Egy olimpiára kijutni sosem könnyű, de ennyire nehéz talán még soha nem volt. Az elmúlt évek világversenyeinek nem éppen szívderítő eredményei ellenére a magyar női kézilabda-válogatottat még joggal tartjuk a világ élmezőnyébe tartozónak, amelyiknek ott lenne a helye a tokiói olimpián.
A 2018-as Európa-bajnokságon elért 7. helyének köszönhetően a csapat jogot szerzett az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételre, amit a magyar szövetség (MKSZ) sikeres pályázata után Győrben rendezhetett volna meg.
Csakhogy a decemberben kitört, Kínából induló koronavírus-járvány alaposan felborított minden előzetes elképzelést. Előbb a mieinkkel – valamint Szerbiával és Oroszországgal – egy csoport sorolt kínai válogatott lépett vissza, akiknek a helyére Kazahsztán került, majd a járvány terjedésével jöttek az újabb és újabb bizonytalanságok: rendezhetünk-e tornát? Ha igen, mikor és milyen csapatok részvételével, és milyen feltételekkel? Az IHF aztán március 12-én előbb úgy döntött, hogy a selejtezőket az eredetileg kiírt helyszíneken és időpontokban rendezhetik meg, azonban valamennyi esetben zárt kapuk mögött, szurkolók nélkül, egy nappal később azonban már a tornák bizonytalan időre - várhatóan júniusra - történő elhalasztása mellett döntött.
Ezzel párhuzamosan Magyarországon is minden kézilabda-eseményt felfüggesztettek, a játékosoknak nem tartanak edzéseket, ami a szakvezetőket is nehéz feladat elé állítja.
"Nyilvánvalóan nem kellemes ez a helyzet, de most mindennél fontosabb, hogy minél kevesebb gonddal, problémával átvészeljük ezt a járványt, hogy mindenki vigyázzon saját magára, a szeretteire, a körülötte élőkre – kezdte a legfontosabbal az Origónak nyilatkozva Danyi Gábor, a válogatott egyik kapitánya, a Bajnokok Ligája címvédő Győri Audi ETO KC vezetőedzője.
A válogatott egészen az IHF bejelentéséig úgy készült, hogy meg lesz tartva a torna. Ennek megfelelően a múlt héten szerdától péntekig három nagyon hasznos napot töltöttünk együtt Telkiben, ahol sikerült megfelelő munkát végezni.
Majd, ugye pénteken jött a hír, hogy elmarad a torna."
"A csapat pénteken szétszéledt, és láthatóan mindenkit megviseltek a történtek – mondta Elek Gábor, a válogatott másik szövetségi kapitánya, és az FTC-Rail Cargo Hungaria csapatának vezetőedzője, akinek eredetileg kilenc játékosa kapott helyet a 19 fős keretben.
Nem tudjuk, mit hoz a jövő, ha tegyük fel, júniusban megrendezhetjük a tornát, mondjuk már Tomori Zsuzsával és Vámos Petrával kiegészülve, akkor akár még azt is mondhatjuk, hogy jól jöttünk ki belőle. De most messze nem az ilyen kérdések a legfontosabbak."
A szakemberek munkáját nem könnyíti meg, hogy nem tudnak edzést vezényelni a játékosaiknak, és bár mindenki kapott személyre szabott edzéstervet, kérdéses, hogy egy-egy játékos és csapat milyen sportformában lesz a selejtezőre és a tokiói játékokra, feltéve, hogy egyáltalán megrendezik az olimpiát.
"A sportforma összetett dolog – mondja Danyi Gábor. – Van fizikális, technikai, taktikai és mentális része. A fizikálissal van a legkönnyebb dolgunk, a játékosok otthon, és nem edzőteremben, nem közösségben el tudják végezni az előírt gyakorlatokat. A technikai és taktikai képzés azonban értelemszerűen nagy hátrányt szenved. Ezért ki merem jelenteni, hogy
ha lesz is olimpia, ott minden csapat nagyon-nagyon messze lesz a valós tudásától.
Természetesen a legjobb tudásunk szerint fel fogunk készülni, és meglátjuk, hogy az mire lesz elég. A sport nagyon sok mindenre megtanított bennünket, kitartásra, küzdelemre, most hasznát vesszük ennek."
"Én napi kapcsolatban vagyok a játékosokkal és az edzői stábom tagjaival, igyekszünk napra készek lenni.
A játékosok egyéni munkaterveket kaptak, a lehető legkisebb eszközigény nélkül.
A Fradit, mondhatni, bezártuk, ott most senki nem tud készülni, így kell megoldanunk a következő időszakot" – tette hozzá Elek Gábor.
Ma még senki nem tudja, hogy mit hoz a jövő. Nemcsak az a kérdés, hogy mikor indulhatnak újra a hazai bajnoki és a nemzetközi kupaküzdelmek, de magának az olimpiának a megrendezése is kérdéses.
"A folytatáson ráérünk majd akkor gondolkodni, amikor lecsengett járvány, és amikor minden visszaáll a megszokott kerékvágásba. Hogy ez mikor lesz, az nem rajtunk, és nem is a nemzetközi szövetségeken múlik, hanem a WHO-n (az ENSZ egészségügyi világszervezete - a szerk.) és a magyar kormány döntésén. Opciók vannak a közös munka újrakezdésére, de mint mondtam, nem a mi kezünkben van a döntés" – mondja Danyi Gábor.
"Lehet mindenféle opciókkal készülni a folytatásra, vannak forgatókönyveink, de egyelőre mindenki kivár, senkinek nincs tapasztalata ilyen körülményekről. Ami az olimpia megrendezését illeti: maradjunk annyiban, hogy óriási felelőtlenség lenne a részemről, ha ebben a kérdésben bármilyen módon is állást foglalnék" – jelentette ki Elek Gábor.
Mindenki maradjon fegyelmezett, most ez a legfontosabb, és az, hogy mindenki ereje szerint vállaljon részt a járvány elleni küzdelemben
– tette még hozzá Danyi Gábor, és ugyanezekkel a szavakkal zárta Elek Gábor is: "Másodlagos most a sport. Az a legfontosabb, hogy megfékezzük a járványt, vigyázzunk magunkra és egymásra, és mindenki kivegye a részét az erőfeszítésekből."
Az olimpiai selejtezőre eredetileg kijelölt keret
Kapusok: Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO)