyedik helyezett válogatottakat azzal jutalmazta, hogy
ezek az országok rendezhették meg az olimpiai selejtezőt.
Ha egy pillantást vetünk a 2020-as férfi kézilabda-világbajnokság 2., 3. és 4. helyezettjére, akkor láthatjuk, hogy a németek, a franciák és a norvégok rendezhetik az olimpiai selejtezőket a férfiaknál, azaz ez a tendencia most sem változott.
Kérdés, hogy a nők esetében mit lép az IHF?
Megtehetik - és ez lenne nekik is a legegyszerűbb -, hogy a most zajló vb második, harmadik és negyedik helyezettje kapja a rendezést.
Ugyanakkor, ha a norvégok nem nyernek világbajnokságot, akkor nem lehetnek rendezők, mert mindkét nemnél egy ország nem rendezheti meg ezt a tornát. Ez máris egy olyan fejlemény, amely miatt más megoldás után nézhet az IHF.
Egy magyarországi rendezés mellett sok minden szólhat.
Ha az IHF-nek fontos a sportág népszerűsítése, akkor tudja, hogy egy magyarországinál jobb helyszínt keresve sem lehetne találni. Az évek óta Budapesten rendezett
női Bajnokok Ligája Final Four minden esetben 10 ezer nézőt vonzott a Papp László Arénába,
nem lenne ez másképp az olimpiai selejtező esetében sem. Ez a tény mindenképpen a magyar rendezés mellett szólhat. Az IHF-et ismerve azonban semmin sem csodálkozhatunk. Az a szervezet, amely a 2015-ös katari férfi világbajnokságra úgy hozta be a selejtezőben kiesett németeket, hogy az európai csapat kedvéért kizárta a mezőnyből Ausztráliát, az mindenre képes lehet. Arra is, hogy Kínába vigye az olimpiai selejtezőt.
Hogy mennyire nem ördögtől való gondolat ez, arra bizonyság, hogy a sportág legnagyobb gondja az, hogy túlságosan Európa-központú.
Az olimpiai selejtező pályázati kiírásában az is benne volt, hogy az IHF akár 2020 februárjáig is elhúzhatja a döntést a helyszínek kijelölését illetően.
A helyzetet nehezíti, hogy a Papp László Aréna honlapja szerint az olimpiai selejtező időpontjában koncertek lesznek a csarnokban. Ugyanakkor a Papp László Arénán kívül van még olyan magyarországi csarnok, ahol meg lehet rendezni a selejtezőt. Erről azonban csak akkor érdemes beszélni, ha Magyarország megkapja a rendezési jogot.
FRISSÍTÉS:
Szögezzük le:
Svédország győzelme nélkül most nem írnánk egy sort sem a női kézilabda olimpiai selejtezőről,
de azért az utolsó pillanatos csatlakozást nem csak a skandinávoknak köszönhetjük. Hanem annak is, hogy a 2018-as franciaországi Európa-bajnokságon a hetedik lett Magyarország. Már akkor sejteni lehetett, hogy ez a helyezés jó lehet arra, hogy elérjük az olimpiai kvalifikációs sorozatot. Akik most azon hüledeznek, hogy egy vb 14. helyezett csapat mit keres az olimpiai selejtezőn, vegyék figyelembe a tavalyi Európa-bajnokságon való helyezésünket.
Meg azt is, hogy azon a tornán a dán és a német válogatott is a magyar együttes mögött végzett. Tehát
nem lehet azt mondani, hogy Magyarország érdemtelenül csatlakozott volna az olimpiai selejtezős torna mezőnyébe
- akkor sem, ha a világbajnokság valóban nem sikerült jól a magyar csapatnak.
Az iszonyatosan zsúfolt versenynaptárra is érdemes egy pillantást vetni, mielőtt azonnali kapitányváltást követelnénk.
A magyar női kézilabda-bajnokság már karácsony után folytatódik.
Az európai kupaküzdelmek sem állnak le. A Bajnokok Ligájában (itt szerepel a Győr és a Ferencváros) a március 7-8-i hétvégén (tehát két héttel az olimpiai selejtező előtt) rendezik meg a középdöntős csoportok utolsó fordulóját. Március 7-én a Fradi Rosztovban játszik, a Győr idehaza a román Valceát fogadja. Az EHF Kupában ezen a hétvégén ugyancsak forduló lesz.
Mindebből világosan következik, hogy
az olimpiai selejtező európai csapatainak játékosai menetből esnek be az olimpiai selejtezőre.
A magyar szövetség legfeljebb annyit tehet, hogy a bajnokságot az olimpiai selejtező előtt felfüggeszti. Ezzel azonban nemcsak a hazai játékosokat hozza kedvezőbb helyzetbe, hanem azt az öt szerb válogatottat, akik az NB I-ben játszanak.
Idő gyakorlatilag semmire sincsen.
Egy kapitányváltás óriási kockázatot rejt magában, hiszen a szűkre szabott lehetőségek miatt arra esély sincs, hogy egy új szövetségi kapitány mélyrehatóan megismertesse elképzeléseit a csapattal. Mindezeket figyelembe véve azt gondoljuk, hogy az olimpiai selejtezőnek Kim Rasmussennel mehet neki a magyar válogatott.
FRISSÍTÉS: Pénteken délután derült ki, hogy a Nemzetközi Kézilabda Szövetség fegyelmi eljárás alá vonta Kim Rasmussent. A dán edző a románok elleni vb-mérkőzés után szidta a nemzetközi szövetség delegátusát és a játékvezetőket. A Magyar Kézilabda Szövetség pénteken szóban meghallgatta Rasmussent, akinek a jövő héten kell benyújtania írásbeli jelentését a világbajnokságról. Amennyiben azonban az IHF a dán edzőt eltiltja, az MKSZ és a magyar válogatott is nehéz helyzetbe kerül, hiszen az eltiltást az olimpiai selejtezőn tudja először foganatosítani az IHF.
Két olyan játékos térhet vissza az olimpiai selejtezőre, aki ott volt a 2018-as franciaországi Európa-bajnokságon, de nem volt jelen Japánban.
Az egyik a hihetetlen fizikai adottságokkal rendelkező Planéta Szimonetta,
aki 2018-ban hatalmas teljesítményt nyújtott az Eb-n. Az ő jelenléte szélesítené a magyar válogatott középjátékának repertoárját. Planétára a velünk szemben védekező csapatok játékosainak külön figyelmet kell szentelni, ki kell lépni rá, mert a játékos nagy lövőereje és klasszikus átlövőjátéka ellen nincs más ellenszer.
Ugyancsak a válogatott rendelkezésére állhat Szucsánszki Zita, akinek már három hónapos a gyermeke. A kézilabda világában sem ritka és példa nélküli a gyermekáldás utáni gyors visszatérés, a svéd Isabelle Guldén példája erre eklatáns lehet.
Az ő gyereke 2019 nyarán született meg, és a játékos már ott volt a Japánban rendezett világbajnokságon.
A világ - és Európa-bajnok magyar női kézilabda-válogatott játékosai közül is vannak olyanok, akikre számíthat a magyar szövetségi kapitány. Kuczora Csenge, vagy Lakatos Rita nem volt ott Japánban, de képességeik alapján bevethetőek a magyar válogatottban.
A magyar női kézilabdázás
máig utolsó és még aktív zsenije, Görbicz Anita
visszavonult a válogatottságtól. Ugyanakkor felvetődhet, hogy ezt már megtette Nagy László is, aztán mégis sikerült a Veszprém akkori játékosát reaktiválni. Nagy ott volt az idei svédországi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, de vele sem tudta elérni a csapat az olimpiai selejtező elérését.
Azt nem tudjuk, hogy Görbicz Anita mit gondol erről a kérdésről, meg azt sem, hogy a szövetségi kapitány hogyan vélekedik erről.
Ugyanakkor egy ilyen kaliberű játékos puszta jelenléte is óriási mentális erőt és segítséget adhat egy olyan fiatal magyar válogatottnak, mint amilyen a magyar.
Mást most erről nem írnánk, mert felesleges további feltételezésekbe belemenni.
Egy szóval: szinte mindent. A női kéziválogatott nem lehetett ott a 2012-es londoni és a 2016-os riói játékokon sem.
Egy harmadik olimpiai távollét nagyon súlyosan érintené a sportágat,
figyelembe véve azt is, hogy a magyar férfiválogatottnak is alig maradt esélye az olimpiai selejtező elérésére. Arról nem is szólva, hogy az olimpiára való kijutás - láthatjuk - sokkal nehezebb, mint az ötkarikás játékokon való sikeres részvétel.