Sajtóhírek szerint Kazahsztán lemondta az Ázsiai Játékok megrendezését. A kontinens férfi és női válogatottjainak legrangosabb tornájának a kazah főváros, Nur-Szultan (a volt Asztana) adna otthont február 12. és 16. között. Itt mindkét szakág versenyének első helyezettje olimpiai részvevővé válik, a férfiaknál a második és a harmadik, a nőknél a második helyezett jogot szerez az olimpiai kvalifikációs selejtezőtornán való részvételre. És emiatt érint minket a dolog, ugyanis a magyar női csapatnak ugyanezen a (trieszti) selejtezőtornán kell megszereznie a tokiói indulási jogot.
A vlv értesülése szerint pénteken 16 óráig az ázsiai szövetség hivatalosan még nem jelentette be a FINA-nak, hogy a kazahok visszaléptek a rendezéstől, de úgy tudják, a hír nem alaptalan, a térség több országának szövetségét is megkeresték, hogy vállalják át a rendezést, de erre senki nem mutatott hajlandóságot. A kazah lemondás oka egyébként a koronavírus megjelenése az ázsiai térségben, Kína felé "zárt" az ország vezetése, nem fogadnak Kínából érkező látogatókat, így a verseny megrendezésének feltételei eleve meghiúsultak. Amennyiben nem sikerül megrendezni a tornát, a térség szövetségének akkor is meg kell neveznie a két szakágnak az olimpián induló ázsiai képviselőit, továbbá azokat a válogatottakat, amelyek az olimpiai kvalifikációs tornán vesznek részt. (Ennek módja az lehet, hogy utólag minősítenek bizonyos versenyeket kvalifikációs szintű tornának, tehát vagy a tavalyi kvangdzsui világbajnokságon vagy pedig a legutóbbi Ázsiai Játékokon elért helyezés számít majd.)
A FINA-tól nyert értesülések alapján az alábbiakban összegezték az olimpiai kvalifikációs folyamat jelenlegi helyzetét, és ismertették a férfi és női selejtezőtorna kiemelését.
Nők
A tokiói olimpia női vízilabdatornáján 10 csapat vehet részt.
Eddig kvalifikációt szerzett:
Japán (rendező)
USA (a 2019-es Világliga-győztes)
Spanyolország (a már kvalifikációval rendelkező USA mögött a 2019-es világbajnokság ezüstérmese)
Kanada (a már kvalifikációval rendelkező USA mögött a 2019-es Pánamerikai Játékok második helyezettje)
Ausztrália (az óceániai térség képviselője)
Dél-Afrika (az afrikai kontinens képviselője)
Oroszország (a már kvalifikációval rendelkező Spanyolország mögött a budapesti Európa-bajnokság ezüstérmese)
A fennmaradó három hely egyikét a februári ázsiai selejtezőtorna első helyezettje foglalhatja el, a trieszti kvalifikációs selejtezőtornára tehát két hely marad, vagyis csak ottani döntős helyezéssel lehet kijutni az olimpiára.
A trieszti olimpiai kvalifikációs selejtezőtorna (március 8-15.) kiemelése:
1. kalap: Magyarország és Olaszország
2. kalap: Hollandia és Görögország
3. kalap: Új-Zéland és Franciaország
4. kalap: Szlovákia(?) és Izrael
5. kalap: Horvátország és Németország
6. kalap: ázsiai 1 és ázsiai 2
A fenti kiemelés azt jelenti, hogy a torna két csoportjának részvevőit az egyes kalapokból húzzák ki vagyis a csoportkörben biztosan nem találkozunk az olaszokkal.
Horvátország és Németország bejelentette visszalépését, nem vesz részt a selejtezőn, Szlovákia pedig még nem döntött. Emiatt a torna lebonyolítási rendje még nem ismert, de az tehát már biztos, hogy a magyar csapatnak a továbbjutásra szintén esélyes olasz, holland és görög csapat közül kettőt meg kell előznie.
Férfiak
A tokiói olimpia férfi vízilabdatornáján 12 csapat vehet részt.
Eddig kvalifikációt szerzett:
Japán (rendező)
Szerbia (a 2019-es Világliga győztese)
Olaszország (2019 világbajnoka)
Spanyolország (a 2019-es világbajnokság második helyezettje)
USA (a 2019-es Pánamerikai Játékok győztese)
Ausztrália (Óceánia képviselője)
Dél-Afrika (Az afrikai kontinens képviselője)
Magyarország (a januári Európa-bajnokság győztese)
A fentiek után négy hely maradt. Ebből egyet elvisz az ázsiai selejtezőtorna győztese, a további három helyet lehet megszerezni a márciusi hollandiai kvalifikációs selejtezőtornán. (Ázsiából a győztes mögötti két legjobb helyezett folytathatja a harcot az olimpiai indulás jogáért.)
A rotterdami olimpiai kvalifikációs selejtezőtorna (március 22-29.) kiemelése:
1 kalap: Horvátország és Görögország
2. kalap: Németország és Montenegró
3. kalap: Brazília és Oroszország
4. kalap: Kanada és Georgia (Grúzia)
5. kalap: Argentína és Hollandia
6. kalap: ázsiai 1 és ázsiai 2
A fenti kiemelés azt jelenti, hogy a torna két csoportjának részvevőit az egyes kalapokból húzzák ki, vagyis a csoportkörben biztosan nem találkozik például Horvátország és Görögország.
A lebonyolítási rend itt már ismert: a két csoporton belül mindenki játszik mindenkivel, a folytatásban pedig csoportelső csoportnegyedikkel, csoportmásodik csoportharmadikkal csap össze, már ki-ki meccsen - és így tovább.